Kataster je pred kolapsom, v Bratislave sa čaká aj dva mesiace. Čo hrozí do budúcna?

Kupujete dom či byt alebo dedíte nehnuteľnosť? Vybavenie potrebných papierov môže trvať v niektorých prípadoch na Slovensku dlhšie, ako určujú zákonné lehoty. Na sociálnej sieti na to upozornila predstaviteľka jednej z realitných kancelárií, ktorá napísala, že katastrálny úrad v Bratislave nefungoval nikdy tak zle ako v súčasnosti. Aktuality.sk zisťovali, či je to pravda a aká je situácia v ostatných mestách na Slovensku.

Nedostatok personálu

Na situáciu v Bratislave sa posťažovala zakladateľka realitnej kancelárie Bond Reality a súčasne jej výkonná riaditeľka Daniela Rážová. „Kataster Bratislava v živote nefungoval tak zle ako teraz. Poplatky sa zvýšili o 40 percent, ale konania sa absolútne nevybavujú, meškajú, neprideľujú, zákonné lehoty sa vôbec nedodržiavajú. Katasterportál sa neaktualizuje aj päť dní,“ napísala s tým, že inštitúcia je vraj „reálne v kríze a pred kolapsom“.

Poukázala tiež na to, že ak mešká agenda katastra, tak to môže mať za následok zmluvné sankcie, ktoré môžu dostať od svojich klientov.

Úrad geodézie, kartografie a katastra SR potvrdil, že k 13. novembru tohto roka prijal katastrálny odbor na Okresnom úrade v Bratislave 27 045 návrhov na vklad. Po 30-dňovej zákonnej lehote nestihli vybaviť 1 698 žiadostí, čo predstavuje 6,28 percenta.

„Obdobný problém aktuálne nastal aj na Okresnom úrade Námestovo, kde je aktuálny počet vkladov po lehote k dnešnému dňu 154 (odpoveď prišla 15. novembra, pozn. red.),“ dodala organizácia.

Súčasne vyčíslila, že vybavenie návrhu na vklad trvá v Bratislave momentálne približne 55 dní. V Námestove je zdržanie nižšie – čaká sa približne 45 dní. „Ostatné katastre prevažne dodržujú zákonnú lehotu,“ tvrdí.

Využiť sa ešte dá skrátená alebo urýchlená lehota – do 20, respektíve 15 dní, no tu je podmienkou predloženie návrhu vo forme notárskej zápisnice, ktorú autorizuje advokát. „Tieto lehoty aktuálne dodržiavajú všetky katastre na území SR,“ dodáva inštitúcia.

Zajímavost :  Premiér V politike: Odmietam, aby ceny energií išli hore. Keď premiéri počuli Zelenského plán, chytali sa za hlavu

Nekonkurenčné platy

Prečo agenda mešká? Kataster priznáva, že bratislavský úrad je dlhodobo personálne poddimenzovaný a nemá dostatok zamestnancov – neobsadených mali až osem pracovných miest. V súčasnosti je v Bratislave 18 ľudí, ktorí môžu riešiť návrhy na vklad do katastra.

V spomínanom Námestove mal byť problém spôsobený „súbehom viacerých okolností“, ktoré už inštitúcia bližšie nekonkretizovala. Nemá ísť teda len o chýbajúci personál.

Ilustračná snímka

Prečítajte si tiež:

Úrad ďalej vysvetľuje, že o návrhoch na vklad môže rozhodovať iba zamestnanec s osvedčením o odbornej spôsobilosti – vkladár, ktorý spĺňa niekoľko požiadaviek:

  • mal by mať vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v študijnom odbore právo alebo geodézia a kartografia;
  • na úseku katastra pracuje minimálne tri mesiace;
  • musí vykonať odbornú skúšku, ktorá preveruje spôsobilosť rozhodovať o návrhu na vklad.

Za hlavný dôvod nedostatku ľudí úrad označil nízke finančné ohodnotenie. „Platová tarifa pre šiestu platovú triedu, ktorá je priradená k pozícii vkladára, je 1 107,50 eura brutto,“ píše. Výberové konania podľa neho dlhodobo končia neúspešne jednoducho preto, že chýba záujem potenciálnych uchádzačov.

Pod problematické hľadanie ľudí sa podpisuje aj momentálna situácia na trhu práce. Nezamestnanosť na Slovensku dosiahla v októbri 2024 historicky najnižšiu úroveň – 5,88 percenta. V Bratislavskom kraji to bolo iba 3,25 percenta a voľných pracovných pozícií bolo evidovaných 41 551. Práca na katastri je teda pre ľudí, ktorí by mohli nároky spĺňať, zjavne neatraktívna.

Platové podmienky na katastrálnych odboroch.5fotiek v galérii Platové podmienky na katastrálnych odboroch. Zdroj: ÚGKK

Časovaná bomba

Inštitúcia však upozorňuje, že v budúcnosti môžu nastať v jej fungovaní ešte väčšie problémy. Za problém považuje nezabezpečenie adekvátnej generačnej obmeny svojich zamestnancov, a to po celom Slovensku, nielen v Bratislave.

„Na katastrálnych odboroch pracuje 36 percent zamestnancov vo veku 51 až 60 rokov, nad 61 rokov má až 31 percent zamestnancov. Práca v takom špecifickom odbore štátnej služby, akou bezpochyby kataster nehnuteľností je, vyžaduje odborné vedomosti a dlhoročné praktické skúsenosti,“ konštatuje úrad.

Zajímavost :  Proti prokurátorke blízkej sekte sa ohradili už aj kolegovia. Žilinka mlčí, opozícia žiada schôdzu výboru

Dlhodobú neschopnosť pritiahnuť nových a mladých zamestnancov tak vníma ako „časovanú bombu“. „Hrozí znefunkčnenie alebo minimálne výrazný pokles kvality služieb katastra nehnuteľností,“ bije na poplach.

Veková štruktúra zamestnancov katastrálnych odborov celkovo a v jednotlivých krajoch Slovenska.5fotiek v galérii Veková štruktúra zamestnancov katastrálnych odborov celkovo a v jednotlivých krajoch Slovenska. Zdroj: ÚGKK

Vypomáhajú iné okresy

Katastrálne odbory fungujú na okresných úradoch, za ktoré zodpovedá ministerstvo vnútra. Úrad geodézie, kartografie a katastra preto podľa vlastných slov nemôže priamo ovplyvňovať platové podmienky svojich pracovníkov. Takisto nemôže rozhodovať o počte zamestnancov.

„Napriek tomu náš úrad upozornil na tento problém zástupcov ministerstva vnútra so snahou túto situáciu riešiť. V súčasnosti prebieha rokovanie,“ informuje.

Aktuálnu neuspokojivú situáciu by mali v krátkodobom horizonte pomôcť riešiť menej vyťažené okresné pracoviská katastra. Predseda úradu k tomu vydal rozhodnutie, na základe ktorého majú kolegom pomáhať.

„Väčšinou sa výpomoc, respektíve zapožičiavanie/hosťovanie zamestnancov zo susedných katastrov realizuje prostredníctvom nadčasových hodín, pretože katastrálne odbory nedisponujú voľnými kapacitami v riadnom pracovnom čase,“ opisuje inštitúcia.

Bratislavskému katastru tak v súčasnosti pomáhajú zamestnanci z okresu Malacky. V Námestove zatiaľ situáciu riešili vlastnými silami nadčasmi.

„Z dlhodobého hľadiska je nevyhnutné navýšiť finančné ohodnotenie a počty vkladárov na katastroch. Len dostatok motivovaných pracovníkov vytvorí personálne aj mentálne rezervy, ktoré je možné použiť na vykrytie prirodzene sa vyskytujúcich problémových situácií,“ uvádza úrad narážajúc na čerpanie dovoleniek, ochorenia či sezónne nápory agendy.

Množstvo návrhov na vklad do katastra k 30. septembru za roky 2012 až 2024.5fotiek v galérii Množstvo návrhov na vklad do katastra k 30. septembru za roky 2012 až 2024. Zdroj: ÚGKK

Sťažnosti na výpadky neevidujú

Ohľadom elektronických služieb katastra inštitúcia konštatovala, že „v poslednom období neeviduje problém s aktualizáciou dát na rezortných portáloch“. „Kontrola aktualizácie dát na rezortných portáloch prebieha na dennej báze, prípadné výpadky sú riešené operatívne,“ odkazuje používateľom.

V posledných týždňoch sa nemala vyskytnúť ani nedostupnosť elektronických služieb, o čom má svedčiť aj skutočnosť, že organizácia nezaznamenala žiadne sťažnosti. „Prípadné výpadky môžu byť spôsobené krátkodobou vysokou vyťaženosťou systémov poskytujúcich tieto služby,“ deklaruje úrad.

Hláška o chybe pri načítaní údajov katastra.5fotiek v galérii Hláška o chybe pri načítaní údajov katastra. Zdroj: reprofoto zbgis.skgeodesy.sk

Do budúcnosti kataster predpokladá ešte ďalší nárast využívania svojich elektronických služieb. Preto avizuje posilňovanie infraštruktúry ako napríklad výkon serverov. „Našou snahou je neustále skvalitňovať a udržiavať dostupnosť týchto služieb na vysokej úrovni,“ sľubuje.

Zajímavost :  Prečo máme také drahé vajcia a maslo? Naše ceny sú európsky paradox, nedávajú zmysel

Dodajme, že jeden z IT projektov s názvom Elektronické služby katastra nehnuteľností (ESKN) bol sprevádzaný problémami a ťahal sa dlhšie, ako boli pôvodné plány. Začal sa ešte v roku 2009 a „sága“ sa skončila až koncom leta 2021. Vtedy štát podpísal s dodávateľom DWC Slovakia licenčnú zmluvu a dohodu o urovnaní. V dodávateľskom konzorciu figurovali aj firmy Ness Slovakia a Ness Czech, ktoré na dodatočné právne úkony splnomocnili spomínanú firmu DWC Slovakia. Za šéfovania Jána Mrvu na úrade geodézie vznikla analýza, ktorá hovorila, že dielo bolo dodané na 86,77 percenta.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO