Kontroverzná česko-slovenská kryptomena Glocin sa topí v dlhoch. Investori márne čakajú na svoje peniaze

Kritizovaný česko-slovenský kryptomenový projekt Glocin sa po mnohých turbulenciách definitívne ocitol v insolvencii – čiže v platobnej neschopnosti. Na návrh jeho veriteľov poslal Krajský súd v Ostrave britskú firmu Glocin Limited pred dvomi týždňami do úpadku.

Spoločnosť je v úpadku vtedy, ak je predlžená alebo platobne neschopná. V predlžení sa ocitne vtedy, ak má viac ako jedného veriteľa a hodnota jej dlhov presahuje hodnotu jej majetku. Veritelia Glocinu si aktuálne na súde prihlasujú pohľadávky zo svojich zmarených investícií do digitálnych technológií. Zatiaľ ide o desiatky investorov, ktorí si dokopy uplatňujú pohľadávky za milióny eur.

O osude Glocinu sa ešte len rozhodne

Za projektom stoja najmä dve kontroverzné osobnosti s pochybnou minulosťou – Čech Aleš Kohoutek a Slovák Maroš Mikláš. Zakladateľ firmy Glocin Limited Aleš Kohoutek v apríli tohto roka podľa portálu Seznam Zprávy povedal, že Glocin od viac ako 10-tisíc klientov vybral okolo 110 miliónov eur. Či britská firma Glocin Limited, ktorá investičnú schému v Česku, Poľsku a na Slovensku zastrešuje, definitívne skrachuje a zaparkuje v konkurze alebo sa zachráni v reštrukturalizácii, o tom rozhodne až schôdza jej nespokojných veriteľov v najbližších mesiacoch.

(Článok pokračuje pod obrázkom)

Glocin3fotky v galérii Glocin Zdroj: Glocin

O škrtanie dlhov pod dohľadom súdu a záchranu kryptoprojektu pritom Krajský súd v Ostrave požiadal aj štatutárny riaditeľ firmy Glocin Limited Aleš Kohoutek: „Dlžník týmto upozorňuje konkurzný súd na to, že prípadne vyhlásený úpadok dlžníka možno podľa jeho názoru riešiť „reštrukturalizáciou“, ku ktorej by dlžník v nasledujúcom období doložil patričnú dokumentáciu“. Súd aj veriteľov by však musel presvedčiť, že firma má reálny biznis plán, ktorým na svoje dlhy zarobí a zaslúži si druhú šancu.

Iba nedávno pritom tri slovenské firmy prepojené s projektom Glocin – Ivio, Ivio Services a Ivio Bratislava – podali na seba konkurzné návrhy, čím sa nádeje tisícov investorov na vrátenie investovaných peňazí výrazne obmedzili. Zdrojom výnosov spomínaných firiem mali byť očné kliniky, ktoré mali vyrásť vo viacerých mestách na Slovensku. Firmy Ivio, Ivio Services a Ivio Bratislava v skutočnosti vybudovali jednu očnú kliniku v trnavskej mestskej časti Modranka a očnú ambulanciu v Bratislave.

Vraj nič nedlhuje, vouchery vrátila

Teraz sa v základoch otriasa aj materská firma celého kryptoprojektu Glocin Limited. České médiá pri ňom upozorňovali na príliš vysoké investičné riziko už od jeho spustenia v roku 2017 s tým, že vykazuje viaceré známky podvodu. Jeho klienti sa pritom už vyše roka nevedia dostať k investovaným peniazom ani k sľubovaným 20-percentným výnosom.

Navyše sa Glocin Limited podľa Krajského súdu v Ostrave potichu pokúša o svoje zrušenie. Zánik spoločnosti je pritom častým spôsobom, ako zo sveta zmizli viaceré firmy, do ktorých klienti cez Glocin investovali.

Glocin

Prečítajte si tiež:

„Zo zápisu z registra obchodných korporácií Veľkej Británie spoločnosti Glocin Limited súd zistil, že riaditeľom spoločnosti je pán Aleš Kohoutek. Z aktuálneho výpisu o spoločnosti súd ďalej zistil, že status spoločnosti je aktívny s tým, že je aktívny návrh na vyškrtnutie spoločnosti z registra a spoločnosť má účty po splatnosti so splatnosťou do 31. 3. 2024 s tým, že posledné vyhlásenie je z 13. 6. 2023,“ píše sa okrem iného v rozhodnutí Krajského súdu v Ostrave o zistení úpadku spoločnosti Glocin Limited.

Ostravský súd o úpadku Glocinu rozhodol na základe konkurzného návrhu podaného viacerými veriteľmi Glocinu. Aleš Kohoutek pritom pred súdom namietal, že spoločnosť im v skutočnosti nič nedlhuje a ich pohľadávky neexistujú, keďže Glocin klientom do digitálnych peňaženiek vrátila od nich požičané elektronické poukážky – takzvané vouchery TRN a povinnosť vyplácať istinu s výnosmi má dcérska spoločnosť Glocinu – pražská firma Island Princess. Tá ale nie je už dlhšiu dobu schopná klientov vyplatiť.

Obchodný podiel Glocinu v tejto firme je navyše predmetom exekúcie jednej spoločnosti z Frídku-Místku, ktorá v minulosti poskytovala tomuto kryptoprojektu právne služby v oblasti GDPR. Celková výška nezaplatených faktúr vymáhaná v exekúcii sa vyšplhala na približne 100-tisíc eur, s úrokmi z omeškania a trovami exekúcie siaha výška dlžnej sumy k vyše 160-tisícom eur.

Biznis model postavený na sprostredkovaní

Spôsob investovania peňazí cez Glocin je neprehľadný a netransparentný. Princíp biznisu celého kryptoprojektu spočíval v tom, že jeho investori najprv zaslali na bankový účet Glocinu investovanú sumu v eurách – napríklad 10-tisíc eur. V kurze jedna k jednej za peniaze dostali takzvané vouchery TRN. Emitentom-vydavateľom týchto elektronických poukážok bola dcérska spoločnosť Glocinu – spomínaná Island Princess z Prahy, ktorá investorov nevie vyplatiť.

Následne klienti Glocinu tieto vouchery TRN, ktoré ich oprávňovali k výplate investície a sľubovaných ziskov cez neznámu kryptomenu Teuron od estónskej firmy, zmluvne zapožičali s dohodnutým 20-percentným úrokom a termínom splatnosti Glocinu na investovanie.

Prevod voucheru TRN na štandardnú platobnú menu bol pritom možný iba v platobnom systéme Glocinu s názvom Ebit systém, o ktorom bude ešte reč neskôr. Aleš Kohoutek tvrdí, že klienti túto možnosť zámeny mali do roku 2021 a odvtedy je systém prakticky nefunkčný, pretože české banky Ebit systému vypovedali zriadené bankové účty. Jedným z dôsledkov tohto kroku je podľa neho to, že poškodení investori Glocinu sa nevedia dostať k svojim peniazom.

Glocin

Prečítajte si tiež:

Firma Glocin Limited pred konkurzným súdom tvrdí, že peniaze získané od klientov posielala od roku 2017 americkej schránkovej spoločnosti BIT.NXT International zo štátu Delaware, za ktorou stojí trnavský kryptoobchodník Maroš Mikláš. Trnavčan Mikláš bol spoločne s Kohoutekom jednou z hlavných tvárí kryptoprojektu Glocin.

Alex Kohoutek súdu v Ostrave ďalej vysvetľoval, že firma „BIT.NXT International následne tieto finančné prostriedky zhodnotila a poslala na účet spoločnosti Island Princess (emitent voucheru TRN). Na príkaz klientov boli vouchery TRN emitentom zmenené na eurá a zaslané na základe žiadosti na účet klientov. Tento systém údajne fungoval až do roku 2022, kedy následne spoločnosť Glocin Limited vypovedala zmluvu so spoločnosťou BIT.NXT International, a to pre neplnenie podmienok zmluvy, konkrétne spoločnosť BIT.NXT International odmietla vyplácať na účet Island Princess zisky“.

Slovenská vetva kryptoprojektu

Americká firma BIT.NXT International, ktorej vlastníkom podľa Registra partnerov verejného sektora bola v minulosti cez inú schránku Form Online Investment LLC Miklášova manželka Petra, mala sľubované výnosy tiež zarábať investovaním do viacerých projektov na Slovensku – napríklad do dátových a zúčtovacích centier cez tuzemskú firmu Datafield Lab, do ťažby kryptomien cez firmy Brayton&Co.NXT a Braytonchain Lab, do budovania očných kliník Ivio či do írskej technologickej spoločnosti Elis Tech so slovenskými zakladateľmi, medzi ktorými bol aj Maroš Mikláš.

(Článok pokračuje pod obrázkom)

Maroš Mikláš3fotky v galérii Maroš Mikláš Zdroj: Elis Tech

Ťažba kryptomien je veľmi náročná na výkon počítačov aj spotrebu elektrickej energie. Preto sa skôr než na domáce počítače sústredí do veľkých dátových centier. Už niekoľko rokov sa z viacerých dôvodov neoplatí, jedným z nich je vysoká cena elektrickej energie.

Írska firma Slovákov Elis Tech tiež vydala vlastnú kryptomenu Elis Token, ktorú Glocin ponúkal svojim klientom na investovanie a vyzbieral od nich na jej nákup okolo 100 miliónov českých korún, čo sú v prepočte takmer 4 milióny eur. V súčasnosti je hodnota jedného Elis Tokenu na burze v prepočte na dolár blízka nule. Pre porovnanie – hodnota jedného Bitcoinu, teda najúspešnejšej kryptomeny na svete, sa aktuálne rovná takmer 92-tisícom dolárov.

Zaujímavá je aj minulosť slovenskej spoločnosti Brayton&Co.NXT, ktorá mala ťažiť pre klientov Glocinu kryptomeny a tak ich investíciu zhodnocovať. Maroš Mikláš sa pozná s bývalým vicepremiérom Štefanom Holým z vlády Igora Matoviča. Práve od neho Mikláš kupoval eseročku Brayton&Co.NXT určenú údajne na ťažbu kryptomien, v ktorej do roku 2017 figuroval.

Zakladatelia finančnej schémy sa už dlhšiu dobu navzájom medzi sebou obviňujú zo zodpovednosti, pričom poškodení ľudia márne čakajú na svoje investované prostriedky. A ako sa ukazuje, tak ich šance sa čoraz viac zmenšujú, keďže zdroje údajných výnosov postupne vysychajú.

Neznáma kryptomena bez hodnoty

Rovnako nedôveryhodne vyzerala aj kryptomena Teuron, na ktorú sú naviazané elektronické poukážky – vouchery TRN a práve v Teurone mali byť vyplatené budúce zisky investorov Glocinu. Tie mali plynúť z rôznych projektov, keďže Kohoutek a Mikláš vyzbierané prostriedky nasmerovali do viacerých firiem z rôznych odvetví.

Podstatou celého projektu Glocin bolo nalákať ľudí na viaceré investičné príležitosti – napríklad na kúpu neznámej kryptomeny s názvom Teuron. Tú vydávala estónska firma STB-TEURON Group OÜ, ktorú v januári 2019 založili dvaja Poliaci – Artur Hofman a Jarosław Maciej Dziędzioł. Stalo sa tak len pár mesiacov pred tým, ako Glocin naplno odštartoval svoj biznis v kryptosvete.

Neznáma firma z Estónska mala na začiatku svojho podnikania základný kapitál iba vo výške 2500 eur, až neskôr ho zvýšila na 12-tisíc eur. Ani jej podnikanie nebolo príliš transparentné, do elektronickej zbierky listín na obchodnom súde založila iba dve výročné správy za roky 2019 a 2020 s tým, že vydanie vlastnej kryptomeny Teuron ani príjmy z jej predaja v nich nespomína. V marci tohto roka bola spoločnosť STB-TEURON Group definitívne zrušená a teda už neexistuje.

Obidvaja Poliaci si pritom v decembri 2018, teda zhruba mesiac pred založením estónskeho vydavateľa kryptomeny Teuron, založili v Ostrave dve spoločnosti – Active-Net Group a Ebit System. Malo ísť o poľský startup so sídlom v meste Tychy, kde sa pre klientov Glocinu konali prezentácie výpočtových zariadení, aké vraj používajú aj dátové centrá kryptoprojektu na Slovensku.

Platobný systém Ebit od Poliakov

Teuron fungovala ako jedna z kryptomien platobného systému Ebit prevádzkovaného estónskou spoločnosťou Trinni Group OÜ. Prostredníctvom tejto aplikácie, s ktorou Glocin otvorene spolupracoval, si jeho klienti mohli zameniť eurá za Teuron. Kurz bol jedna k jednej. Glocin dlhodobo tvrdil, že firma či jej partneri na účtoch držia toľko eur, koľko vydali tejto virtuálnej meny a je vraj teda krytá reálnou menou. Tieto informácie sa však nikdy nedali nezávisle na sebe overiť.

Za estónskou firmou Trinni Group pritom stáli tí istí Poliaci Artur Hofman a Jarosław Maciej Dziędzioł ako za firmou STB-TEURON Group či ostravskou Ebit System. Ani táto druhá estónska firma už neexistuje, z obchodného registra v Estónsku Trinni Group vymazali v polovici marca tohto roka.

Ostravská spoločnosť Ebit System bola z obchodného registra vymazaná v septembri tohto roka a tiež už neexistuje. Rovnako ako táto firma sa nazývala aj aplikácia pre platobný systém, zmenáreň do mobilného telefónu a elektronická peňaženka Ebit, ktorou svojich klientov lákal Glocin na školeniach a prednáškach.

Investori tak cez túto mobilnú aplikáciu mohli sledovať stav svojej investície, uskutočňovať vklady a výbery či rôzne obchody. Rovnaký názov mala aj ďalšia kryptomena Ebit, ktorú Glocin svojim klientom ponúkal ako jednu z investičných príležitostí. Aj hodnota jednej virtuálnej meny Ebit je v súčasnosti na burze takmer nulová. Ako sme už písali vyššie, od roku 2021 je systém prakticky nefunkčný, pretože české banky podľa tvrdení Kohouteka Ebit systému vypovedali zriadené bankové účty.

Pochybná minulosť tvárí Glocinu

Portál Seznam Zprávy tiež pripomína, že „spoločnosť Glocin zaregistroval Kohoutek vo Veľkej Británii v júni 2017, len mesiac po tom, čo bol odsúdený na osemročný nepodmienečný trest za úverový podvod a obchod s nezdaneným liehom“.

V minulosti totiž pomáhal gangu mafiána Radovana Krejčířa pri pokuse o vytunelovanie štátneho podniku Čepro, ktorý skladuje ropné látky a pohonné hmoty. Dokázal totiž presvedčiť pracovníčku Čepra, aby zadržiavala veľmi dôležitú poštu. Firma sa tak najprv vôbec nedozvedela a ani nemohla brániť pred súdmi voči fiktívnym miliónovým pohľadávkam, ktoré si nárokovali Krejčířove firmy.

Vytunelovaniu prostredníctvom vymyslených exekúcií zabránila až polícia na poslednú chvíľu svojím veľkým zásahom. Za tento prípad ale vzhľadom na neskoršie tresty Kohoutek odsúdený nebol. Súdy totiž skonštatovali, že udelené tresty v iných konaniach sú pre Kohouteka postačujúce. Tento trnavský podnikateľ sa dlhé roky pohyboval okolo financií, investovania a obchodovania. Dokonca v tejto oblasti pôsobil aj v USA, kde podľa tamojšieho regulátora podviedol jedného Kanaďana.

Preto má od roku 2007 zákaz obchodovania na americkej komoditnej burze. Trnavčan totiž oklamal kanadského občana Kima Lima, ktorému spôsobil finančnú škodu. Z rozhodnutia komisie pre komoditné obchodovanie (CFTC) vyplýva, že Miklášovi sa podarilo na četovacej stránke Paltalk.com v roku 2005 presvedčiť Lima o tom, že je úspešný burzový obchodník, a to prostredníctvom fiktívnych dokumentov.

O rok neskôr sa dohodol s Kanaďanom na založení dvoch obchodných účtov, na ktoré Lim previedol niekoľko stoviek tisíc dolárov. Zároveň mu k nim dal prístup, aby mohol s jeho peniazmi obchodovať a zhodnocovať jeho prostriedky. V skutočnosti však prostredníctvom série nezákonných obchodov prerobil na Limových účtoch viac ako 213-tisíc dolárov a zároveň na svojich osobných zarobil 211-tisíc dolárov.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO