Je libo lososa ze zkumavky? Oceány trpí nadměrným rybolovem, firmy proto zkouší pěstovat ryby z buněk
Celosvětová spotřeba ryb a mořských plodů v posledních šesti desetiletích roste. Mořské ekosystémy se ale současně potýkají s nadměrným rybolovem, znečištěním oceánů a v neposlední řadě s klimatickými změnami. I proto některé světové technologické firmy začínají přemýšlet nad tím, jak nahradit v mnoha případech neekologický rybolov a vyvíjejí alternativy – třeba ryby pěstované v laboratořích na základě buněčných kultur.
Mezi takové společnosti patří například singapurská Umami Bioworks. Firma založená před čtyřmi lety ale nemá v plánu vyrábět hotové produkty, nabízet chce dalším podnikům výrobní kapacity. „Naším cílem je být v podstatě technologickým partnerem. Spojujeme biologii kmenových buněk, strojové učení a průmyslovou automatizaci,“ vysvětluje zakladatel firmy Mihir Pershad pro pořad CNBC Tech: The Edge.
„Hledáme druhy, které jsou ohrožené nebo chráněné, je po nich vysoká poptávka, ale které nelze snadno ekonomicky vypěstovat na farmách,“ dodává Pershad. Firma proto zaměřila své úsilí na druhy jako je úhoř, tuňák, humr nebo krevety.
VIDEO:Rybářství je v krizi. Pomohou kultivované rybí produkty?
V roce 2023 se pak spojila s izraelským vývojářem Steakholder Foods, aby společně vyrobili první laboratorně vypěstované rybí filé na světě vytištěné na 3D tiskárně. Dál spolupracuje například s malajskou biotechnologickou společností na velkovýrobě kultivovaných potravin pro Jihovýchodní Asii. Asijský akvakulturní průmysl totiž představuje více než 90 procent celosvětové produkce ryb a mořských plodů a kontinent je jejich významným konzumentem.
Sushi? A co třeba z kultivovaného lososa
O pěstování mořských plodů na buněčných kulturách se pokoušejí i Američané. Například společnost WildType v bývalém minipivovaru v San Francisku vyrábí kultivovaného tichomořského lososa. Letos podle informací webu Livekindly.com získala firma finanční prostředky ve výši 3,5 milionu dolarů. Zatím dokáže vyrobit lososa, který drží tvar na menší kousky a lze ho využít například pro přípravu sushi. Pokračovat chce výrobou uzených filetů.
Losos firmy Wildtype ze San Francisca v Kalifornii, USA|
České firmy se zatím do kultivace rybích výrobků ve velkém nepouštějí, v konzumaci ryb a mořských plodů navíc dál patří k podprůměru Evropské unie. Přes polovinu tuzemské produkce navíc vyvážejí do zahraničí. Ačkoliv zájem českých zákazníků o ryby postupem času roste, takové oblibě jako například u polských nebo německých sousedů se zatím netěší.
Češi mají své vypěstované maso pro mazlíčky
Přesto si Češi jedno prvenství na poli kultivace masa mohou připsat. Startupu Bene Meat Technologies se před dvěma lety podařilo registrovat vypěstované maso určené pro domácí mazlíčky. Stal se tak první firmou v Evropské unii, která mohla surovinu poslat do prodeje a v roce 2024 získala cenu Industrie v projektu Česká hlava.
Kultivované maso pro domácí mazlíčky Bene Meat|
Firma, ve které drží většinu zdravotnický gigant BTL, nyní pracuje na vývoji masa určeného pro lidskou spotřebu. Letos v říjnu se Bene Meat podařilo vyrobit svůj první kultivovaný hovězí burger. „Nejde o žádnou náhražku – je to opravdové hovězí, bez kompromisů. Tento produkt je součástí našeho závazku nabízet eticky odpovědné alternativy stravování pro ty, kteří hledají novou cestu,“ slibuje technoložka výroby Lada Kratochvílová.
Kdy ale najdou vypěstovaná masa cestu na stůl zákazníků v Evropě, zatím není jasné – na světě totiž prodej podobných produktů zatím povolily pouze tři státy: Singapur, USA a Izrael.