Koľko zarobil II. pilier? Niekomu takmer 30 percent, inému skoro nič (porovnanie výnosov)
13. dec 2024 o 15:18 I
Výpisy z DSS za rok 2024 sporiteľov potešia.
Aj tento rok dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) zarobili sporiteľom nadštandardné výnosy. A mohli byť ešte vyššie, keby vláda Roberta Fica (Smer) neznížila odvody do druhého piliera z 5,5 percenta na štyri percentá.
Najviac darilo najmä indexovým a akciovým fondom, ktoré dosiahli výnos od 17 do takmer 28 percent. Konzervatívne dlhopisové fondy po rokoch strát a okolo nuly skončili s výnosom od dvoch do štyroch percent.
Ani jeden dôchodkový fond sa neocitol v strate , čo je situácia, ktorá sa v minulosti ešte nestala. Rok 2024 prepisoval historické rekordy a prekonal aj doteraz najúspešnejší rok 2021. Vtedy indexové a akciové fondy rástli od 11 do 28 percent, hoci dlhopisové skončili v stratách.
Čo sa v článku dočítate:
- Veľké porovnanie výkonnosti všetkých fondov,
- kto sa stal víťazom roka 2024 a ako zhodnotil úspory,
- ktorý fond po rokoch skončil v zisku,
- prečo sú rozdiely medzi fondami, ktoré sú na prvý pohľad identické.
Efekty dôchodkovej reformy
V súčasnosti si v druhom pilieri sporí 1,9 milióna budúcich dôchodcov. DSS im spravujú úspory, ktoré k 6. decembru 2024 dosiahli 17,2 miliardy eur. Od začiatku roka vzrástli až o 3,3 miliardy eur, čo je nevídaný skok. Až 2,4 miliardy eur z tohto nárastu predstavujú výnosy z investícií.
Kým rok 2023 bol prelomový v tom, že negarantované indexové a akciové fondy v objeme úspor predstihli dlhopisové, v tomto roku tento trend vo veľkom štýle pokračoval.
V negarantovaných fondoch sa nachádza 71 percent všetkých úspor druhého piliera. Pred dvomi rokmi to bolo len 41 percent. To je dobrá správa, pretože akciové a indexové fondy zarábajú v priemere sedem až desať percent ročne, kým dlhopisové aj v lepších rokoch len do dvoch percent.
Pre mladých ľudí sporenie v dlhopisových fondoch nedávalo zmysel, preto bol druhý pilier v roku 2022 za predchádzajúcej vlády reformovaný. Úspory z dlhopisových fondov sa postupne presúvajú do indexových v zavedenia takzvanej predvolenej investičnej stratégie (PIS).
V súčasnosti majú mladší sporitelia už 60 percent majetku v indexových fondoch a posielajú tam aj nové príspevky. Starším pasívnym sporiteľom (narodeným pred rokom 1969) idú do indexových fondov iba nové príspevky, takže tam majú spoločne nasporených 10 až 11 percent majetku. Najmladší sporitelia sporia hneď od začiatku do indexových fondov.
Reforma čiastočne zmierňuje nenávratné škody, ktoré napáchal automatický presun dôchodkových úspor z negarantovaných (akciových) fondov do garantovaných (dlhopisových) fondov počas druhej Ficovej vlády v roku 2013.
Od januára do novembra 2024 pribudlo v druhom pilieri vyše 110-tisíc sporiteľov, z toho viac ako 60 percent doň vstúpilo automaticky. Od mája 2023 je totiž účinná ďalšia časť novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorá zavádza automatický vstup do druhého piliera, a to pri vzniku prvého dôchodkového poistenia v prvom pilieri do veku 40 rokov.
„Približne 30 percent týchto sporiteľov sú cudzí štátni príslušníci, čiže na slovenský trh práce naozaj vstupuje pomerne výrazná časť ľudí, ktorí nie sú Slováci. Zhruba 10 percent pridelených sporiteľov sú študenti vo veku 16 až 18 rokov, ktorí brigádovali prvýkrát počas leta, či už predchádzajúceho alebo tohto roka,“ upresňuje Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS).
Kto zarobil najviac
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO