Jaderná elektrárna Temelín testuje brýle s rozšířenou realitou

Temelín (Českobudějovicko ) – V Jaderné elektrárně Temelín testují pro práci v terénu brýle s rozšířenou realitou. Technik jejich prostřednictvím může komunikovat s operátorem ve velíně, který vidí to, co daný technik. Zároveň se pracovníkovi mohou v brýlích zobrazovat texty, obrázky a animace. Na kontroly zařízení nemusí s sebou nosit tablet nebo počítač. Komunikace i přenos dat funguje díky 5G síti, kterou letos na začátku června ČEZ ve spolupráci se společností Vodafone v Temelíně zprovoznil, řekli dnes novinářům zástupci obou společností. Od novinky si vedení ČEZ slibuje především zefektivnění práce a posílení bezpečnosti elektrárny.

Brýle s rozšířenou realitou kombinují reálný svět s digitálními informacemi. To je rozdíl od virtuální reality, která vytváří kompletně simulované prostředí. “Technik má před očima dva displeje, kde jsou zobrazovány informace, brýle mají celou řadu senzorů pro snímání okolního prostředí včetně kamer a mikrofonů. Mají bateriové napájení. Výpočetní výkon je prováděn na samotných brýlích,” řekl Pavel Mašek, výzkumný pracovník na Vysokém učení technickém v Brně, které se podílelo na vytvoření softwaru pro využití prvků rozšířené reality s použitím těchto brýlí. Cena jednoho kusu brýlí se pohybuje kolem 130.000 korun.

Zajímavost :  Doteraz to bol kretén, odteraz to bude krava. Will Ferrell celé roky nevedel, akú má priateľku

Technik prostřednictvím brýlí získá při práci na konkrétním místě nebo u zařízení návody na údržbu, technická data, schémata, pracovní pokyny, protokoly anebo i grafy a diagnostiku, které by v terénu neměl možnost vidět. “Testujeme několik typů brýlí, které by nám mohly výrazně zjednodušit práci. Pokud se osvědčí, mohli bychom tuto technologickou novinku od příštího roku postupně reálně nasazovat,“ řekl exekutivní manažer ICT v divizi jaderná energetika ČEZ Miroslav Choura.

Technici dříve chodili na kontroly s papírovými protokoly, nyní místo nich používají tablety. “Je to jeden z příkladů rozsáhlé digitalizace, kterou obě jaderné elektrárny už řadu let prochází. Zvyšujeme důraz na bezpečnost, kvalitu i efektivitu práce, což umožňuje právě využití nejnovějších technologií. Nová 5G síť v Temelíně je izolovaná od vnějšího světa a nemá vazbu na řídicí systémy elektrárny,” řekl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Zajímavost :  Výroba léčiv v Evropě je žádoucí, regulace to ale komplikují, míní ředitel SÚKL Boráň

“Temelínská elektrárna se tak stala první jadernou elektrárnu v Evropě s vlastní uzavřenou 5G sítí, která pokryla téměř celý areál elektrárny včetně části ochranné budovy kolem reaktoru. Dalších šestnáct objektů budeme ve spolupráci s firmou Vodafone testovat,“ dodal mluvčí elektrárny Marek Sviták.

„Privátní 5G síť je nejbezpečnější, nejrychlejší a nejefektivnější mobilní datová síť schopná splnit nejpřísnější průmyslové standardy. Může mít až stokrát vyšší kapacitu než 4G síť. Díku tomu lze do sítě připojit více zařízení a zajistit například videohovory a další náročné datové toky,“ uvedla Veronika Brázdilová, viceprezidentka pro firemní zákazníky společnosti Vodafone Czech Republic.

Reklama

Zajímavost :  Air Bank spouští termínované vklady. Nabízí tři úrokové sazby

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO