Je dokonalá? Čínska lyžiarka zarobí päťkrát viac ako Shiffrinová

BRATISLAVA. Zo siedmich najlepšie zarábajúcich športovkýň sveta hrá šesť tenis. Prémie na mnohých turnajoch sú rovnaké, ako majú muži, čo v iných športoch neplatí. Tenistky si na turnajoch zarobia milióny, no zároveň platí, že ich príjmy od sponzorov sú vyššie ako prémie na turnajoch. 

Rebríčku kraľuje americká tenistka Coco Gauffová s príjmom 30,4 milióna dolárov. Dominanciu tenisu narušila len jedna mladá športovkyňa – akrobatická lyžiarka Eileen Gu.

Je o to zaujímavejšia, že hoci je športová hviezda, na prémiách si zarobila za uplynulý rok len 62-tisíc dolárov. 

Napriek tomu je v rebríčku najlepšie zarábajúcich športovkýň, ktorý zostavila agentúra Sportico, vysoko. Na druhej priečke. S celkovými príjmami 22,1 milióna dolárov. 

Výzvy premieňa na dokonalosť

Gu je svetová hviezda a jej kariéra je dokonalá v každom ohľade. Navonok sa zdá, že čokoľvek skúsi, v tom exceluje. 

Magazín Forbes odhaduje jej majetok na 32 miliónov dolárov. Venuje sa akrobatickému lyžovaniu a má 21 rokov. 

V športe dosiahla už všetko. Je celkovou víťazkou Svetového pohára, olympijská šampiónka aj majsterka sveta.

Venuje sa trom disciplínam – slopestyle, Big Air a U-rampa. Vo svojom športe je natoľko výnimočná, že dokáže posúvať hranice a skáče nové triky. 

VIDEO: Vizitka akrobatickej lyžiarky Eileen Gu

Šport je však len zlomok jej kariéry. Talent prejavuje vo všetkom, do čoho sa pustí. Niekedy to pôsobí až prehnane. 

Je modelka značiek ako Louis Vuitton, Estee Lauder, Victoria’s Secret, Tiffany & Co či Oakley, je aj tvárou automobilky Porsche pre Čínu, viackrát bola na titulnej stránke módnych časopisov. Má nadpriemerné IQ a študuje na univerzite Stanford. 

Okrem toho hrá na klavíri a komponuje vlastné skladby. 

Je ctižiadostivá a kladie pred seba stále vysoké méty. V mladom veku dosiahla viac, ako mnohí za celú športovú kariéru.

V Paríži si zabehla maratón bez prípravy

O tom, že má v sebe stále vysoké ambície svedčí, že keď bola v lete ako hosť na letných hrách v Paríži dostala príležitosť zúčastniť sa maratónskeho behu. V Paríži organizátori usporiadali jedinečný maratón.

Na olympijskej trati bežali desaťtisíce amatérskych bežcov v rovnaký deň, keď muži bojovali na tejto trati o olympijské medaily. Rekreačných bežcov pustili na trať o niečo neskôr. 

Čínska reprezentantka bez špeciálnej prípravy dosiahla solídny čas 3:24 h. Hoci prezradila, že v mladosti pravidelne behávala, no boli to vzdialenosti okolo 5 kilometrov. 

Kým bežní ľudia pred seba kladú ciele a na ich dosiahnutí pracujú roky, ona ich plní len tak akoby mimochodom. 

Je takmer nemožné ju zaradiť. Na prehliadke v Paríži je z nej dokonalá modelka. Ladná a krehká. Na snehu zasa predvádza úchvatné otočky a piruety. V náročnosti trikov je absolútna špička, niektoré skočila ako prvá žena vôbec. 

Navonok žije dokonalý život. 

Najskôr pod americkou vlajkou

Pri svojich prvých olympijských hrách získala dve zlaté medaily v BigAir a na U-rampe. V slopestyle pridala striebro. V Pekingu 2022 mala len osemnásť rokov a bola najväčšou hviezdou olympijských hier. 

Vďaka jej úspechom objavuje najľudnatejšia krajina sveta zimné športy. Pre Číňanov je obrovským idolom. Zosobňuje úspech. Má charizmu, športové úspechy, je sebavedomá a vzdeláva sa.

Pritom pôsobí pokorne a uvoľnene. Čo pre Číňanky nie je bežné. Až do tohto bodu je to dokonalý príbeh o tínedžerke, ktorá si zaumienila, že bude posúvať hranice a stala sa inšpiráciou pre celý svet. 

Gu však nebola vždy čínska reprezentantka.

Narodila sa v Kalifornii. Jej matka Jan Gu pricestovala do USA, aby tu študovala na univerzite. Dcéra sa jej narodila po krátkom vzťahu s Američanom a získala automaticky občianstvo USA. Dcéru však vychovávala sama. Otec o ňu nejavil záujem. 

Ako sa z Američanky stane hrdá Číňanka?

Eileen vyrastala v krajine, kde mohla naplno rozvíjať svoj talent. Jej matka urobila kariéru na Wall Street.

Dcére zabezpečila najlepšie možnosti vzdelania, o akých môžu priemerní Číňania len snívať. Podľa odhadov investovala matka do jej vzdelania a rozvoja okolo milióna dolárov.

Gu sa rýchlo uchytila aj v akrobatickom lyžovaní. Pod americkou vlajkou štartovala vo Svetovom pohári v roku 2019. Po víťazstve v talianskom Seiser Alm spievala americkú hymnu s rukou položenou na srdci.

Rozhodli peniaze?

Ešte v tom istom roku však urobila zásadné rozhodnutie. Oznámila, že v ďalších rokoch bude reprezentovať Čínu.

Hoci sama to vysvetľuje tým, že túži byť inšpiráciou pre mladých ľudí, ktorí doteraz nepoznali lyžovanie a chce tento šport spopularizovať, realita je oveľa jednoduchšia. 

Čína je z hľadiska príjmov z marketingu skvelá príležitosť. Svoje aktivity sem smerujú aj veľké americké a európske spoločnosti a Gu v sebe spája všetky atribúty pre úspešnú reklamnú kampaň.

Plynule hovorí po čínsky a vďaka čínskym koreňom ju v krajine vnímajú ako Číňanku. Na sociálnej sieti Weibo ju sledujú vyše 3 milióny ľudí. 

Počas pekinských hier ju v Číne oslavovali ako hrdinku a magazín Forbes ju zaradil medzi 30 najvplyvnejších ľudí pod 30 rokov.

V Číne zvykne tráviť s rodinou niekoľko mesiacov. Väčšinou v letnom období. V krajine je nesmierne populárna a z toho ťaží.

„Ak by som si mal vybrať medzi čínskymi sponzormi a americkými, objem financií v Číne je pre športovcov oveľa zaujímavejší,“ vysvetľoval pre Forbes odborník na marketing Ricardo Fort.

„Netuším, či to bola jej motivácia, ale myslím, že bude ťažiť viac zo spoluprác v Číne ako z kontraktov so západnými značkami.“ 

Bez spojenia s Čínou by sa z akrobatickej lyžiarky nestala taká veľká hviezda. V Amerike by si dokázala na sponzoringu zarobiť milióny, no nikdy by nebola v rebríčku najlepšie zarábajúcich športovkýň tak vysoko. 

Len počas hier v Pekingu bolo jej meno spojené s 23 rôznymi čínskymi značkami.

Pre porovnanie najlepšia lyžiarka Mikaela Shiffrinová si ročne zarobí približne pätinu toho, čo čínska reprezentantka – 4 milióny dolárov. Je najväčšou hviezdou v ženskom lyžovaní. Približne štvrtinu jej príjmov tvoria finančné prémie za výsledky vo Svetovom pohári.

Otázkou však skôr zostáva, či Gu je v rovnakej kategórii ako tenistky, golfistky či ďalšie športovkyne, keďže zo športu je plynie len 0,3 percenta jej príjmov.

Je to však dané aj tým, že v akrobatickom lyžovaní nie sú odmeny podobné prémiám na tenisových turnajoch. Tenis a golf sa ostatným športom nemôže vôbec rovnať.

V akrobatickom lyžovaní dosiahla má historicky najviac víťazstiev vo Svetovom pohári práve Gu – 16. A to je ešte stále len na začiatku svojej športovej kariéry. 

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO