Jak může nízká finanční gramotnost ohrozit budoucnost kryptoměn?

Lepší finančně gramotná uživatelská základna by podle některých mohla snížit divoké výkyvy na trhu kryptoměn.

Ve zprávě zveřejněné 26. listopadu společností PiP World se uvádí, že úroveň finanční gramotnosti v kryptoměnové komunitě může být nebezpečně nízká. Zaostává za průměrem finanční gramotnosti ve Spojených státech.

Bez základních znalostí o financích mohou uživatelé kryptoměn propadnout panice během poklesu trhu. Naopak finančně gramotná investorská základna by pomohla také zmírnit volatilitu kryptoměn, říkají experti.

„Nedostatek finanční gramotnosti může zkreslit očekávání a předsudky, což způsobuje, že jednotlivci nesprávně interpretují tržní signály, nadhodnocují výnosy a podceňují rizika,” řekl Santiago Carbo-Valverde, profesor ekonomie na Univerzitě ve Valencii (Španělsko). Carbo-Valverde studoval vztah mezi finanční gramotností a vlastnictvím kryptoměn.

Tyto druhy nesprávných vjemů mohou vést k přehnaným reakcím při obchodování s kryptoměnami, což nakonec zvyšuje volatilitu trhu. Mohou také přispět k vytváření kryptobublin, dodal Carbo-Valverde.

Zajímavé je, že výzkum Carbo-Valverde, který zahrnoval 2 121 odpovědí z průzkumů, zjistil, že kognitivní předsudky, zejména nadměrná sebedůvěra, významně ovlivňují vlastnictví kryptoměn. Konkrétně:

„Jednotlivci, jejichž sebevědomí o finanční znalosti převyšuje jejich skutečnou finanční gramotnost (předsudek finanční gramotnosti), mají větší pravděpodobnost, že budou vlastnit kryptoměny, napsal Carbo-Valverde.

Nejedná se pouze o problém v USA

„Tento trend není speciální jen pro Spojené státy. Podobné výsledky byly pozorovány i v jiných oblastech světa,” poznamenal Carbo-Valverde. Zdá se, že jde o charakteristiku kryptoměnového fenoménu, nikoli o specifikum nějaké konkrétní jurisdikce.

Například významná část kanadských vlastníků bitcoinu má jen malé znalosti o kryptoměnách a nízkou finanční gramotnost. Uvádí tak článek z března 2024 publikovaný v Journal of Financial Literacy and Wellbeing, který využil mikrodata z Bitcoin Omnibus Survey Bank of Canada.

Tento článek, založený na průzkumu, který hodnotil finanční gramotnost podle tří otázek (The Big Three) navržených Annamarií Lusardi a Olivií Mitchell z Wharton School, také odhalil rozdíly v kryptoměnové gramotnosti mezi pohlavími u vlastníků bitcoinu. Ženy dosahovaly nižších výsledků v oblasti znalostí o BTC než muži.

Jiní nevidí problém s gramotností jako signifikantní

I přesto ne všichni souhlasí s tím, že problém s gramotností je důležitý. To znamená, že vlastnictví kryptoměn nebo BTC nemusí korelovat s nedostatečnými finančními znalostmi.

Průzkum provedený na populaci USA Univerzitou v Cincinnati Cryptoeconomics Lab zjistil, že vlastníci kryptoměn ve skutečnosti dosahují lepších výsledků než ti, kteří kryptoměny nevlastní. Tedy pokud jde o finanční gramotnost, řekl ředitel laboratoře Michael Jones.

Tento průzkum, stejně jako kanadský průzkum zmíněný výše, rovněž sledoval zásady, které vyvinuly Lusardi a Mitchell při vývoji jejich měřítka finanční gramotnosti. Vlastníci kryptoměn získali průměrné skóre 4,1 (z 5), zatímco ne-uživatelé kryptoměn dosáhli průměrného skóre 3,7. Uvedl tak Jones, který je také asistentem profesora ekonomie na Univerzitě v Cincinnati.

Jones na těchto výsledcích nevidí nic neobvyklého. Dávají smysl, protože vlastníci kryptoměn mají často zájem dozvědět se více o tradičním finančním sektoru. Například pokud se vlastník kryptoměny učí o výnosech v DeFi, může chtít více porozumět úrokovým sazbám a měnové politice obecně a dodal:

„Tvrdil bych, že adopce kryptoměn může být efektivním nástrojem pro zvyšování finanční gramotnosti,” dodal Jones.

Různé metodologie mohou zkreslit výsledky

Jak tedy spojit nálezy Jonese s výše zmíněnou zprávou PiP World?

„Toto nesoulad pravděpodobně vzniká z rozdílů v metodologii a reprezentaci vzorku, řekl Saad Naja, CEO PiP World. Studie Univerzity v Cincinnati se zaměřuje na přímé srovnání mezi vlastníky a ne-vlastníky kryptoměn. Tento výzkum měří finanční gramotnost v širším měřítku, dodal.

PiP se podíval hlouběji na kryptoměnovou komunitu, segmentující ji podle chování, sentimentu a osobnosti. „Co jsme zjistili, je, že technická zdatnost v blockchainových technologiích se ne vždy shoduje s finanční gramotností,” řekl Naja, a dodal:

Mnozí uživatelé mají hluboké znalosti o kryptoměnových protokolech, ale bojují s fundamentálními koncepty jako diverzifikace, řízení rizik a dlouhodobé finanční plánování. Jejich nejvíce překvapivý nález, podle Naji, byl dramatický kontrast mezi úrovněmi finanční gramotnosti napříč různými osobnostmi v kryptoměnové komunitě.

Například osobnosti jako hodler nebo Whale prokázaly relativně vysoké úrovně finanční gramotnosti. Naopak osobnosti označované jako The Pump and Dumper nebo The Day Trader dosáhly horších výsledků.

„Tento rozdíl ukazuje, že komunita je daleko od homogenní, s výraznými mezerami v porozumění základním finančním principům, řekl Naja.

Může investičně zdatná uživatelská základna zmírnit volatilitu trhu?

Někteří tvrdí, že finančně gramotnější uživatelská základna by mohla snížit divoké cenové výkyvy kryptoměn.

Neinformovaní retailoví investoři mají větší pravděpodobnost, že propadnou panice během poklesů trhu, řekl Kadan Stadelmann, CTO společnosti Komodo. Nebo se stanou oběťmi schémat pump-and-dump, což trh ještě více destabilizuje.

„Porozumění dlouhodobým ekonomickým fundamentům pro aktiva jako BTC povzbudí retailové investory, aby drželi kryptoměnová aktiva i při poklesech cen,” řekl Neil Bergquist, spoluzakladatel a CEO Coinme. To by mohlo trh posílit v jeho schopnosti odolat širokým cenovým výkyvům, v jeho pohledu.

Možná tyto nálezy ve skutečnosti nejsou až tak důležité. Mnoho budoucích investorů stejně bude přistupovat ke kryptoměnám prostřednictvím finančních poradců a investičních nástrojů jako jsou burzovně obchodované fondy (ETFs). Tyto fondy jsou často spravovány giganty tradičního financování jako BlackRock a Fidelity, a nabízejí novým investorům další ochrannou vrstvu.

I když finanční poradci a ETF mohou zjednodušit investování do kryptoměn, spoléhat se pouze na tyto nástroje nezbavuje důležitosti finanční gramotnosti, uvedl Stadelmann, a dodal:

Kromě toho etos kryptoměn zdůrazňuje decentralizaci a osobní kontrolu, což vyžaduje minimální úroveň znalostí. Pro ty, kteří se aktivně zapojují do DeFi nebo obchodují, je finanční gramotnost nezbytná.

Poradci a ETF mohou usnadnit přístup, ale širší vzdělávání zajistí dlouhodobou stabilitu trhu a zodpovědnou adopci, řekl Stadelmann.

Zvyšují rizika sociální sítě?

Někteří tvrdí, že sociální sítě mohou amplifikovat rizika spojená s finanční negramotností.

Zpráva IOSCO (Mezinárodní organizace pro regulaci cenných papírů) z října o kryptoměnových aktivech upozornila, že mnoho potenciálních investorů do kryptoměn využívá sociální sítě, která nejsou vždy nejlepším zdrojem investičních informací. Zpráva citovala italský průzkum, který dospěl k závěru:

Ti, kteří se více spoléhají na sociální sítě pro investiční informace, protože jsou méně finančně a digitálně gramotní a/nebo jsou finančně křehcí. Mohou být více vystaveni riziku přijímání investičních rozhodnutí, o kterých si nejsou plně vědomi.

Spoléhání se na sociální sítě pro investiční informace zůstává významným problémem,“ řekl Carbo-Valverde, zejména v rámci finančně negramotných investorů. „Sociální sítě často amplifikují dezinformace, podporují stádní chování a zhoršují kognitivní předsudky jako nadměrnou sebedůvěru a FOMO [strach z promeškání].

„Zločinci a podvodníci využívají lidi na sociálních sítích prostřednictvím falešných endorsements celebrit, pokusů o phishing, falešných webových stránek pro krádež osobních informací a jiných druhů podvodů, dodal Bergquist. Vzhledem k rizikům by bylo užitečné mít více znalostí a kritického myšlení ohledně investic.

„Pokud by většina lidí měla vysokou úroveň finanční gramotnosti, rizika spojená se sociálními médii by byla významně snížena,” dodal Carbo-Valverde.

Má vláda hrát roli? Možná mohou pomoci jasné zákony a regulace

Jasné regulace kryptoměn a blockchainu mohou zlepšit finanční gramotnost tím, že vytvoří rámec, který zjednoduší složité koncepty a posílí důvěru veřejnosti, řekl Stadelmann. Ale regulace samy o sobě nemusí zajistit široké porozumění financím.

Podívejte se na americké akciové trhy. Ty jsou dlouhodobě regulovány, ale mnozí jednotlivci stále nemají hluboké pochopení toho, jak fungují, včetně klíčových pojmů jako tržní příkazy, dividendy nebo diverzifikace portfolia, dodal Stadelmann.

Je potřeba prioritizovat edukaci?

Pokud se souhlasí s tím, že existuje deficit finančního vzdělání, jaká je odpověď? Pokud chce průmysl mainstreamovou adopci, musí se zaměřit na zjednodušení uživatelských zkušeností, onboarding a vzdělávání retailových investorů o kryptoměnách a jejich fungování, uvedl Bergquist.

„Naším hlavním doporučením by bylo, aby kryptoprůmysl prioritizoval přístupné a zábavné finanční vzdělávání,” řekl Naja. Může to začít integrací vzdělávacích zdrojů do procesů onboardingu, peněženek, burz a podobně.

„Iniciativy jako gamifikované vzdělávací platformy, krátké kurzy nebo dokonce vestavěné kalkulátory rizik mohou pomoci překlenout znalostní mezeru,” dodal Naja.

Celkově je pro průmysl důležité prioritizovat vzdělávání, aby noví i stávající investoři rozuměli základům, rizikům a příležitostem, řekl Stadelmann.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO