Íránský útok na Izrael může zvýšit ceny ropy, zlata, benzínu a nafty

Hlavní geopolitickou událostí ze dne 2.10.2024 byl raketový útok Íránu na Izrael, při kterém byly vypáleny stovky raket. Podle dostupných informací sice rakety nezpůsobily větší škody, Izrael však oznámil tvrdou odvetu. Větší konflikt v tomto regionu může znamenat mimo jiného i řadu problémů pro globální ekonomiku, zejména pak vývoj cen některých komodit. 

Významný producent ropy

Region je v celosvětovém měřítku významným producentem ropy. Těží se zde desítky milionů barelů denně a samotný Írán produkuje téměř 4 miliony barelů denně (skutečné údaje se mírně liší, 3,3 až 3,7 milionu denně), což je nejvyšší produkce Íránu za posledních více než 5 let, viz. Obr.

Jedním z možných cílů izraelské odvety může být právě íránská ropná infrastruktura. Pokud by na ni Izrael zaútočil a výrazně ji poškodil, mohlo by to vyvolat paniku na trhu s ropou a vést k výraznému nárůstu cen. Cena ropy vzrostla o více než 3 % a pokračuje v mírném růstu o necelé procento.

Toto je v přímém kontrastu s vývojem z posledních měsíců, kdy cena ropy výrazně klesala v důsledku obav a zpomalování ekonomiky. Ještě v létě se ropa Brent obchodovala za ceny kolem 80-90 USD za barel, v září však klesla na zhruba 70 USD. V posledních dnech ale rostla na úroveň kolem 75 USD, a to i díky informacím o konfliktu, viz graf. 

Reakce na útoky

Karty může zamíchat i postoj USA, jelikož jsou dlouhodobým spojencem Izraele. Vzhledem k blížícím se prezidentským volbám jsou ceny benzínu velmi citlivým tématem. Je možné, že současná Bidenova administrativa bude v tomto případě o něco zdrženlivější, neboť další eskalace by téměř jistě způsobila růst cen ropy a benzínu, což není před volbami ideální. To se samozřejmě netýká jen USA, ale celého světa, protože konflikt ovlivňuje ceny ropy na všech burzách.

Kromě ropy však na útoky reagovaly i další trhy. Zlato, které je v podobných případech považováno za bezpečný přístav, reagovalo růstem o zhruba 1 %, stejně jako americký dolar a americké dluhopisy, které rovněž vzrostly. Nyní však zlato část svých zisků vrací.

Zajímavost :  Kiyosaki varuje, že rostoucí ceny zlata „nemusí být nutně dobrým znamením”

Na druhé straně však stál Bitcoin, který, ačkoli byl kdysi považován za digitální zlato, se v posledních letech chová spíše jako akcie, tj. v době světových problémů klesá. Bitcoin tak včera klesl o více než 4 % a za poslední dva obchodní dny dokonce o 7,5 %, viz obrázek.

Negativně reagovaly také akciové trhy v USA, které klesly o 1 až 2 % v závislosti na tom, na který index se díváme. Akciím se během konfliktů obecně krátkodobě nedaří, protože přinášejí další nejistotu a mnohdy i další komplikace do světového obchodu. Americký akciový index S&P 500 se propadl o zhruba 1 % a dále klesl o dalších 0,5 %, viz graf.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Závěr

Pochopitelně se však dařilo například akciím zbrojních společností. Největší z nich je americká Lockheed Martin, která vyrábí například i stíhačky F-35, jež používá Izrael a kupuje řada evropských zemí. Akcie této společnosti včera poprvé vzrostly o 3,5 % na historická maxima nad 600 USD. V podobných situacích je však třeba počítat s tím, že trhy mohou velmi prudce reagovat na další kroky zúčastněných stran, a také na prohlášení jejich hlavních představitelů, takže velké pohyby ještě nemusí být u konce. 

Zajímavost :  XTB spojuje investování a platby. V aplikaci XTB je nyní k dispozici multiměnová karta 

Pro více analytických zpráv z celého světa navštivte: https://www.xtb.com/cz/trzni-analyzy/zpravy-z-trhu 

Investování je rizikové, investujte zodpovědně.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO