Kolik můžete vložit do vkladomatu? A co mince? Přehled podle bank

Bankomatů s vkladovou funkcí – takzvaných vkladomatů – přibývá. Takový příjem hotovosti je pro banky levnější a jednodušší než u klasické pokladny na pobočce. Počet pokladen – a často i samotných poboček – navíc stále klesá.

Vkladomaty mohou být výhodnější i pro klienty: na rozdíl od poboček jsou dostupné kdykoliv a většinou se u nich nečeká. A přinejmenším pro některé klienty to může být i levnější.

Moneta se totiž od dubna stane první bankou, která zavede poplatek za vklad bankovek na vlastní účet prostřednictvím pokladny. Výjimka zůstane pro dětské účty (první vklad v měsíci) a prémiový účet Gold. Dál bude fungovat i výjimka přímo ze zákona: banky nesmí vybírat poplatek za vklad hotovosti na pobočce, pokud tím klient platí závazek vůči bance. 

Ostatní banky – pokud mají na pobočce pokladnu – zatím nabízejí vklady bankovek na vlastní účet zdarma. Výjimkou jsou Raiffeisenbank (bez poplatku je první vklad v měsíci; každý další je za 29 korun) a Creditas (zdarma je jen vklad do 500 tisíc).

Jaké hodnoty bankovek lze vložit do vkladomatu?

Do vkladomatů můžete vložit platné české bankovky všech nominálních hodnot. Každý vkladomat tedy umí přijímat 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč, 2000 Kč i 5000 Kč – nezávisle na tom, která banka ho provozuje. O mincích si napíšeme za chvíli.

Zajímavé je, že když si z těchto recyklačních strojů chcete hotovost vybrat, nikdy vám nedají bankovku nejvyšší hodnoty 5000 Kč. A až na jednu výjimku vám nedají ani bankovku nejnižší hodnoty 100 Kč. Je to kvůli omezenému počtu výdejních zásobníků (kazet), proto se využívají jen pro nejčastěji vydávané bankovky. Stokoruny si můžete vybrat jen z bankomatů ČSOB, které pro změnu nevydávají bankovku 200 Kč. Jaké hodnoty vydávají různé sítě bankomatů v Česku a jaké mají limity, jsme psali v samostatném přehledu.

Vkladomaty tuzemských bank přijímají jen koruny – ne jinou měnu. Jediná Equa bank kdysi uměla přijímat i eura a dolary.

Kolik se dá maximálně vložit do vkladomatu?

Při jednom vkladu dokážou všechny bankovní vkladomaty přijmout maximálně 200 kusů bankovek. Pouze mBank, která využívá síť Euronet u poboček OK Point, uvádí limit „až 150 kusů“.

Když pomineme celkovou naplněnost vkladomatu, záleží hlavně na stavu jednotlivých bankovek. Když do zásobníku vkládáte opotřebované nebo pomačkané bankovky, zaberou víc místa než novější a rovné.

U vyšších hodnot bankovek však můžete narazit i na limity dané samotnou bankou jako provozovatelem vkladomatu. A tady už najdeme větší rozdíly.

Jednorázově až 350 tisíc korun můžete vložit do vkladomatů České spořitelny, ČSOB, Raiffeisenbank a mBank (Euronet). Komerční banka, Moneta, UniCredit Bank a Air Bank mají limit 300 tisíc. Fio banka přijme jednorázově nejvýše 250 tisíc.

Když vám takový limit nestačí, můžete ve většině bank vložit hotovost opakovaně – hned poté, co vkladomat zpracuje váš předchozí vklad. Někde ale mají také denní limit: u Fio je pro jednoho klienta 250 tisíc, u mBank 350 tisíc – v obou případech je tedy denní limit shodný s maximem pro jednorázový vklad. Denní limit zmiňují také Air Bank (600 tisíc) a Raiffeisenbank (700 tisíc).

Na vkladomaty se nevztahuje omezení plateb v hotovosti, které je podle zákona 270 tisíc korun. „Vložení peněžních prostředků v hotovosti na účet u peněžního ústavu“ má v zákoně výjimku.

Vklady nad 350 tisíc však mají přísnější pravidla pro kontrolu klienta, respektive původu peněz. Například vkladomat Raiffeisenbank vás vyzve k výběru původu vkládaných peněz z přednastavených variant.

Na jaký účet lze vložit peníze prostřednictvím vkladomatu?

Vkladomaty umožňují připsat hotovost obvykle jen na účet toho, komu patří platební karta použitá při vkladu – tedy v zásadě na vlastní účet. Takový vklad je vždy zdarma.

Pouze Air Bank a Česká spořitelna umožňují vkládat přes vkladomat také na cizí účty ve stejné bance. Spořitelna dokonce i na účty u konkurenčních bank (za poplatek).

Až do srpna roku 2024 mohli přes bankomat vkládat hotovost jen klienti té banky, které přístroj patří. Toto pravidlo i nadále platí v České spořitelně, ČSOB, Raiffeisenbank, Fio bance, mBank a UniCredit Bank.

V srpnu 2024 začala sdílená síť bankomatů Komerční banky, Monety a Air Bank fungovat i pro vklady. Díky tomu může například klient Air Bank zdarma využít i vkladomat KB nebo Monety, stejně jako například klient Monety může vkládat hotovost do strojů KB a Air Bank. A samozřejmě klientům KB jsou bezplatně k dispozici i vkladomaty Monety a Air Bank. Během roku 2025 začne vkladomaty sdílet také UniCredit Bank (ve společném projektu už od roku 2023 sdílí bankomaty pro výběr hotovosti).

Ve hře je vznik druhé sdílené sítě, tentokrát jen pro vklady. Vedle větších bank (mluví se o Raiffeisenbank a České spořitelně) může být tento projekt atraktivní i pro některé menší, které nemají vlastní bankomaty a někdy ani pokladnu na pobočce.

Které vkladomaty berou mince? Kdo provozuje mincomaty?

Lidé, kteří si chtějí na účet uložit mince, mají až na pár výjimek smůlu. Standardní bankomaty s vkladovou funkcí přijímají jen bankovky.

Takzvané mincomaty – samostatné stroje pro příjem mincí – provozuje dlouhodobě pouze ČSOB. Mincomat umožňuje klientům ČSOB vložit zdarma na vlastní účet až 200 kusů mincí při jedné transakci. Denně může klient takto vložit 1000 kusů mincí.

ČSOB provozovala mincomaty jenom na patnácti vybraných pobočkách. Jejich počet teď postupně klesá – loni v prosinci fungovaly na dvanácti pobočkách. A podle informací webu Peníze.cz plánuje ČSOB postupně zrušit i ty zbývající: když skončí životnost mincomatu, vymění ho za klasický vkladomat jen na bankovky. Dosavadní typ mincomatů se totiž už nevyrábí a banka nenašla adekvátní náhradu.

Mluvčí ČSOB Monika Hořínková nechtěla další plány s mincomaty komentovat. Nezveřejnila ani podrobnosti k tomu, jak roste nebo klesá zájem klientů o ně.

Podobný přístroj začala už před lety testovat Komerční banka. Mincomaty se měly stát součástí nového konceptu poboček, který představila v roce 2021. Objevit se měly jen na místech, kde banka cítí velkou poptávku od menších podnikatelů. 

Zatím zůstalo jen u jediné pobočky. „Vklad korunových mincí všech platných nominálních hodnot prostřednictvím samoobslužného zařízení (mincomatu) v současné době umožňujeme pouze vybraným klientům na pobočce KB Dejvická, Praha 6 – v rámci pilotního provozu, jehož výsledky analyzujeme a budou sloužit jako podklad pro rozhodnutí o dalším případném rozšíření v dalších letech,“ upřesňuje mluvčí Komerční banky Michal Teubner.

Nově si mincomaty vyzkouší Moneta. „Bude se jednat o samostatné stroje, pilotní provoz poběží na třech až čtyřech pobočkách přibližně půl roku a poté se rozhodne o dalším postupu,“ říká mluvčí Lucie Leixnerová.

Ostatní banky v současnosti mincomaty neprovozují a ani to neplánují. Pouze Raiffeisenbank „analyzuje situaci“, odpověděla její mluvčí Tereza Kaiseršotová.

Když mají banky pobočku s pokladnou, mohou u ní klienti vkládat mince na vlastní účet zdarma – ale jen když jsou roztříděné podle nominálních hodnot. I na roztříděné mince je navíc limit: obvykle 100 kusů za den (u Komerční banky jen 50 kusů). Nad tento limit už se za vklad připlácí.


Česká spořitelna – vkladomaty

  • Do vkladomatu České spořitelny lze jednorázově vložit maximálně 350 000 Kč. Prakticky však záleží na počtu vložených bankovek. V rámci jedné transakce je bankomat schopný zpracovat cca 150 až 200 kusů bankovek.
  • Vkladomaty České spořitelny přijímají veškeré nominální hodnoty platných českých bankovek.

ČSOB – vkladomaty

  • Jednorázový limit pro vklad do bankomatu ČSOB je 350 000 Kč a zároveň maximálně 200 kusů bankovek. Počet vkladů za jeden den není omezen.
  • Lze vkládat veškeré papírové nominály v korunách.
  • Některé bankomaty ČSOB přijímají i mince, a to všech nominálních hodnot. Jednorázově lze vložit až 200 mincí, maximálně 1000 mincí na klienta za den.

Komerční banka – vkladomaty

  • Při jedné operaci lze do bankomatu Komerční banky vložit nejvýše 200 kusů bankovek v maximální hodnotě 300 000 Kč. Lze vkládat opakovaně.
  • Je možné vložit všechny nominální hodnoty bankovek v korunách (nikoliv mince a cizí měnu). Vklad korunových mincí všech platných hodnot prostřednictvím samoobslužného zařízení (mincomatu) umožňuje pouze vybraným klientům na pobočce KB Dejvická, Praha 6 v rámci pilotního provozu.

Raiffeisenbank – vkladomaty

  • V rámci jedné transakce lze vložit maximálně 200 kusů bankovek do maximální výše 350 000 Kč. V případě dalších vkladů přesahujících částku 350 000 Kč za den na jednoho klienta je klient vyzván bankomatem k výběru původu vkládaných peněz z přednastavených variant. Maximální denní limit pro vklad přes bankomat na jednoho klienta je 700 000 Kč.
  • Do vkladomatů Raiffeisenbank lze vkládat všechny platné české bankovky, ne mince.

Moneta Money Bank – vkladomaty

  • Maximální částka pro vklad je 300 000 Kč. Vklad lze opakovat.
  • Do vkladových bankomatů Monety můžete vkládat všechny platné nominály českých bankovek.
  • V roce 2025 chce vyzkoušet pilotní provoz mincomatů na několika vybraných pobočkách

Fio banka – vkladomaty

  • Denní limit vkladu pro jednoho klienta je 250 000 Kč, což je také hodnota maximálního jednorázového vkladu. Nezletilé osoby od 15 do 18 let mají limit vkladů stanovený na 25 000 Kč denně.
  • Do vkladomatů Fio banky lze vkládat všechny platné české bankovky.

Air Bank – vkladomaty

  • Do vkladomatu Air Bank lze vložit maximálně 200 bankovek, nejvýše však 600 000 Kč za den.
  • Vkládat lze všechny hodnoty platných českých bankovek.

UniCredit Bank – vkladomaty

  • Do vkladomatu UniCredit Bank lze jednorázově vložit maximálně 300 000 Kč a zároveň maximálně 200 kusů bankovek, vklad lze opakovat.
  • Vkládat lze všechny platné nominály českých bankovek.

mBank (Euronet) – vkladomaty

  • Najednou lze vložit až 150 ks bankovek (záleží na jejich opotřebení) nebo 350 000 Kč na jeden vklad. Peněžní limit 350 000 Kč se počítá od posledního vkladu po následujících 24 hodin, až po uplynutí této doby je možné vkládat znovu.
  • Vkladový bankomat akceptuje pouze české bankovky. Není možné vkládat mince nebo bankovky jiných měn.

Důležité otázky a odpovědi (FAQ)

  • Bankomaty s vkladovou funkcí provozují Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank, Moneta Money Bank, Fio banka, Air Bank a UniCredit Bank. Klientům mBank jsou k dispozici vkladomaty Euronet u poboček OK Point.

  • Vkladomaty v Česku přijímají všechny hodnoty platných českých bankovek. Tedy 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč, 2000 Kč a 5000 Kč. Neliší se to podle provozovatele vkladomatu ani podle bank.

  • Mincomaty má ČSOB, ovšem pouze na několika pobočkách, jejich počet navíc postupně klesá. Komerční banka testuje mincomat na jediné pobočce. Moneta je chce vyzkoušet během roku 2025 na třech až čtyřech pobočkách. Ostatní banky nemají žádné mincomaty.

  • Když mají banky pobočku s pokladnou, mohou na ní klienti vkládat mince na vlastní účet zdarma – ale jen když jsou roztříděné podle nominálních hodnot. I na roztříděné mince je navíc limit: obvykle 100 kusů za den (u Komerční banky jen 50 kusů). Nad tento limit už se za vklad připlácí.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Zaměřuje se na osobní finance a spotřebitelská témata. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční rubriku… Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO