Kalamitu vyťažia, peniaze odídu a potom si na nás nik nespomenie. Reportáž z Čierneho Balogu
5. dec 2024 o 15:08 I
Obci zostali škody a hrozba povodní.
ČIERNY BALOG. Už kúsok za Banskou Bystricou na ceste pribúda drevom naložených kamiónov. V Brezne prechádzajú historickým centrom každú chvíľu, na obecnom úrade Čierneho Balogu už počuť, ako pod oknami prechádzajú jeden za druhým.
„Idú podľa vás predpísanou štyridsiatkou?“ pýta sa nahnevaný starosta Michal Vetrák. Tisíce naložených kamiónov, ktoré sa za posledné mesiace prehnali Čiernym Balogom, im už zničili cestu a vodovody pod ňou a dennodenne ohrozujú obyvateľov.
To, čo zažívajú obyvatelia Čierneho Balogu v posledných šiestich mesiacoch, však svojím rozsahom a dôsledkami na život ľudí prekonáva aj tie najdramatickejšie prípady prírodných katastrof na Slovensku súvisiacich s lesmi.
Štát musí núdzovo vyťažiť také obrovské množstvo dreva, že okolité lesy úplne zaniknú, čo podľa miestnych bude mať len ťažko predstaviteľné dôsledky.
Milión kubických metrov dreva, ktoré zmizlo, by stačilo na vykurovanie 100-tisíc domov na celý rok.
Masívna ťažba je dôsledkom sucha a kalamity lykožrúta, ktorý napadol smreky. Jej dôsledky podľa domácich mohli byť značne miernejšie, keby štátne lesy nepodcenili situáciu a nezanedbávali ju niekoľko rokov. Štátnym lesom pritom v zásahoch v hospodárskych lesoch nič nebránilo, nejde o chránené územia.
Miestni, ktorí sa venujú ťažbe pre Lesy SR, vedia, že po tom, ako sa kalamita vyťaží, tu na najbližšie desiatky rokov nebudú mať žiadnu robotu. Už teraz na to dopláca aj vyhľadávaná turistická atrakcia Čiernohronská železnica.
„Všetko sa predáva preč a nám ostane zničený vodovod a zničené cesty,“ hovorí starosta. „Keď to za dva roky vyťažia, zbalia sa a na Balog si nikto nespomenie,“ dodáva.
Keďže horehronské lesy tvoria prevažne napadnuté smreky, lesy sa postupne menia na holiny. Po vyrúbaných plochách pri dažďoch stečie voda do dediny ako po streche.
Najkrajšie stromy boli na Horehroní
Vo svojej kancelárii starosta Vetrák ukazuje na satelitnú snímku Čierneho Balogu a okolia. Kopce pokrývajú husté čierne lesy, ktorými sa pýšila nielen obec, ale aj štátne Lesy SR, ktoré tu niekoľko desaťročí prevádzkovali Lesný skanzen.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO