Hodinky s příběhem. Vintage Primky se opravují po prarodičích, nové nosí čeští olympionici
Začínaly v padesátých letech minulého století jako jediný československý výrobce hodinek. Dnes jejich ikonické modely opět zdobí zápěstí sběratelů i běžných uživatelů. Hodinky Prim se staly synonymem české kvality, tradice a nadčasového designu. Jak se jim podařilo se zařadit mezi ikony, které přežily i turbulentní devadesátá léta a co stojí za jejich současným úspěchem?
Historie hodinek Prim sahá do začátku padesátých let. V roce 1954 v Novém Městě nad Metují vznikl první prototyp Spartak. Značka rychle získala pověst spolehlivých a elegantních hodinek, které se staly nedílnou součástí životního stylu po generace. Primky nosili nejen dělníci a úředníci, ale i významné osobnosti. Objevily se na zápěstích Antonína Zápotockého i Věry Čáslavské. „František Venclovský, první Čech, který přeplaval La Manche, měl na sobě při té události Prim Sport první generace,“ popisuje Václav Reischl, sběratel a majitel renovátorské firmy ProstěPrim,
V šedesátých letech se hodinky Prim staly synonymem elegance a moderního designu. Nejvíce rezonovaly modely inspirované bruselským stylem, který ovlivnil nejen hodinky, ale také tehdejší architekturu a interiérový design. Za ikonickou grafikou stál známý designér Jiří Rathouský. „Naše designy byly srovnatelné se západními značkami, což bylo tehdy v socialistickém Československu skutečně unikátní,“ dodává Hanková.
Porevoluční příchod západního zboží a přerod Primek
Po revoluci v roce 1989 musel Prim čelit tvrdé konkurenci zahraničních značek. „Tehdy se na trh dostaly levné digitální hodinky a také velká část zahraničních značek, které do doby socialismu na trhu dostupné prostě nebyly,“ vysvětluje Barbara Uher Hanková, současná ředitelka společnosti Prim. V roce 2001 značku odkoupila společnost MPM-Quality, která obnovila malosériovou výrobu. Tento krok značku zachránil a pomohl Primkám získat zpět svou prestiž.
„Náš úspěch stojí na třech pilířích: malosériové výrobě, ruční práci a schopnosti individualizace. Zákazníci si mohou navrhnout vlastní model nebo cokoliv gravírovat a často tuto možnost využívají,“ vysvětluje Hanková. Důležitou roli hraje i nostalgie: „Lidé se k mechanickým hodinkám vracejí, protože chytré modely jim mohou připadat příliš dotěrné a postrádají osobitost, do divadla si vždy raději vezmete klasiku.“
ProstěPrim: Druhý dech vintage hodinek
Renovace starých Primek zažívá v posledních letech boom. Firma ProstěPrim, založená Václavem Reischlem, opravila za devět let svého působení přes 15 500 hodinek. „Každý kus rozložíme na prvosoučástky a snažíme se zachovat maximálně původní stav. Používáme originální díly, třeba z neopravitelných kusů, aby se hodinky vrátily do původní podoby, jako byly vyrobeny,“ popisuje Reischl.
Typickými zákazníky ProstěPrim nejsou pamětníci, kteří chtějí opravit rodinný poklad, ale i mladší generace. „Primky mají nadčasový design, především ty z období šedesátých let, které oslovují napříč generacemi. Je to kus české historie, ale i nostalgie. Na práci mě nejvíce baví radost a příběhy lidí, kterým opravené hodinky připomenou někoho blízkého,“ dodává.
Opravené Primky se běžně prodávají v cenových relacích od pěti do deseti tisíc korun za renovované kusy, ale sběratelské modely mohou dosahovat ceny až 1,5 milionu korun. Model Orlík, vyrobený původně pro vojenské potápěče, nebo Diplomat jsou dnes sběratelskými klenoty. „Jednou k nám paní přinesla hodinky po babičce, která je nosila padesát let každý den. Chtěla je opravit, protože pro ni měly velkou citovou hodnotu. Ukázalo se, že jde o jedinečný kus, který se vyrobil ve třech exemplářích. A takových příběhů je spousta.“
Prim dnes: Tradiční značka v moderním kabátě
Současné Prim vyrábí kolem 5 000 hodinek ročně, 65 % z nich jsou mechanické modely. Nejpopulárnějšími kolekcemi jsou elegantní řady a la Diplomat, Dakar, Symbol či Sport. Firma také spolupracuje s Českým olympijským výborem, pro který vytváří limitované edice. „Pro olympijský tým gravírujeme jména sportovců a na ciferník přidáváme symboly, které reflektují jejich příběhy, jako například odkaz na Emila Zátopka nebo Věru Čáslavskou,“ vysvětluje Barbara Uher Hanková.
Hodinky Prim jsou dnes prodávány především v Česku, ale firma se snaží prorazit na zahraničních trzích, například v Německu, USA nebo Japonsku. „Zákazníci oceňují kvalitu naší ruční výroby, ale i možnost personalizace. Například limitované edice pro olympijské týmy se staly velmi žádanými sběratelskými kousky,“ dodává Hanková.
Hodinky s příběhem
Ačkoliv Prim už dávno není jediným českým výrobcem hodinek, jeho kouzlo přetrvává. „Když si koupíte nebo opravíte Primky, nekupujete jen hodinky. Kupujete si příběh,“ uzavírá Reischl. A právě příběhy, ať už jde o vzpomínky na dědovy hodinky nebo radost z nového kousku, dělají z Primek nezapomenutelný symbol české tradice.