Hackerský útok nahráva podvodníkom, hypotekárov realitný trh odmieta. Maklér radí, čo robiť

10. jan 2025 o 19:50  I 

Kupujte, iba ak dôverujete predávajúcemu.

Od nedeľného hackerského útoku, ktorý paralyzoval slovenský kataster nehnuteľností, zaznelo v piatok prvýkrát z úst člena vlády uistenie, že „žiaden občan, žiadna právnická osoba nepríde o žiadne majetky“. Uviedol to počas piatkovej tlačovky minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer), podľa ktorého má štát k dispozícii „všetky zálohy, všetky dáta“.

Na nefunkčný informačný systém a teda nemožnosť úkonov sa sťažujú napríklad mestá a obce, ktorých stavebné úrady sú obmedzené pri niektorých stavebných a kolaudačných konaniach. Problémy majú aj okresné či pamiatkové úrady, ale i súkromná sféra.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

O úskaliach súčasného stavu na realitnom trhu sme sa rozprávali s realitným maklérom RICHARDOM GÁLOM. Ten upozornil, že súčasný stav môže vyhovovať podvodníkom. Ak sa niekto v tomto období rozhodne nehnuteľnosť kupovať a disponuje kúpnou cenou bez nutnosti vybavovania úveru, odporúčal by som to iba v prípade, ak bezvýhradne dôveruje predávajúcim,“ radí maklér.

V piatok ráno sa dozvedela verejnosť od ministra pôdohospodárstva Takáča, že ľudia o svoj majetok neprídu. Pôsobí to na vás tak, že mal štát v priebehu pracovného týždňa dianie ohľadom katastra pod kontrolou?

Ak by mal štát všetko pod kontrolou, určite by toto uistenie verejnosti prišlo omnoho skôr. Vo mne osobne to dôverou skôr otriaslo. Je však zásadné, že odznela prognóza, podľa ktorej jednotlivé odbory katastra začnú postupne od budúceho týždňa vykonávať aspoň čiastočne agendu. Možno to pomôže upokojiť aj realitný trh, ktorý sa zo dňa na deň ocitol vo vzduchoprázdne.

Minister spomenul okrem iného aj šírenie poplašných správ počas týchto dní. Neprenechal štát svojím mlčaním priestor na vytváranie konšpirácií?

Ja som sa zatiaľ so žiadnymi konšpiráciami nestretol. Sledoval som vyjadrenia odborníkov, ktorí sa pokúšali naznačiť isté prognózy, vyjadrovali sa k možným príčinám a dôsledkom nefunkčnosti katastra.

Robili v podstate to, čo mal zabezpečiť od prvých chvíľ štát – informovať verejnosť. Som si istý, že konšpirácie sa vynoria, ale až po čase. Bolo to tak aj počas pandémie koronavírusu.

Naznačili ste, že v problémoch sa ocitol vplyvom incidentu aj realitný trh. Je možné hovoriť o škodách?

Dovolím si tvrdiť, že v prvom rade došlo k škodám na reputácii, pretože štát má každému majiteľovi garantovať zápisom vlastníctva nehnuteľnosti do katastra vzťah k jeho majetku. Vlastníci však boli niekoľko dní v neistote, či má štát vôbec zálohované najaktuálnejšie dáta z katastra.

Ku škodám však došlo aj v oveľa hmatateľnejších prípadoch. Napríklad vo štvrtok sme predali nehnuteľnosť formou licitácie. Pôvodne sme mali troch záujemcov, ktorí chceli kúpu financovať prostredníctvom hypotéky a dvoch, ktorí mali k dispozícii vlastné financie. Prvých troch sme museli z licitácie vylúčiť, pretože okolo hypoték je priveľa neistoty, čiže sa vyberalo iba z dvojice záujemcov s vlastnou hotovosťou. Samozrejme sa to odrazilo aj na výslednej cene nehnuteľnosti. Je totiž rozdiel, ak sa licitácie zúčastnia piati alebo dvaja uchádzači.

Súvisiaci článok Parkovanie či stavebný úrad. Výpadok katastra paralyzuje nielen Košice, ale aj mestské časti Čítajte 

V čom sú „hypotekárni“ záujemcovia o nehnuteľnosti za súčasného stavu problémom?

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO