Ifo: Německá ekonomika příští rok poroste tempem 0,4 až 1,1 procenta
Berlín – Německá ekonomika v příštím roce poroste, zatím ale není jasné, jak silně. Hospodářský institut Ifo ve svém výhledu dnes uvedl, že existují dva scénáře, podle kterých vykáže hospodářství růst buď o 0,4 procenta, nebo o 1,1 procenta. Záleží na tom, jak se Německo vyrovná se strukturálními problémy a zda se mu podaří nastavit správnou hospodářskou politiku. Institut DIW odhaduje růst v příštím roce na 0,2 procenta a v roce následujícím na 1,2 procenta.
„V tomto okamžiku není jasné, zda u současné fáze stagnace jde o přechodný útlum, anebo o trvalou a tedy bolestivou změnu hospodářství,“ uvedl hlavní prognostik institutu Ifo Timo Wollmershäuser. „Rozhodující bude, zda bude moci německé hospodářství, které je zaměřené na vývoz, znovu profitovat z růstu v jiných zemích,“ řekl také Wollmershäuser.
Ifo ve výhledu odhaduje růst ekonomiky v eurozóně v příštích dvou letech na 1,2 procenta, v Číně na čtyři procenta a ve Spojených státech zhruba na 2,5 procenta. Německý export podle prognostika Ifo ale v posledních letech ztrácel krok s vývojem světové ekonomiky a zvlášť průmysl přicházel o konkurenceschopnost.
V pesimistickém scénáři povede vývoj k postupné deindustrializaci Německa. Průmyslové podniky přesunou výrobu a investice do zahraničí. V takovém případě by bylo nutné podle Ifo počítat s dočasným nárůstem nezaměstnanosti. V optimistickém scénáři přispěje spolehlivá hospodářská politika k tomu, že průmyslové podniky rozšíří výrobu a například na základě daňových pobídek budou více investovat. Zaniklo by tak méně pracovních míst. V tomto scénáři by posílila soukromá spotřeba.
Podle DIW letos německá ekonomika vykáže pokles o 0,2 procenta, v příštím roce naopak o 0,2 procenta vzroste. Institut tím proti předchozímu výhledu svá očekávání snížil. „Pozorujeme kritický mix konjunkturální stagnace a strukturálních problémů,“ uvedla výzkumnice DIW Geraldine Danyová-Knedliková. Problémy to působí především zpracovatelskému průmyslu, který je páteří německé ekonomiky. Kromě zvýšených cen energií a materiálů a stále silnější konkurenci z Číny mohou teď německé hospodářství ohrozit ještě cla avizovaná budoucím americkým prezidentem Donaldem Trumpem. DIW nicméně ve svém výhledu předpokládá, že Trump nenaplní všechny své výhrůžky.
Kielský institut IfW svou prognózu také zhoršil. Letos by podle něj mohl hrubý domácí produkt (HDP) klesnout o 0,2 procenta a v příštím roce stagnovat. „Recese zasáhla už i trh práce a míra nezaměstnanosti by se mohla zvýšit na 6,3 procenta,“ uvedl ústav. V listopadu činila 5,9 procenta. Šanci vidí IfW v předčasných parlamentních volbách, které by se měly v Německu uskutečnit na konci února. „Období velké hospodářskopolitické nejistoty by se tak mohlo zkrátit o půl roku,“ uvedl. Volby se měly původně konat až na konci září.
Německá ekonomika je největší v Evropě, v posledních měsících se ale potýká s řadou problémů, mimo jiné v automobilovém, chemickém či ocelářském průmyslu. Podle vládního výhledu by se měla v příštím roce vrátit k růstu, HDP by se měl zvýšit o 1,1 procenta. Mezinárodní měnový fond (MMF) počítá na příští rok v Německu s růstem HDP o 0,8 procenta.
Německo je největší obchodní partner České republiky a je na něm závislá řada českých podniků.
Reklama
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO