Gen: Příští rok budou hackeři víc využívat AI, deepfakes a krádeže identity
Praha – Na uživatele počítačů a internetu budou v příštím roce ještě více útočit hackeři s využitím umělé inteligence (AI) a podvržených videí, které budou k nerozeznání od skutečnosti, tzv. deepfakes. Kyberzločinci se posunou od krádeží dat ke krádežím identit, budou více využívat vysoce sofistikované podvody a nové taktiky pro krádeže peněz. Ve své předpovědi to uvedla bezpečnostní společnost Gen Digital, která vyvíjí antivirové produkty Avast, AVG, Norton, Avira a CCleaner.
„Po tomto roce, který byl monumentální pro rozvoj AI, ale poněkud katastrofický z hlediska úniků dat, věříme, že v roce 2025 uvidíme významný posun jak v podvodech, tak v rizicích pro digitální identitu. Kyberzločinci budou zneužívat velké úniky dat k tomu, aby lidem identitu rovnou ukradli, nebo informace využijí k vytváření vysoce personalizovaných a uvěřitelných podvodů,“ uvedl technický ředitel Genu Siggi Stefnisson. AI podle něj tyto problémy ještě umocní. „Nejen, že útočníkům pomůže vymýšlet sofistikovanější podvody, ale také přiměje lidi pochybovat o tom, jakým způsobem technologie utvářejí lidské myšlenky,“ sdělil.
Lidé budou podle předpovědi s AI pracovat stále častěji, velké jazykové modely (LLMs) tak budou vytvářet vysoce personalizované materiály. Na konci letošního roku používá ChatGPT každý týden přes 200 milionů lidí. Dá se proto podle společnosti Gen Digital předpokládat, že tyto technologie začnou formovat lidské vnímání a realitu, což povede k debatám o etice a dopadu AI na lidské myšlenky. Čím více bude AI ovlivňovat záležitosti každodenního života, jako je třeba rodičovství nebo vzdělávání, tím více porostou obavy o její roli ve společnosti, uvedla společnost. Lze podle ní očekávat další diskuze o limitech této technologie a jejím vlivu na osobní rozvoj.
V roce 2025 bude AI podle předpovědi natolik sofistikovaná, že i odborníci budou mít problém určit, co je skutečné, a co nikoli. Týkat se to může i videí nebo fotografií. Toho zneužijí tvůrci tzv. deepfakes. Může jít o osobní útoky, například od bývalého partnera, který bude na sociálních sítích šířit falešné fotografie či videa, nebo i o extrémní případy, kdy budou vlády ovlivňovat názory lidí prostřednictvím videí s politickými dezinformacemi, uvedla společnost. Na významu proto podle ní získají ověřitelné digitální certifikáty, které pomohou zjistit, co je pravé a co podvrh.
Po roce velkých úniků informací podle předpovědi významně naroste počet krádeží identit. Kyberzločinci si pospojují osobní informace získané z úniků dat, veřejně přístupných zdrojů a ze zařízení obětí a vytvoří z nich profily osob, které tak budou vystaveny většímu riziku krádeže identity, uvedl Gen Digital. Zároveň to podle něj povede k sofistikovaným pokusům o vydírání a útočníci tuto situaci zneužijí také k přesvědčivému napodobování známých společností.
Odborníci Genu také očekávají posun směrem k podvodům, které budou více manipulovat lidským chováním. Útočníci s osobními daty získanými z firemních úniků nebo na dark webu podle odborníků vyvinou přesně cílené strategie, aby podvedli své oběti. Podvodníci budou kombinovat psychologické triky a metody sociálního inženýrství, aby lidi oklamali, uvedli. Kvůli vysoce personalizovaným metodám zaměřeným na člověka bude velmi obtížné rozlišit pravou komunikaci od podvodu, dodali.
Výrazný nárůst lze podle nich očekávat také u finančních krádeží, zejména kvůli sofistikovanějším mobilním bankovním hrozbám a rostoucí popularitě kryptoměn. Zločinci budou používat pokročilé techniky jako například deepfaky s vyobrazením celebrit, které budou oběti navádět k výnosným investicím na falešných platformách, falešně namluvená oznámení politiků, jak zvýšit svůj příjem, nebo třeba falešné soutěže o výhry, uvedl Gen Digital. Podle společnosti přibude ale i případů pouličních zlodějů, kteří budou nutit oběti odemknout jejich mobilní telefony, a tím umožnit přístup do finančních aplikací. Zločinec následně z aplikace převede finance oběti na svůj účet.
Hrozbám mohou uživatelé podle doporučení Genu čelit větší informovaností. Měli by sledovat zprávy a důvěryhodné bezpečnostní blogy, aby se dozvěděli o nejnovějších podvodech a únicích dat. Jednou z nejlepších možností, jak lépe chránit svá data a osobní informace v on-line prostředí, je podle Genu používání virtuální privátní sítě (VPN).
Společnost upozornila, že pokud nabídka vypadá až moc dobře na to, aby byla pravdivá, většinou jde o podvod. Než uživatel klikne na odkaz nebo sdílí své osobní či bankovní údaje, měl by si podle ní ověřit zdroj tak, že si vyhledá jeho web. Samozřejmostí by měla být kvalitní antivirová ochrana a znalost nástrojů, které pomohou odstranit následky případného úspěšného kyberútoku, například dokážou najít a odstranit ukradená data, dodala společnost.
Reklama
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO