Komárek se přiblížil k největšímu startupovému prodeji. Brněnský ThreatMark nabral přes půl miliardy

Nový rok začal v českém startupovém prostředí velkou investicí, kterých v postcovidové době vlivem redukce trhu s rizikovým kapitálem ubylo. Brněnská kyberbezpečnostní společnost ThreatMark uzavřela investiční kolo ve výši 23 milionů dolarů, zhruba 550 milionů korun. Celkem už posbírala 37 milionů dolarů, necelých 900 milionů korun. ThreatMark kromě jiného může v budoucnu představovat zatím největší startupový prodej pro fond Springtide Ventures spadající pod KKCG Karla Komárka, jenž do startupu vstoupil společně s Rockaway Jakuba Havrlanta v roce 2017.

Springtide už do startupu z Brna poslal nižší stovky milionů korun a podílí se i na aktuálním financování. Fond v rámci něj přispěl osmi miliony dolarů ve formě úvěru, který může překlopit do akcií. „ThreatMark je nastupujícím lídrem v dynamicky rostoucí kategorii. S ohledem na potenciál severoamerického trhu, kam vstupuje, má jednoznačně potenciál stát se naším nejlepším exitem,“ řekl e15 David Marek ze Springtidu, který je zároveň členem představenstva ThreatMarku.

Směr Západ

Hlavními investory současného kola jsou s 15 miliony dolarů Octopus Ventures a Riverside Acceleration Capital. První z nich působí v Londýně a jde o jednoho z největších startupových investorů v Evropě, jenž drží podíl i v brněnských návrhářích čipů Codasip. Riverside sídlí v New Yorku.

ThreatMark šel pro peníze na Západ, protože právě na těchto trzích chce expandovat. V době, kdy rizikoví investoři vlivem přehnaných valuací a postcovidového utlumeného ekonomického vývoje často obracejí každý dolar, nebylo lehké prostředky obdržet.

Německý jednorožec s vývojem v Praze získal skoro tři miliardy na nákupy konkurence. A zvažuje vstup na burzu

„Peníze jsme se snažili získat několikrát. S aktuálním kolem jsme začali v únoru loňského roku a kontaktovali jsme asi 200 investorů. Chtěli jsme se dostat na západní trhy, takže jsme pro investory museli být atraktivnější. Nějakou dobu jsme nastavovali procesy a efektivně budovali byznys tak, abychom se dostali do stavu break even, tedy nevykazovali ztrátu,“ shrnul pro e15 Michal Tresner, generální ředitel ThreatMarku.

To zabralo. Brněnský startup investorům nabídl vizi, že za získané peníze rozjede obchodní expanzi na bohatých trzích (a posílí výzkum a vývoj) namísto toho, aby prostředky využil na financování ztrátového provozu. V hledání kapitálu pomohl i růst, firma v posledních dvou letech meziročně přidávala 75 procent v ukazateli ARR, což je opakující se příjem spojený s poskytováním softwaru a služeb za předplatné.

Snazší provoz

S příchodem na Západ souvisí i založení americké entity ThreatMark Inc., která nyní ovládá české „eseróčko“. Na americkém trhu je stále z pohledu renomé či předsudků jednodušší obchodovat jako americká, a ne středo- či východoevropská firma. Díky Inc. lze také například lépe řešit zaměstnanecké akcie a další v Evropě náročnější byrokratické zátěže.

ThreatMark působí na citlivém trhu známém jako fraud prevention. Svůj software určený pro boj s finančními podvody dodává zejména bankám – v Česku ho používá 12 z 15 těchto institucí. Jde o oblast se značným potenciálem růstu. K finančním podvodům se totiž stále více používají nové nástroje postavené na prvcích umělé inteligence. Jde například o generování falešných dokladů, deep fake a podobně. „Podvodníci jsou ti první, kdo novinky jako velké jazykové modely adaptují. Například se dramaticky zlepšila kvalita překladů u phishingových e-mailů a automatizují se útočné kybernetické kampaně,“ shrnul Tresner.

České startupy chtějí lobbovat za své zájmy, hájit je bude bývalý pirátský poslanec

Brněnský software se dokáže naučit chování zákazníků bank a díky tomu odhalit, když se někdo cizí snaží manipulovat s účtem. Banky integrují ThreatMark do internetového bankovnictví a mobilních aplikací. Software následně pozná legitimní uživatele podle učení a sběru informací o tom, jaký uživatelé používají prohlížeč, jak rychle píší, odkud se přihlašují a tak dále (behaviorální biometrie). Pokud se profil útočníka výrazně liší, lze automaticky detekovat pokus o podvod. „Přesnost určování transakcí, které jsou potenciálně podezřelé, je více než 99,9 procenta. Banky dokážou zastavit o 70 procent více podvodných aktivit než bez použití ThreatMarku,“ popsal Tresner.

Banky si většinou odhalování podvodů řeší samy za sebe. Na trhu je ale vidět rostoucí zájem spojit se a vytvořit něco jako jednotný systém sdílený v celém sektoru. Přispět k tomu může i nová regulace jako chystaná evropská směrnice PSD3. ThreatMark má ambice v těchto snahách hrát jednu z klíčových rolí.

„Podvody v oblasti online bankovnictví budou i nadále významnou hrozbou pro finanční sektor – a ThreatMark má předpoklady hrát stále důležitější roli v boji proti této hrozbě,“ popsal Paul Davidson, partner Octopus Ventures.

Zúčastněné strany nekomentují, na kolik byl brněnský startup celkem ohodnocen. Jednorožcem, tedy firmou s hodnotou nad miliardu dolarů, zatím není. Získat dobrou pozici na západních trzích nebude lehké, zejména v citlivé oblasti finančnictví a enterprise IT, kde hraje roli i silné jméno. ThreatMark se kromě jiného bude snažit do amerických a finančních korporátů dostat prostřednictvím sítě integračních partnerů. Patří mezi ně texaská Q2 obchodovaná na newyorské burze, která americkým bankám nasazuje digitální služby.

Zdroj Zde