Kritika, čáry-máry a 20-tisíc „vo vačku“. V Bratislave budú ľudia spievať hymnu, ktorá je „pre všetkých“

Z tajného projektu kauza

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová nedávno oznámila nový projekt. Je ním zmena jedného zo štátnych symbolov Slovenska. Novú verziu slovenskej hymny budú Slováci počuť začiatkom roka 2025.

Rezort oslovil jedného z najznámejších slovenských dirigentov a skladateľov Oskara Rózsu. Kvôli okolnostiam si však vyslúžil dávku kritiky od časti spoločnosti.

Slovenská filharmónia potvrdila, že nahrávanie novej úpravy hymny prebehlo bez nároku na honorár. Na nahrávanie mala osobne dohliadať ministerka aj tajomník služobného úradu Ministerstva kultúry SR Lukáš Machala.

Hudobníci nedostali nič

Šimkovičovej rezort informoval, že myšlienka modernizácie hymny vznikla už v roku 2011, keď Rózsa predložil svoj návrh ministerstvu kultúry. Objednávateľom projektu však nebol samotný skladateľ, ale rezort kultúry, ktorý úlohu priamo zadal Slovenskej filharmónii.

Rózsa dostane podľa zverejnenej zmluvy 20-tisíc eur ako autorskú odmenu. Ďalších 26 500 eur má pokryť náklady na produkciu zvukového záznamu, no v zmluve nie sú zahrnuté odmeny pre ďalších hudobníkov a spevákov. Rezort reagoval, že tvorba umeleckého diela nepodlieha verejnému obstarávaniu.

Kritika a čáry-máry

To však nebolo jediné, čo verejnosť kritizovala. V súvislosti s novou hymnou sa spomína aj to, že rezort zmenu oznámil bez predošlého dialógu a v čase konsolidácie.

Rózsa podľa svojich vlastných slov obdržal množstvo negatívnych vyjadrení a niektorí ľudia sa ho vraj snažia „prekliať“. V jednom zo svojich videí totiž vyhlásil, že nová hymna nie je pre tých, ktorí s ňou nesúhlasia.

Zároveň reagoval, že takýchto ľudí je podstatne viac než tých, ktorí sa proti nej búria.

Pozrite si súvisiacu reportáž z 24. novembra.

Spievanie hymny pred ministerstvom

V tejto súvislosti strana SaS, režisér a občiansky aktivista Nikita Slovák a poslanec za SaS Alojz Hlina organizujú spievanie slovenskej hymny pred budovou ministerstva kultúry.

Vnímajú to ako odkaz vedeniu rezortu, ktoré sa podľa nich rozhodlo polarizovať spoločnosť ešte aj na téme štátnych symbolov.

„V piatok o 17:00 sa na krátku chvíľu stretnú tí, ktorí nie sú hodní novej hymny. Spoločne zaspievame NAŠU hymnu,“ píše sa v popise podujatia na sociálnej sieti.

To, že nová hymna nie je určená každému, Rózsa oznámil z anglického pubu v spoločnosti známeho neonacistu Daniela Bombica a úradníka Machalu z rezortu kultúry. Tento akt sa opäť stretol s vlnou kritiky časti verejnosti aj opozície.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO