Křetínského invaze do Británie: Po poště kupuje také poloviční podíl v tamní plynové elektrárně
Energetický a průmyslový holding (EPH) prostřednictvím své dceřiné společnosti EP UK Investments (EPUKI) působící ve Velké Británii koupil poloviční podíl ve firmě West Burton Energy. Prodávajícím je francouzská energetická skupina TotalEnergies, která se letos stala jejím stoprocentním vlastníkem. Od okamžiku akvizice hledala TotalEnergies partnera, který by se zapojil do projektu a převzal by v britské společnosti poloviční účast. Informaci deníku e15 potvrdil mluvčí společnosti EPH Daniel Častvaj.
West Burton Energy vlastní plynovou elektrárnu o výkonu 1,3 gigawattu a dále bateriové úložiště s kapacitou 49 megawattů. EPH si od akvizice slibuje posílení na britském energetickém trhu.
„EPH se bude s TotalEnergies podílet na provozu elektrárny. Věříme, že naše odborné znalosti budou přínosem pro oba partnery a podpoří rozvoj elektrárny i jejích zaměstnanců,“ uvedl Jan Špringl, člen představenstva EPH.
Díky partnerství s TotalEnergies EPH podle něj navazuje spolupráci s předním hráčem v energetickém sektoru, který má bohaté odborné znalosti v oblasti obnovitelných zdrojů a flexibilní výroby energie, a to mimo jiné v moderních plynových elektrárnách. Hodnotu transakce Špringl neuvedl. Podle informací e15 se však transakce pohybuje v miliardách korun. Pro představu, v roce 2017 EPH koupil dvě plynové elektrárny v Anglii s výkonem 2300 megawattů. Za obě zaplatil společnosti Centrica zhruba 9,5 miliardy korun.
EPUKI byla založena v roce 2015 jako nová divize pro expanzi skupiny EPH na britský energetický trh. Od spuštění EPUKI provedla řadu akvizic a nyní vlastní několik obnovitelných a plynových či jiných flexibilních zdrojů energie ve Velké Británii a v Irsku.
Základem britského portfolia jsou plynové elektrárny, které bez započtení poslední akvizice dosahují výkonu čtyř gigawattů. K tomu tam EPUKI vlastní také elektrárnu na biomasu Lynemouth Power, která je s výkonem 400 megawattů jedna z největších svého druhu v zemi. Růst EPH v Británii je dynamický. Letos například zprovoznil plynovku o výkonu 700 megawattů. I díky tomu tam dnes generuje tržby v jednotkách miliard liber a ukazatel EBITDA počítá ve stovkách milionů liber.
V pondělí ráno list Financial Times také informoval, že britské úřady Křetínskému povolily převzít i britskou poštu Royal Mail. Vedení společnosti International Distribution Services, která je majitelem firmy Royal Mail, už v květnu přijalo Křetínského nabídku na převzetí za 3,6 miliardy liber, tedy téměř 110 miliard korun, a doporučilo akcionářům, aby ji schválili. Transakce vedle toho musela získat také povolení britských úřadů v rámci zákona o národní bezpečnosti a investicích, k čemuž došlo nyní.
Jedná se o dosud historicky největší zahraniční akvizici českého kapitálu. Daniel Křetínský (spolumajitel vydavatele e15 – pozn. red.) společnost kupuje prostřednictvím firm EP Group, kterou spoluvlastní se skupinou J&T.