Keď uvidel do čoho kopol, takmer onemel od úžasu. Aj za hranicami boli prekvapení

Rodák zo Šuríc našiel veľké vzácnosti.

KAPLNKOVÁ HORA. Schádzal z Kaplnkovej hory, čnejúcej sa neďaleko Karanča, najvyššieho vrchu Cerovej vrchoviny, keď zrazu do niečoho kopol. Na zemi ležal starý kľúč nezvyčajného tvaru.

Vzhľadom na miesto, kde práve archeológovia a ich pomocníci nachádzali vzácnosti z dávnych čias, mu bolo jasné, že nejde o obyčajný predmet. Výnimočnosť nálezu, ktorý vzbudil veľkú pozornosť, napokon potvrdili aj odborníci.

A to zďaleka nie je všetko. Medzi kmeňmi stromov ho čakalo ďalšie veľké prekvapenie.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Kľúč z povesťami opradenej kaplnky

„Keď som kľúč uvidel, takmer som onemel od úžasu. Akoby tam na mňa čakal stovky rokov. Len tak, pohodený na zemi,“ uviedol pre MY Novohrad Ladislav Oravec, amatérsky archeológ a mineralóg, ktorý spolupracuje s viacerými slovenskými aj zahraničnými múzeami.

Objasnil, že išlo o gotický kľúč z Kaplnky svätej Margity, postavenej v 13. storočí na kopci, týčiacom sa na pomedzí Slovenska a Maďarska. Ide o miesto opradené povesťami, spätými s uhorským kráľom Belom IV. aj anjelmi.

Na informačnej tabuli, umiestnenej na vyhľadávanom pútnickom mieste, sa totiž píše, že podľa povestí na Kaplnkovej hore oddychoval spomínaný panovník v roku 1241, počas úteku pred Tatármi.

Neprehliadnite: Namiesto húb našiel desiatky drahokamov, vrátane Slzy oceánu. Spozorneli aj Japonci a Rusi Čítajte 

Podarilo sa mu zachrániť a tak tam na slávu Boha dal neskôr postaviť svätyňu. V niektorých historických prameňoch sa však uvádza, že kaplnku dala postaviť jeho dcéra Margita.

Traduje sa, že pôvodne mala stáť na Karanči, nazývanom aj Palócky Olymp. No to, čo majstri cez deň postavili, to v noci anjeli preniesli na Kaplnkovú horu.

Stavitelia to vnímali ako želanie Panny Márie a tak svätyňu dostavali na novom mieste. Turci ju však zničili, dielo skazy dokončili plamene. Kostolík neskôr obnovili a dnes je dominantou pútnického miesta.

Verí, že hora ešte vydá prekvapenia

„Kaplnková hora je významným archeologickým náleziskom, ktoré určite ešte nevydalo všetky tajomstvá. Našli sme tam mnoho pozoruhodností, vrátane mincí, súčastí zbraní, odevov, šperkov či predmetov, ktoré kedysi používali tamojší majstri pri práci. Dokonca sa tam nachádzali aj falošné mince čo svedčí, že tam kedysi bola aj peňazokazecká dielňa,“ priblížil Oravec, ktorý na Kaplnkovej hore zaznamenal svoj najväčší hromadný nález.

Všetky nálezy zo spomínaného výskumu, ktorý viedol archeológ Krisztián Tóth, sú vystavené v Dornyay Béla múzeu v maďarskom Šalgotarjáne.

Lebka medzi kmeňmi

A to zďaleka nie je všetko. Hľadač pokladov z Fiľakova totiž na Kaplnkovej hore objavil aj ľudskú lebku, ktorú budú skúmať odborníci.

Prečítajte si tiež: Roky si mysleli, že pri lekárni leží obyčajná skala. Kým neprišiel hľadač pokladov Čítajte 

„Spočiatku som si myslel, že je to lopta, zaseknutá medzi stromami,“ dodal známy rodák zo Šuríc, ktorý sa zviditeľnil nielen významnými archeologickými nálezmi, ale aj modrými zafírmi v bazalte.

Doposiaľ najväčšie nájdené drahokamy, ktoré vydal opustený čadičový lom nad Gemerským Jabloncom, mohli ľudia v múzeách obdivovať práve vďaka nemu.

„Teší ma, keď môžem nielen náš región, ale aj krajinu zviditeľniť za hranicami,“ zakončil Oravec, ktorého nálezy zaujali aj odborníkov na iných kontinentoch.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO