Koho bude bolieť Ficovo upratovanie v koalícii? SNS vystúpila proti Šutajovi Eštokovi

Premiérovi emisári v pondelok rokovali s poslancami okolo Huliaka.

BRATISLAVA. Ani nie 24 hodín po tom, ako sa premiér Robert Fico zo Smeru zaviazal „maximálne sfunkčniť“ koaličnú väčšinu – aj za cenu, že to môže byť „pre niekoho bolestivé“ – SNS zvláštne naznačuje, že je ochotná ukončiť blokádu voľby nového šéfa parlamentu.

Takmer trištvrte roka sa pritom predseda SNS Andrej Danko vytrvalo odmieta podriadiť koaličnej zmluve, podľa ktorej má na druhú najvyššiu ústavnú funkciu v štáte nárok Hlas.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

SNS dnes netvrdí, že sa náhle rozhodla podporiť podpredsedu Hlasu Richarda Rašiho, oficiálneho kandidáta Hlasu. Zdanlivý ústupok naformulovala v pondelok tak, že sa dá interpretovať aj ako útok na predsedu Hlasu Matúša Šutaja Eštoka, ktorý je ministrom vnútra.

„Ak chceme ukázať pozitívny signál spoločnosti, treba nastaviť nové vzťahy. Presun ministra Šutaja Eštoka do pozície predsedu parlamentu by bol dobrým spoločenským signálom,“ tvrdí SNS v stanovisku, ktoré rozoslala krátko pred koaličnou radou.

V deň, keď koalícia Smeru, Hlasu a SNS zablokovala otvorenie schôdze parlamentu k opozičnému návrhu na odvolanie ministra Šutaja Eštoka, pripísala SNS do stanoviska aj to, že jej voliči „očakávali lepšie výsledky v rezorte vnútra“.

Nový postoj SNS k voľbe šéfa parlamentu zrejme nesúvisí ani s víkendovou výzvou premiéra na stabilizovanie koalície.

Strana sa zrejme snaží odblokovať voľbu členov Rady STVR, ktorú zas zablokoval Hlas, kým nebude vyriešená voľba predsedu parlamentu.

Traja poslanci okolo Rudolfa Huliaka, ktorí opustili klub SNS, zas nechcú podporovať vládne návrhy zákonov, kým nedostanú vlastné ministerstvo. Koalícia má bez nich najtesnejšiu možnú väčšinu 76 hlasov, už viackrát jej pri hlasovaní chýbali poslanci.

Fico podľa informácií SME v čase vyhlásenia SNS cez sprostredkovateľa rokoval s Huliakovou skupinkou. Už v utorok bude parlament hlasovať o najdôležitejšom návrhu poslednej schôdze roka – o štátnom rozpočte.

SNS Šutaja Eštoka podporila aj vyfackala

Len niekoľko desiatok minút predtým, ako v pondelok zasadla koaličná rada, ohlásil obrat v postoji SNS v spore o šéfa parlamentu minister životného prostredia za SNS Tomáš Taraba a tiež tlačové oddelenie strany.

„Je potrebné, aby Hlas nominoval pri takejto krehkej väčšine na post predsedu parlamentu niekoho, kto má bezproblémovú šancu v tajnej voľbe prejsť a podľa môjho názoru dnes toto platí na Matúša Šutaja Eštoka,“ napísal Taraba na facebooku.

SNS nevysvetlila, prečo považuje šance Šutaja Eštoka za vyššie než Rašiho. S ohľadom na doterajšie vyjadrenia Smeru, Hlasu a SNS zvolenie šéfa parlamentu blokujú výlučne jej poslanci.

S ponukou na zvolenie Šutaja Eštoka do vedenia parlamentu navyše SNS prišla dva dni po tom, ako predseda Hlasu jasne vyhlásil, že chce určite zostať na svojom ministerstve.

Aj z najnovšej reakcie Hlasu vyplýva, že motívy Dankovej „ponuky“ Šutajovi Eštokovi krajinu nepribližujú k tomu, aby mala po vyše pol roku šéfa parlamentu.

Hlas zopakoval, že Šutaj Eštok z kresla ministra neodchádza a že „považujú za samozrejmé“, že v ňom zotrvá. „Chceme zdôrazniť, že v súlade s koaličnou zmluvou je to Hlas, kto rozhodne o mene nominanta na post predsedu parlamentu,“ dodala strana s tým, že „trvajú“ na vyriešení situácie do niekoľkých týždňov.

Vysvetlenia neprinieslo ani mediálne vystúpenie všetkých troch koaličných lídrov – Fica, Šutaja Eštoka a Danka – po koaličnej rade. Kým bežne v tejto zostave dostávajú po premiérovi slovo aj šéfovia oboch ďalších koaličných strán, tentoraz rečnil desať minút len Fico.

Šutaj Eštok a Danko stáli hneď za ním, Fico sa k nim miestami pred kamerami natočil, ale priestor pred mikrofónom nedostali a ani sa ho nedomáhali.

Huliak trvá na ministerstve

Keď Fico v nedeľu vyslovil, že stabilizácia koalície môže byť pre niektorých aj bolestivá, v Národnej koalícii nepredpokladajú, že by premiér výrok adresoval im.

„Kto nič nezískal, tomu nemajú čo vziať,“ tvrdili SME zdroje z prostredia Huliakovej strany.

Poslanec Pavel Ľupták hovorí, že s Ficom boli v kontakte cez premiérovi „blízku osobu“ aj v pondelok.

Vylučuje, že by sa svojej hlavnej požiadavky – riadiť ministerstvo životného prostredia, prípadne cestovného ruchu – mohli vzdať. Nezvažujú ani prípadný kompromis, že by ich ľudia získali vedúce pozície na nižších úrovniach ministerstiev, napríklad štátneho tajomníka či riaditeľov odborov, alebo ministerstvám podriadených inštitúcií.

„Pre našich nominantov by to bol úspech, ale my takto nepremýšľame. Snažíme sa vybudovať stranu a sme viazaní jej rozhodnutiami,“ tvrdí Ľupták. Opakuje, že aj jemu už počas roka ponúkali kreslo viceguvernéra Národnej banky Slovenska, a funkcie vraj ponúkali aj jeho kolegovi poslancovi Ivanovi Ševčíkovi.

Ľupták sa vyjadril aj k možnostiam, ktoré mimo záznamu hovoria viacerí poslanci – že by aspoň niektoré pozície na svojom ministerstve pôdohospodárstva uvoľnil Národnej koalícii Smer.

„Sú to úvahy, o ktorých sme my s nikým nerokovali. Je to na úrovni parlamentných klebiet,“ povedal.

Fico sa k podrobnostiam svojho postupu voči Huliakovej skupine nevyjadril. Trojicu poslancov spomenul len v súvislosti s rokovaním parlamentu o návrhu štátneho rozpočtu, o ktorom majú poslanci hlasovať už v utorok predpoludním.

Huliak má požiadavky, aby štát časť peňazí vyčlenil aj na podporu včelárov, rybárov a poľovníkov. Sám je jedným z vedúcich funkcionárov Slovenského poľovníckeho zväzu.

Fico reagoval, že Huliakove požiadavky nevedia do návrhu rozpočtu zapracovať, ale sľúbil, že ministerstvá životného prostredia a pôdohospodárstva použijú v roku 2025 peniaze z rozpočtu aj na podporu týchto činností.

Poslanci okolo Huliaka sa na hlasovaniach v prospech vlády nezúčastňujú, návrh štátneho rozpočtu však už mienia podporiť.

Už pred týždňom koaličná rada odkázala trojici poslancov, že ich ostatnými požiadavkami sa bude zaoberať až potom, ako sa vrátia do poslaneckého klubu SNS.

Podľa informácií SME by poslanci Národnej koalície zvažovali návrat do klubu, no práve len v prípade, že by zároveň získali vlastné ministerstvo.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO