Kalkulačka mateřské 2025: Výpočet peněžité pomoci v mateřství
Kalkulačka mateřské (PPM) a jak funguje
Očekáváte v příštím roce příchod miminka? Neměly by vám proto uniknout důležité informace týkající se „mateřské“. Od roku 2025 si polepší například budoucí maminky s nadprůměrným příjmem. Jejich měsíční dávka se zvedne až o víc než tisícovku.
Víte, jak si spočítat částku, která vám bude chodit každý měsíc na účet? Výši vaší peněžité podpory v mateřství (PPM) či mateřské si můžete jednoduše spočítat skrz naši Kalkulačku mateřské 2025. Pro výpočet potřebujete znát jen výši vaší hrubé měsíční mzdy. Právě podle ní umí kalkulačka vypočítat nejenom denní mateřskou, ale i měsíční dávku na 30 dní.
Zpět: Kalkulačka mateřské a výběr témat >>>
Co je mateřská neboli PPM?
Peněžitá pomoc v mateřství nebo zjednodušeně mateřská je jednou z šesti dávek nemocenského pojištění v Česku. Mají na ni nárok zaměstnanci i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ).
Zpět: Kalkulačka mateřské a výběr témat >>>
Podmínky a nárok na mateřskou
Na dávku má nárok nejen zaměstnanec, ale i podnikatel. Důležitou podmínkou je, že v době nástupu na mateřskou musí mít člověk nemocenskou pojistku. U OSVČ musí účast na této pojistce trvat nejméně 270 dní v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou. Zatímco na rodičovský příspěvek vzniká nárok vždy, na mateřskou jen při pravidelné úhradě nemocenského pojištění.
Zpět: Kalkulačka mateřské a výběr témat >>>
Jak podat žádost o mateřskou?
Formulář vyplní ošetřující gynekolog. Poté je nutné žádost předat svému zaměstnavateli, a to ještě před nástupem na mateřskou. Pokud podnikáte, musíte lékařem vyplněný dokument zanést přímo na příslušné pracoviště Okresní správy sociálního zabezpečení.
Na mateřskou dovolenou může budoucí maminka nastoupit libovolně v rozmezí od 8 až 6 týdnů před očekávaným termínem porodu. O nároku na dávku a její výši rozhoduje Okresní správa sociálního zabezpečení. Rozhodnutí, jestli žadatelka splňuje podmínky a náleží ji mateřská, musí úředníci vydat nejpozději do jednoho měsíce.
Zpět: Kalkulačka mateřské a výběr témat >>>
Výpočet: Kolik je mateřská v roce 2025?
V roce 2025 se podmínky pro mateřskou dovolenou zásadně nemění, zvyšují se ale limity pro výpočet – takzvané redukční hranice. Ty každoročně stanovuje vláda podle vývoje průměrné mzdy. Od ledna 2025 se tyto hranice zvednou o 6,5 %, což ale nutně neznamená navýšení mateřské pro všechny. Polepší si především maminky s nadprůměrným příjmem. Tedy s hrubým měsíčním příjmem vyšším než 45 000 korun. Oproti dosavadním podmínkám se jejich mateřská zvedne každý měsíc přibližně o 1 500 korun.
Jak se počítá mateřská?
Pro výpočet finální částky potřebujete znát váš denní vyměřovací základ a redukční hranice. Výše dávky činí 70 procent z denního vyměřovacího základu. Ten zpravidla bývá stejný jako průměrná hrubá mzda zaměstnance. Vypočítá se z hrubého příjmu za posledních 12 měsíců, které vydělíte počtem kalendářních dní. U OSVČ se vychází z úhrnu měsíčních základů pojistného v rozhodném období před nástupem na dávku. Důležité jsou ale i zmíněné redukční hranice, podle nichž se průměrný denní příjem upravuje. Jsou celkem tři.
Redukční hranice pro rok 2025:
- První redukční hranice činí 1 552 Kč (započítá se 100 %)
- Druhá redukční hranice činí 2 328 Kč (započítá se 60 %)
- Třetí redukční hranice činí 4 656 Kč (započítá se 30 %)
U mateřské se denní vyměřovací základ do první redukční hranice započítává celý. Z částky mezi první a druhou redukční hranicí se započítává 60 procent a z částky mezi druhou a třetí redukční hranicí se započítává už jen 30 procent.
V posledních letech se redukční hranice neustále zvyšovaly. Zatímco v roce 2023 je vláda zvedla o 3,6 %, v letošním roce o 9 %, pro příští rok se pak počítá s navýšením o 6,5 %.
Zpět: Kalkulačka mateřské a výběr témat >>>
Nástup na mateřskou a podpůrčí doba
Na mateřskou může budoucí maminka nastoupit už 8 týdnů před očekávaným termínem porodu. Pokud si neurčí den nástupu na mateřskou sama, počítá se za něj první den 6. týdne před plánovaným dnem porodu. Jde o takzvanou podpůrčí dobu. Ženy, které chtějí pracovat až do poslední chvíle blízko porodu, musí počítat s tím, že za dny, kdy pracují, nemají na dávku nárok.
Zpět: Kalkulačka mateřské a výběr témat >>>
Kdy chodí mateřská na účet?
Peníze úředníci vyplácejí zpětně. Například mateřská za leden 2025 přijde ženě až v únoru 2025. O způsobu výplaty si může rozhodnout sama. Správa sociálního zabezpečení zasílá dávky buď na bankovní účet, nebo složenkou na adresu bydliště.
Zpět: Kalkulačka mateřské a výběr témat >>>
Délka: Jak dlouho trvá mateřská?
V případě narození jednoho dítěte trvá mateřská 28 týdnů, u dvojčat a vícerčat se dávka vyplácí 37 týdnů. Začíná běžet dnem nástupu na mateřskou, což si žena může libovolně zvolit v termínu 8 až 6 týdnů před očekávaným porodem.
Kdy končí mateřská?
Vyplácení dávky končí po 28 týdnech. V případě, že má žena vícerčata, chodí mateřská na účet po dobu 37 týdnů. Jakmile přijde poslední výplata, je na složence nebo ve zprávě pro příjemce uvedena informace o zániku nároku na dávku. Jde o jakési upozornění, že by si maminka nebo otec dítěte měli požádat o navazující dávku – tedy rodičovský příspěvek. Ten totiž vyřizuje a následně vyplácí pouze Úřad práce České republiky.
Zpět: Kalkulačka mateřské a výběr témat >>>
Mateřská vs. rodičovská
Zatímco příspěvek v mateřství náleží ženě – tedy mamince dítěte, o rodičovský příspěvek se může ucházet i otec. Vždy ale jen jeden z rodičů. Mateřská se vypočítává z příjmu maminky, u rodičovské je částka stanovena jednotně na 350 000 korun (525 000 Kč u vícerčat). Rozdíl je i v tom, kdo peníze vyplácí. Mateřská spadá pod správu sociálního zabezpečení, rodičovská pak pod úřad práce. Mateřská trvá 28, popřípadě 37 týdnů (u vícerčat), rodičovská do 3 let věku dítěte.
Tabulka: Mateřská vs rodičovská
Mateřská | Rodičovská |
---|---|
Vypočítává se z příjmu maminky | Částka stanovena jednotně na 350 000 Kč (525 000 Kč u vícerčat) |
Vyplácí ji správa sociálního zabezpečení | Vyplácí ji úřad práce |
Trvá 28 týdnů (37 týdnů u vícerčat) | Trvá do 3 let věku dítěte |
Zpět: Kalkulačka mateřské a výběr témat >>>
Otec a mateřská dovolená
Mateřská náleží výhradně matce prvních 6 týdnů po porodu. Poté může o dávku požádat případně otec dítěte nebo manžel ženy, která dítě porodila. Je však nutné, aby splňoval stejné podmínky pojištění jako žena, tedy účast na pojištění v době nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, resp. 270 dní účasti na pojištění v posledních dvou letech před nástupem na dávku.
Navíc musí s matkou dítěte uzavřít písemnou dohodu, že bude o dítě pečovat. Podpis matky je třeba úředně ověřit, co je možné i přímo na OSSZ. K dohodě pak rodiče musí připojit ještě tiskopis Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče, který je k dispozici i na každé OSSZ. Ochranná lhůta pro peněžitou pomoc v mateřství u mužů činí jen 7 kalendářních dnů po skončení zaměstnání, u OSVČ po zániku účasti na nemocenském pojištění.
Zpět: Kalkulačka mateřské a výběr témat >>>
Otcovská dovolená
Na peněžitou podporu mají nárok taky muži, pokud se na tom partneři domluví. Nestačí jen ústní dohoda, vše je nutné sepsat písemně. V textu nesmí chybět:
- den, odkdy bude otec o dítě pečovat,
- termín porodu,
- úředně ověřený podpis matky.
Prvních šest týdnů po porodu pobírá mateřskou vždy žena, až poté má na dávku nárok otec dítěte nebo manžel. Takzvanou otcovskou může pobírat maximálně 22 týdnů, respektive až 31 týdnů v případě dvojčat a vícerčat.
Zpět: Kalkulačka mateřské a výběr témat >>>
Práce na mateřské: je možný přivýdělek?
Brigády jsou povolené. Maminky můžou pobírat mateřskou a zároveň pracovat. Musí jít ale o jiné zaměstnání, než ze kterého se jim dávka vyplácí. Maminky podnikatelky pak v době pobírání mateřské nemusí přerušovat nebo ukončovat činnost. Podrobné informace jsou také na webu České správy sociálního zabezpečení.
Zpět: Kalkulačka mateřské a výběr témat >>>
Kalkulačky e15.cz
Trápí vás výpočet mzdy, sociální dávky, nebo třeba hypotéky? Chcete znát aktuální kurz měny? Použijte naše kalkulačky: