Japonci vracejí život odstaveným reaktorům. Po 12 letech chystají restart jaderné elektrárny Šimane

Japonci se vracejí k jádru coby jednomu z hlavních zdrojů elektrické energie. Po dlouhé odstávce plánují restart jaderné elektrárny Šimane na ostrově Honšú, která byla mimo provoz od roku 2012. Odstavení bylo součástí celonárodního procesu vyvolaného katastrofou ve Fukušimě, ale samotná Šimane byla odstavená také kvůli bezpečnostním inspekcím a modernizacím.

Zpráva vyšla na VTM.cz

Nyní se ale Japonci, tváří v tvář rostoucím nákladům na fosilní paliva, rozhodli vrátit k jádru a elektrárnu Šimane opětovně spustit. První reaktor by měl být uveden do provozu již v prosinci letošního roku, díky čemuž přispěje k dodávkám elektřiny během zimních měsíců.

Jádro místo fosilních paliv

Japonsko poměrně dlouho spoléhalo na dovoz fosilních paliv, což pro něj představovalo značnou finanční zátěž. V současnosti z fosilních paliv pokrývá asi 70 procent své výroby elektřiny. Japonci jsou si vědomi, že fosilní paliva nejsou udržitelným řešením – nejen kvůli finančním nákladům, ale také kvůli jejich negativnímu vlivu na životní prostředí.

Zajímavost :  Smlouva: Odstoupení od kupní smlouvy - Vzor ke stažení

Proto japonská vláda posílila svůj závazek k bezemisní energetice a jaderná energie se opět stává klíčovým hráčem v japonském energetickém mixu. Jedním z cílů je zvýšit do roku 2030 podíl jaderné energie v energetickém mixu až na 50 procent.

ČEZ nastupuje do jaderného Rolls-Royce s malými reaktory. Může jich být až deset

Opětovné spuštění jaderné elektrárny ale vyvolává odpor veřejnosti. Lidé mají stále v paměti tragédii z roku 2011 a mnozí se obávají, že by se podobná katastrofa mohla opakovat. Spouštění reaktorů navíc zpomalují přísná bezpečnostní opatření a nové právní normy. Z celkových 33 provozuschopných reaktorů je v současné době v chodu jen 12 z nich.

Obavy veřejnosti

Restartování elektrárny Šimane však není jen ekonomickou a ekologickou záležitostí. Vláda si uvědomuje, že jaderná energie může hrát klíčovou roli v boji proti globálnímu oteplování. Díky ní by se Japonsko mohlo stát soběstačnějším a méně závislým na drahých fosilních palivech. Zároveň země potřebuje levnější a stabilnější zdroj energie, aby mohla konkurovat na mezinárodním poli a přilákat významné technologické firmy, jako jsou výrobci čipů či provozovatelé datových center.

Zajímavost :  Polsko získalo z ModFondu 10 miliard zlotých na urychlení transformace na zelenou energii

Na druhé straně se však objevují otázky týkající se bezpečnosti. Mnohé z japonských jaderných elektráren jsou desítky let staré, což zvyšuje riziko technických problémů. K tomu přispívá i geografická poloha země, která je sužována zemětřeseními a dalšími přírodními katastrofami. Po havárii ve Fukušimě ztratilo Japonsko část své reputace coby lídra v oblasti jaderné technologie.

Držitelem ceny za mír se stala japonská organizace usilující o svět bez jaderných zbraní

Navzdory těmto obavám však podpora jaderné energetiky v Japonsku pomalu stoupá. Rostoucí ceny elektřiny, zejména v roce 2022, vedly k tomu, že stále více obyvatel vidí v jádru řešení energetické krize. Na druhou stranu však nelze přehlédnout protesty proti obnovení jaderných elektráren, které se objevují jak v Japonsku, tak v zahraničí, zejména kvůli plánovanému vypouštění kontaminované vody z Fukušimy do oceánu.

Rozhodnutí restartovat jadernou elektrárnu Šimane je jen jedním z mnoha kroků na cestě k obnovení jaderné energetiky v Japonsku. Tato cesta však bude plná překážek, ať už v podobě veřejného odporu, technických problémů či geopolitických otázek. Pokud však Japonsko uspěje, může jaderná energie opět hrát klíčovou roli v jeho energetickém mixu.

Zajímavost :  Platy politiků i soudců vzrostou o 6,9 procenta, rozhodla vláda

Zdroj Zde