Kde „zaparkovat“ na Měsíci. Konsorcium s českým vedením postaví družici, která dodá lepší mapy

Česká společnost TRL Space povede skupinu firem, které připravují lunární misi LUMI, jejímž úkolem bude zmapovat dosud málo probádané okolí jižního pólu Měsíce. Misi financuje Evropská vesmírná agentura (ESA), která vybírala z desítek návrhů. Družice, kterou konsorcium vyvine, má k Měsíci odstartovat na přelomu let 2029 a 2030.

Cílem mise je pořídit detailnější mapy oblastí kolem jižního pólu Měsíce, které by měly usnadnit budoucí přistání sondy u jižního pólu Měsíce. Právě do oblasti jižního pólu se v současnosti soustředí zájem vesmírných agentur z celého světa. V jeho trvale zastíněných oblastech se totiž nachází led a zároveň jsou zde vyvýšená místa, na které dopadá světlo i během čtrnáct dní trvajících mrazivých měsíčních nocí. Přítomnost vody má umožnit výrobu paliva a sluneční svit zase dodá elektřinu, což je předpokladem pro déle trvající mise na povrchu Měsíce.  

Současné mapy oblasti jsou ale v rozlišení jen pět metrů, navíc tyto digitální mapy pokrývají jen desetinu polárních oblastí na jihu Měsíce. „Představte si, že parkujete auto, ale na posledních pět metrů nevidíte. Přesně tak by to nyní vypadalo, kdybyste se pokoušeli přistát u jižního pólu Měsíce. Pokud tam bude pětimetrová skála, nebudete o ní vědět. Pokud tam bude díra, neuvidíte ji,“ uvedl projektový manažer Václav Havlíček z TRL Space na veletrhu Space Tech Expo Europe v Brémách, kde členové konsorcia podepsali dohodu po spolupráci na projektu LUMI.

Zajímavost :  Lesům ČR klesl zisk. Důvodem byly například vyšší náklady na opravy

Nové mapy sníží riziko

Cílem mise LUMI je vyslat k jižnímu pólu Měsíce družici, která oblast zmapuje a vylepší rozlišení map desetinásobně na 50 centimetrů. „Je to cesta, jak snížit riziko pro nejtěžší krok lunárních misí – přistávání,” uvedl Petr Boháček, architekt mise LUMI z TRL Space.

🎧 Český vesmírný průmysl je na vzestupu, říká zakladatelka festivalu Czech Space Week

Mise LUMI byla vybrána jako jeden z pěti projektů mezi více než 70 kandidáty v programu Malých průzkumných misí ESA. Vedle brněnské společnosti jsou součástí konsorcia italská Tyvak International, která vyvine platformu družice, estonská společnost CrystalSpace dodá kameru za účasti polského výrobce optických systémů pro vesmír Scanway. Pohon vyvine nizozemská společnost Dawn Aerospace. Získaná data bude přímo na palubě zpracovávat technologie české firmy Zaitra. Vědecký tým vedou Akos Kereszturi z maďarského Astronomického ústavu Konkoly  a Mihkel Pajusalu z Univerzity v estonském Tartu.

Zajímavost :  Rada schválila závěry o strategickém přezkumu stálé strukturované obranné spolupráce PESCO

Náklady na celý projekt od počátku vývoje až po start družice nemají podle TRL Space překročit 50 milionů eur.

VIDEO: Česká cesta do vesmíru: stíhací pilot Svoboda by se tam měl podívat do pěti let. Podívejte se na rozhovor v pořadu FLOW.

Video placeholder

• e15

TRL Space má rozpracovaných několik dalších projektů družic. V lednu by měl na oběžnou dráhu vystoupat dosud největší český komerční satelit Troll, vynese jej tam raketa Falcon 9 společnosti Space X. Snímky ze satelitu vybaveného hyperspektrální kamerou jako první využije Česká inspekce životního prostředí,  pomohou při odhalování nelegálních skládek, protizákonného kácení lesů nebo pro sledování znečištění vodních toků. Za dva roky má TRL Space ve spolupráci se svou pobočkou ve Rwandě dokončit stavbu družice, která tamní vládě umožní sledovat stav plodin v zemi a pomocí těchto dat radit místním zemědělcům, jak dosáhnout vyšší úrody.

Zajímavost :  Nobelovu cenu za ekonomii získali vědci zkoumající vliv institucí na prosperitu

V TRL Space připravují i další lunární misi pod hlavičkou ESA. Projekt LUGO je první mezinárodní misí, jejíž vedení ESA svěřila firmě z regionu střední a východní Evropy. Mise má za úkol prozkoumat lávové chodby na povrchu Měsíce, které by mohly v budoucnu sloužit pro základny při delších pobytech člověka na Měsíci.

Zdroj Zde