Kiska sa prezidentom stal podvodom, myslí si Gašpar. Dostál nazval uznesenie parlamentu účelovým a lživým

Andrej Kiska si náklady z prezidentskej kampane účtoval do svojej firmy a vypýtal si za ne vratku DPH. Slovenské súdy mu za to vymerali podmienečný trest. Exprezident svoju vinu naďalej popiera a chce sa brániť na vyšších európskych inštanciách.

Koaličný Smer-SD ho však vyzýva, aby sa ospravedlnil občanom, svojim protikandidátom a vzdal sa ochranky, služobného auta a doživotnej renty, čo by mala zabezpečiť aj zmena v podmienkach, ktorú priniesol súbor zákonov lex atentát.

Aj o tom diskutovali v Téme dňa hostia Tibor Gašpar zo Smeru-SD a Ondrej Dostál zo SaS.

Súdy rešpektujú, v politike sa nezhodli

Obaja poslanci sa domnievajú, že prípad ešte uzavretý nie je, keďže exprezident sa podľa nich obráti aj na Najvyšší súd, Ústavný súd či dokonca európsky súdny dvor.

Zatiaľ čo Gašpar nazýva Kiskov prípad „škandalóznou udalosťou“, Dostál tvrdí, že v politickej línii je vyobrazenie prípadu „účelové, manipulatívne, lživé a zavádzajúce“. Opozičný poslanec tým mal na mysli uznesenie týkajúce sa odsúdenia, ktoré vo štvrtok (7.11.) prijala Národná rada SR.

Zajímavost :  Poľská vláda schválila zákon o zastropovaní cien elektriny

Dostál terajšiu situáciu prirovnáva k vysloveniu nedôvery prezidentovi Michalovi Kováčovi v roku 1995, ktoré však nemalo žiadny právny základ. „(Koalícia) pokračuje v mečiarovskej línii,“ tvrdí poslanec.

Podľa Dostála tiež nemá exprezident povinnosť sa ospravedlniť svojim vtedajším vyzývateľom v prezidentských voľbách, keďže nie je preukázateľné, že suma, za ktorú bol odsúdený, bola použitá na prezidentskú kampaň. Gašpar však tvrdí, že je to presne naopak a využitie peňazí je zrejmé. Súdy to podľa neho potvrdili.

„Dovolacie dôvody, ktoré môže ešte pán Kiska skúsiť sú nesprávne právne posúdenie, nezákonne vykonané dôkazy, prípadne porušenie práva na obhajobu. Tieto tri dôležité veci nikdy nespochybnil,“ myslí si Gašpar a tvrdí, že tým pádom bývalý prezident zrejme neuspeje.

Dostál neskôr pripomenul, že vyšetrovatelia, ktorí prípad pôvodne vyšetrovali, povedali, že nešlo o trestný čin. „Až potom generálna prokuratúra zasiahla a povedala, že to bolo predčasné,“ dodal.

Zmena sa netýkala Kisku

Ako sme informovali, v prijatom súbore zákonov lex atentát je aj časť, ktorá pozmeňuje nárok bývalých prezidentov na niektoré výhody, ako napríklad na ochranku či doživotnú rentu. Zákon hovorí o tom, že exprezidenti toto právu majú, len ak nie sú právoplatne odsúdení za spáchanie trestného činu. Teoreticky by sa tak zmena mala týkať aj Andreja Kisku.

Podľa Dostála takáto situácia nastať môže. „Otázna je však retroaktivita zákona,“ podotkol opozičný poslanec. „Ja v tom nemám krvavé oči. Otázku, či sme to nedávali novely zámerne kvôli Kiskovi, odmietam,“ reagoval Gašpar. Priznáva, že sa aspekt retroaktivity bude musieť ešte preskúmať.

„Myslím si, že by sa to malo uplatniť a mal by prísť o tie benefity,“ dodal podpredseda parlamentu. „Prezidentom sa stal pravdepodobne podvodom,“ myslí si Gašpar.

„To, ako si účtoval výdavky na kampaň, určite nemalo zásadný vplyv na to, ako sa ľudia v prezidentských voľbách v roku 2014 rozhodli,“ oponuje Dostál. Poslanec tvrdí, že v tejto otázke bude rešpektovať zákon. O tom, či by mal exprezident prísť o ochranku, však nepochybuje, keďže tento nárok upravuje iný zákon, ktorý platil aj v čase priznania renty Kiskovi.

Gašpar dodal, že v prípade pochybila aj prokuratúra, keďže exprezident nedostal aj peňažný trest. „Je to majetný človek. Prokuratúra sa nezaujímala o majetkové pomery,“ myslí si koaličný poslanec. Podotkol, že Kiskovi v prípade pomohla aj novela Trestného zákona, ktorú presadila koalícia.

Zajímavost :  Dobré ráno: Dolinkovú má nahradiť človek blízky Paškovej chobotnici

Dostál na záver dodal, že taká situácia, v akej sa ocitol exprezident, ešte nikdy nebola posudzovaná ako trestný čin.

Pozrite si kompletnú epizódu relácie Téma dňa:

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO