Kdo dostane porodné a kolik? Pravidla pro rok 2025

Porodné je sociální dávka, na kterou mají nárok jen rodiny s nízkými příjmy. Lze ji čerpat jen na první a druhé dítě. 

Nárok na porodné mají jen rodiny, jejichž příjem nepřesahuje 2,7násobek životního minima. Rozhodující přitom je, kolik rodině skutečně přijde – typicky čistá mzda ze zaměstnání (ne hrubá mzda uvedená v pracovní smlouvě) nebo příjem z podnikání po odpočtu výdajů, daní a pojistného.

Stát vyplatí porodné jako jednorázovou dávku. Na první narozené dítě dá 13 tisíc korun, na druhé 10 tisíc.

Když se rodině s nízkými příjmy narodí dvojčata či vícerčata, dostanou rodiče na první z nich třináct tisíc korun, na druhé deset tisíc. Rodiče, kteří před narozením vícerčat už jedno dítě měli, dostanou deset tisíc jenom na jedno z novorozeňat. Pokud rodiče mají už dvě starší děti, na další porodné nedosáhnou.

Životní minimum představuje „společensky uznanou hranici příjmů pro zajištění základních životních potřeb“: jídla, oblečení a hygieny. O životním minimu domácnosti rozhoduje počet jejích členů – odlišné částky se počítají za prvního a druhého dospělého, liší se i podle věku nezaopatřených dětí.

Částky životního minima se od začátku roku 2025 nezvyšují, zůstávají zatím stejné jako v předchozím roce:

Životní minimum v roce 2025

  Částka
Jednotlivec 4860 Kč
První osoba v domácnosti 4470 Kč
Druhá a další dospělá osoba v domácnosti 4040 Kč
Dítě do 6 let 2480 Kč
Dítě od 6 do 15 let 3050 Kč
Dítě od 15 do 26 let (nezaopatřené) 3490 Kč
Zdroj: MPSV

Konkrétní životní minimum pro vaši domácnost si snadno spočítáte na naší kalkulačce životního minima. Do počtu osob žijících ve společné domácnosti se počítá se i dítě, na které se o porodné žádá.

Do takzvaného rozhodného příjmu pro přiznání porodného se počítají čisté výdělky ze zaměstnání (po odpočtu zdravotního a sociálního pojištění a daně z příjmů) nebo čistý zisk z podnikání.

K čistému výdělku navíc úředníci započítají také některé dávky:

Naopak třeba přídavky na dítě se v potaz neberou.

Kdo dosáhne na porodné v roce 2025?

Rodina ve složení matka, otec a jedno právě narozené dítě dosáhnou v roce 2025 na porodné, pokud jejich průměrný čistý příjem ve zkoumaném období (kalendářní čtvrtletí předcházející tomu, v němž se dítě narodilo) dělal maximálně 29 673 korun (jde o 2,7násobek životního minima rodiny 10 990 korun). 

Pokud jde o samoživitele, při narození prvního dítěte v roce 2025 dosáhnou na porodné do příjmové hranice 18 765 korun.

Když už rodina se dvěma dospělými má jedno dítě mladší šesti let a narodí se jí druhé, dostane v roce 2025 porodné, jestliže měsíční příjem domácnosti v předchozím čtvrtletí nepřekročí 36 369 korun. Pro samoživitele s druhým čerstvě narozeným dítětem bude hraniční příjem 25 461 korun.

Jaká je hranice příjmů, do které máte na porodné nárok v roce 2025?

narození prvního dítěte

samoživitelka

tříčlenná rodina (matka, otec a novorozenec)

hranice čistého příjmu pro přiznání porodného

18 765 Kč

29 673 Kč

narození druhého dítěte

samoživitelka (a starší sourozenec do 6 let)

čtyřčlenná rodina

(matka, otec, starší dítě do 6 let a novorozenec)

hranice čistého příjmu pro přiznání porodného

25 461 Kč

36 369 Kč

Pokud měsíční příjem (nebo součet příjmů) uvedené hranice přesáhne, nárok na porodné nevzniká.

Výpočet pro vaši konkrétní situaci za vás snadno zvládne naše kalkulačka porodného

Nárok na porodné má vždy žena, která dítě porodila. Nezáleží na tom, jestli má otec dítěte nějaké ratolesti z předešlých vztahů – jeho současná partnerka (čerstvá matka) nárok na porodné neztrácí.

Otec prvního nebo druhého narozeného dítěte má nárok na porodné v případě, že žena, která dítě nebo děti porodila, zemřela a ke dni porodu splnila podmínky na porodné.

Nárok na porodné má také osoba, která převzala dítě mladší jednoho roku do trvalé péče nahrazující péči rodičů, a toto dítě je prvním nebo druhým dítětem této osoby. „Nárok na porodné při převzetí dítěte náleží i v případě, že před převzetím dítěte do trvalé péče nahrazující péči rodičů vznikl nárok na porodné matce nebo otci téhož dítěte,“ dodává ministerstvo práce a sociálních věcí.

Dodejme, že do konce roku 2010 měly na porodné nárok všechny rodiny nezávisle na výši výdělku, zároveň se vyplácelo na každé dítě (ne jen na první a druhé).

Jak žádat o porodné?

O porodné lze žádat na úřadu práce, a to nejdříve v den narození dítěte. Jestliže máte bankovní identitu, datovou schránku, eObčanku nebo třeba elektronický podpis, můžete o porodné žádat online.

Nárok na dávku můžete uplatnit až jeden rok zpětně, vždycky se ale posuzují příjmy před narozením dítěte (nebo jeho převzetím do péče). Jakmile lhůta uběhne, nárok na porodné zanikne.

Vedle potřebných formulářů – jejich seznam najdete na stránkách ministerstva – nezapomeňte také občanský průkaz a rodný list dítěte. Pokud jste převzali dítě do péče, neobejdete se bez příslušného písemného rozhodnutí.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,… Další články autora.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Zaměřuje se na osobní finance a spotřebitelská témata. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční rubriku… Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO