Kalkulačka: Rodičovský příspěvek 2025. Výpočet a kdy chodí na účet
Rodičovský příspěvek čerpá každoročně zhruba tři sta tisíc lidí. Jde o jednu z nejčastěji vyplácených nepojistných sociálních dávek v Česku. Přestože podporu mohou pobírat i muži, na rodičovskou dovolenou stále odchází jen minimum z nich, a tak zůstává doménou zejména žen.
Jak a kde si o rodičovský příspěvek zažádat? Kdy se může do rodičovské zapojit otec? A chystají se v roce 2025 nějaké změny? Všechny potřebné informace se dočtete v našem článku.
Rodičovský příspěvek v roce 2025: Jsou nějaké změny?
Rodičovský příspěvek, takzvaný „rodičák“, se za posledních deset let zvedl o 130 000 korun. Výraznějších změn se rodiče dočkali od začátku roku 2024. Zvýšil se jim totiž vyplácený příspěvek na 350 000 korun, zároveň se ale zkrátila doba pro jeho čerpání ze čtyř na tři roky. Pro rok 2025 se nic zásadního nemění – zůstává stejná výše podpory i doba čerpání.
Zpět: Kalkulačka rodičovského příspěvku a výběr témat >>>
Kdo má nárok na rodičovský příspěvek?
Podpora je určena všem rodičům až do tří let věku dítěte. Nezáleží na příjmu domácnosti, ani na tom, zda čerpá matka dítěte nebo jeho otec. Měsíční výši si volí žadatelé sami a její maximum se odvíjí od předchozích příjmů.
Nárok na rodičovský příspěvek končí:
- vyčerpáním celkové částky,
- dovršením čtyř let věku dítěte (u dětí narozených do 31. 12. 2023) či do třech let věku dítěte (pro děti narozené od 1. 1. 2024),
- pokud se do rodiny narodilo další dítě.
Zpět: Kalkulačka rodičovského příspěvku a výběr témat >>>
Rodičovský příspěvek u OSVČ
Na rodičovský příspěvek má nárok každý, tedy i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které si neplatili nemocenské pojištění.
OSVČ mají nárok také na peněžitou pomoc v mateřství – takzvanou mateřskou – ale jen pokud si dobrovolně a po danou dobu platí nemocenskou pojistku. Pokud si pojištění neplatí, dosáhnou až na rodičovský příspěvek.
Zpět: Kalkulačka rodičovského příspěvku a výběr témat >>>
Jak podat žádost o rodičovský příspěvek?
Formulář je možné vyplnit na dálku z pohodlí domova, není nutné chodit přímo na úřad. I taková možnost – tedy zajít přímo na pobočku Úřadu práce ČR – přesto dál existuje. Lidé si tak můžou vybrat, jaká z variant je jim nejpříjemnější. Samotný formulář je možné stáhnout a předvyplnit na webu ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).
Rodičovský příspěvek zpětně
Rodičovský příspěvek nechodí na účet automaticky, je nutné si o něj zažádat. Jde to až čtvrt roku zpětně. Ideální je to však udělat už ve 4. měsíci dítěte, aby příspěvek plynule navázal na mateřskou. Žádosti vyřizuje výhradně Úřad práce, což je rozdíl oproti dávce vyplácené v mateřství. Tu totiž spravuje správa sociálního zabezpečení.
Zpět: Kalkulačka rodičovského příspěvku a výběr témat >>>
Kdy a kde žádat o „rodičák“?
Nejjednodušší cestou je využít klientskou zónu ministerstva práce a sociálních věcí zvanou Jenda. Tam je možné nejenom sledovat aktuální stav žádosti o rodičák, ale taky hlásit změny například o úpravě výše příspěvku nebo třeba dočerpat peníze jednorázově. V případě online vyplnění žádosti je nutné přihlásit se skrze Identitu občana. Tou je například:
Zpět: Kalkulačka rodičovského příspěvku a výběr témat >>>
Jaká je výše dávky v rodičovství?
Platí, že:
- Celková výše rodičovského příspěvku je stanovena na 350 tisíc korun u dětí narozených od začátku letošního roku.
- V případě vícerčat je částka vyšší, a to konkrétně 525 tisíc korun.
Rodič nedostane celou sumu najednou, příspěvek mu chodí v měsíčních dávkách, které vyplácí úřad práce. Výši měsíční výplaty si každý určí sám při žádosti o rodičovský příspěvek. Platí, že čím kratší je doba čerpání, tím vyšší je měsíční dávka.
Zpět: Kalkulačka rodičovského příspěvku a výběr témat >>>
Kdy chodí peníze na účet?
Příspěvek se vyplácí zpětně. Například u dávky za březen úřad práce vyplatí peníze v dubnu, za duben v květnu a podobně. Peníze chodí buď na účet, nebo poštovní poukázkou na adresu. Záleží na žadateli, jakou variantu si zvolí.
Zpět: Kalkulačka rodičovského příspěvku a výběr témat >>>
Výpočet a limity: Jak se rodičovský příspěvek počítá?
To, jak rychle bude příspěvek vyplácen, částečně záleží na volbě rodiče. Důležité jsou ale i jeho předchozí příjmy:
- Všichni žadatelé můžou pobírat měsíční dávku až 13 tisíc korun.
- Jestliže byly jejich předešlé příjmy vyšší, můžou čerpat rychleji, a to až do výše 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu.
- Nejvýše však do 57 060 korun – právě to je maximální měsíční limit pro rok 2025 (do 85 590 Kč u vícerčat).
Zpět: Kalkulačka rodičovského příspěvku a výběr témat >>>
Limity pro čerpání rodičovského příspěvku v roce 2025:
- Do 13 000 Kč měsíčně na jedno dítě při nižších předchozích příjmech
- Do 19 500 Kč měsíčně u vícerčat při nižších předchozích příjmech
- Do 57 060 Kč měsíčně na jedno dítě při vyšších předchozích příjmech
- Do 85 590 Kč měsíčně u vícerčat při vyšších předchozích příjmech
Pokud ani jednomu z rodičů není možné stanovit denní vyměřovací základ, může žadatel o příspěvek volit měsíční výši dávky maximálně do výše 13 000 korun (výpočet 0,7 x 30 x denní vyměřovací základ). Výši dávky je možné měnit i během pobírání příspěvku, a to jednou za tři měsíce. O změnu výplaty je nutné si zažádat písemně skrze speciální formulář. Ten musí být odeslán nejpozději v měsíci, od kterého změnu požadujete.
Zpět: Kalkulačka rodičovského příspěvku a výběr témat >>>
Co když se narodí další dítě? Nepřijdete o příspěvek?
Pokud se vám během pobírání rodičovského příspěvku narodí další potomek a nestíháte dočerpat celou zákonem stanovenou sumu, o peníze nepřijdete. Úřad práce vyplácí zbývající část rodičovského příspěvku najednou.
Zpět: Kalkulačka rodičovského příspěvku a výběr témat >>>
Můžete pobírat rodičovský příspěvek a pracovat?
Ano, můžete mít zaměstnání, studovat nebo podnikat a zvyšovat tak příjem celé rodiny. Příjem z takové práce není nijak omezený a nemá vliv na rodičovský příspěvek. Je tedy možné pracovat na dohodu, na plný úvazek nebo jako OSVČ.
Podmínky a rozdíl oproti mateřské
Podmínkou je zabezpečení dítěte. Dítě je možné dát například do jeslí nebo do mateřské školky. Děti mladší dvou let můžou školku navštěvovat maximálně 92 hodin v měsíci. Pokud byste pravidlo porušili, rodičovský příspěvek vám bude pozastaven. Zatímco při mateřské nemůžete pracovat u předchozího zaměstnavatele, při pobírání rodičovského příspěvku je to povolené.
Zpět: Kalkulačka rodičovského příspěvku a výběr témat >>>
Otec na rodičovské
O rodičovský příspěvek se může ucházet také otec. Vždy ale jen jeden z rodičů dítěte. V Česku rodičovský příspěvek pobírá ročně kolem pěti tisíc mužů, což nejsou ani 2 procenta českých otců.
Zpět: Kalkulačka rodičovského příspěvku a výběr témat >>>
Kalkulačky e15.cz
Trápí vás výpočet mzdy, sociální dávky, nebo třeba hypotéky? Chcete znát aktuální kurz měny? Použijte naše kalkulačky: