Hrozí bankovní krize v USA? Americké banky čelí ztrátám ve výši 329 miliard dolarů

Optimismus ohledně ekonomiky USA a akciových trhů pro letošní rok se po posledním zasedání FOMC v roce 2024 rychle změnil v obavy.

Zvýšení inflačního výhledu z 2,1 % na 2,5 % vyvolalo pochybnosti o skutečném stavu americké ekonomiky a efektivitě dosavadních opatření. K těmto obavám přispívají i nově zveřejněná data o stavu amerických bank. Podle Federální korporace pro pojištění vkladů (FDIC) čelí banky nerealizovaným ztrátám ve výši 329 miliard dolarů.

Ačkoliv tyto ztráty samy o sobě nemusí znamenat katastrofu, veřejnost je po regionální bankovní krizi v roce 2022 na podobné informace citlivá. K závažné krizi by však muselo dojít k dalším nepříznivým událostem, jako například rozsáhlému vybírání vkladů klienty.

Navzdory znepokojivým číslům je situace o něco lepší než před šesti měsíci, kdy ztráty bank přesahovaly 500 miliard dolarů. Přesto je stav sektoru stále nejistý, protože počet faktorů ohrožujících finanční systém i širší ekonomiku narůstá.

Dalším zdrojem obav je stav akciového trhu. Zisky za rok 2024 byly koncentrovány v několika velkých technologických firmách, které dohromady vytvořily hodnotu 6,6 bilionu dolarů. Současně však známý Buffettův indikátor, který měří poměr tržní kapitalizace k HDP, ukazuje, že americké akcie jsou výrazně nadhodnocené.

Tyto problémy naznačují, že americká ekonomika čelí značným rizikům, a i drobné negativní události by mohly způsobit vážné dopady na finanční systém a ekonomickou stabilitu. Ačkoliv žádný z těchto faktorů dosud nepředstavoval rozhodující ránu, všechny přispívají k dlouhodobým problémům.

Americký státní dluh, který dosahuje přibližně 36 bilionů dolarů, je už po celá léta, ne-li desetiletí, horkým tématem. Tento dluh představuje významné riziko, ať už ho vnímáme jako zásadní selhání rozpočtové a alokační politiky, nepodstatné odvedení pozornosti, nebo výsledek neúčelného a nadměrného utrácení.

Přinese Donald Trump spásu?

Ačkoli je znovuzvolení Donalda Trumpa často označováno za pozitivní pro americkou ekonomiku, nelze ignorovat geopolitická napětí, která vyvolal ještě před svou inaugurací. Dalším rizikovým faktorem zůstávají Trumpovy vyhlášené a oblíbené celní politiky. Ty by mohly přinést další problémy, zejména v kontextu zvýšených inflačních očekávání.

Potenciální problémy však přesahují tradiční ekonomické ukazatele. Například pokračující požáry v Kalifornii lze vnímat jako zmenšený obraz mnoha širších výzev, kterým Amerika čelí. Tyto požáry nejenže zdůraznily domnělé i skutečné selhání guvernéra Gavina Newsoma, ale zároveň odhalily ochotu nastupující administrativy obětovat ochranu ohrožených druhů.

Navíc někteří lidé z Trumpova okolí budují továrny v suchých oblastech, které vyžadují obrovské množství vody, až 8 milionů galonů denně. To zvyšuje napětí ohledně zdrojů a ukazuje na širší otázky spojené s environmentální udržitelností a ekonomickými prioritami.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO