Komise si všimla křeče evropského autoprůmyslu. Slibuje polštář proti dopadům Green Dealu

Evropskému automobilovému průmyslu, který v posledních měsících stíhá jedna krize za druhou, svitla naděje na lepší časy. Evropská komise oznámila, že v lednu s odvětvím zahájí „strategická jednání s cílem navrhnout a provést opatření, která naléhavě potřebuje“. Automobilky se se obávají přísnějších emisních limitů, kvůli nimž by mohly čelit miliardovým pokutám. Potýkají se také s propady v prodejích, zavíráním závodů a vyjednáváním s odbory, a musí čelit tvrdé konkurenci čínských elektromobilů na evropském trhu.

„Automobilový průmysl je evropskou chloubou a má zásadní význam pro prosperitu Evropy. Je motorem inovací, podporuje miliony pracovních míst a je největším soukromým investorem do výzkumu a vývoje,“ uvedla ve čtvrtečním tiskovém prohlášení šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

„Každé odvětví má své jedinečné potřeby a je naší odpovědností přizpůsobit řešení, která budou ekologická a konkurenceschopná. Musíme toto odvětví podpořit v hlubokém a převratném přechodu, který je před námi. A musíme zajistit, aby budoucnost automobilů zůstala pevně zakořeněna v Evropě,“ dodala von der Leyenová s tím, že vyzvala k vzniku strategického dialogu o budoucnosti evropského automobilového průmyslu. Jednání zahájí už v lednu.

Volkswagen a odbory se blíží k dohodě. Ve hře je ponechání všech závodů automobilky

Unijní exekutiva předestřela několik strategií, které v rámci jednání plánuje navrhnout. Chce se zaměřit na posílení inovací prostřednictvím technologií, jako je umělá inteligence (AI) nebo autonomní řízení. Komise také plánuje odvětví „podpořit v dekarbonizaci“ vzhledem ke svým ambiciózním cílům v oblasti klimatu.

EU má zelené ambice

Takzvaný Green Deal (Zelená dohoda), který Evropská komise představila před pěti lety, je sada iniciativ, jež mají vést k dosažení klimatické neutrality v roce 2050. Jedním z dílčích cílů je i zákaz prodeje aut se spalovacím motorem po roce 2035. Evropským automobilkám, které neprodávají dostatek elektromobilů, zároveň od příštího roku hrozí vysoké sankce. Česko s Itálií už společně vyzvaly k tomu, aby je sedmadvacítka v příštím roce neuplatňovala. 

VIDEO: Situace je vážná. Propustí se tisíce pracovníků v českém autoprůmyslu, řekl Zdeněk Petzl pořadu FLOW

Video placeholder

FLOW: Situace je vážná. Propustí se tisíce pracovníků v českém autoprůmyslu, říká Zdeněk Petzl • e15

Komise ale pokuty v prohlášení nezmiňuje. Místo toho jmenovala jako další témata dialogu řešení pracovních míst a dovedností v tomto odvětví, zjednodušení regulací, snahy o zvýšení poptávky, posílení finančních zdrojů a odolnosti automobilového průmyslu v mezinárodním prostředí.

Dialogu se podle prohlášení zúčastní evropské automobilové společnosti, poskytovatelé infrastruktury či odbory a podnikatelská sdružení. Po formálním zahájení, které povede von der Leyenová, bude následovat řada dalších tematických setkání. Výsledkem jednání má být soubor doporučení, která pomohou vytvořit ucelenou unijní strategii pro toto odvětví, případně povedou k úpravě platného regulačního rámce.

Jaguar vyrábí auta, která nikdo nechce. Tak proč na nich lpět

Zda opatření zachrání skomírající automobilky, ukáže jen čas. Je také otázkou, do jaké míry komise sleví ze svých zelených cílů. Očekává se totiž, že letos oficiálně představí ambiciózní cíl snížit emise oxidu uhličitého do roku 2040 o 90 procent proti hodnotám z roku 1990.

V ohrožení jsou tisíce pracovních míst

Kvůli podprůměrným ročním prodejům aut se zatím s vážnými problémy potýká například Volkswagen, který s odbory vyjednává o zavírání závodů, nebo čtvrtý největší výrobce aut na světě, skupina Stellantis, která zahrnuje mimo jiné italské značky Fiat, Alfa Romeo a Maserati. V ohrožení jsou tisíce pracovních míst a pokud se situaci nepodaří zvrátit, zasáhne to evropskou ekonomiku. Autoprůmysl se na HDP Evropské unie podílí více než sedmi procenty a vytváří přes 13 milionů pracovních míst.

Zdroj Zde