Krize prodejů aut v Německu je chiméra. Mezi nejlépe hodnocenými e-auty se umístil český Enyaq

Odliv zájmu o elektrická auta v Německu potvrdila i konečná statistika na konci roku – i když součet prodejů všech aut ukázal, že s krizí automobilismu to v německé společnosti není tak horké, jak by se po protestech a odstavování elektrických výrob v některých automobilkách mohlo zdát.

Celkově se totiž prodej všech automobilů v Německu meziročně o jedno procento zvýšil. Těch 2,8 milionu nově registrovaných vozů je samozřejmě především výsledkem nákupu automobilů do firemních vozových parků, jejichž pravidelná obměna probíhá tak jako tak a drží tedy celý trh v běhu i v horších časech.

I tady ale poněkud opadl zájem o elektrická auta, kterých se nově prodalo „jen“ 380 tisíc, tedy o celých 27 procent méně než v roce 2023. Pro vládní plány dostat na německé silnice v roce 2025 patnáct milionů elektrických vozů, tedy celou třetinu všech automobilů v Německu, je to samozřejmě velká rána a už dnes je jasné, že smělý cíl se nenaplní možná ani v roce 2035.

Mercedes-Benz v krizi. Ztrácí bohaté čínské zákazníky i vysoké marže. Škrty začínají

Když převedeme roční prodej e-aut na obyvatele a srovnáme s Českou republiku, vypadají čísla hned úplně jinak. V Česku by se muselo za rok prodat asi 45 tisíc vozů s elektrickým motorem, abychom srovnali německé tempo, což je ale až třikrát více vozů, než se prodalo loni, kdy Česko díky dotacím na firemní e-auta zažilo prodejní boom e-vozů. I tak je roční prodej v Německu v tomto segmentu poměrově stále vyšší než celkový počet elektrických aut v Česku (36 tisíc vozů s elektrickým pohonem).

Nižší prodej elektrických aut rozhodně neznamená, že Němci o elektromobily nemají zájem nebo je úplně zavrhli. Skoro by se dalo říct, že platí opak. V médiích a odborných kruzích se totiž neustále probírají výhody a nevýhody těchto vozů proti klasické technologii, přičemž výhody provozní i obecně kvalitativní u elektroaut výrazně převažují. Jediné, co elektromobily omezuje, je tedy vyšší pořizovací cena.

VIDEO: Situace je vážná. Propustí se tisíce pracovníků v českém autoprůmyslu, říká Zdeněk Petzl pro FLOW

Video placeholder

FLOW: Situace je vážná. Propustí se tisíce pracovníků v českém autoprůmyslu, říká Zdeněk Petzl • e15

Provoz e-auta je levnější, ale…

Pokud jde o provoz elektrického auta, není snad v Německu odborný server, který by na konkrétních testech nedokladoval, že provoz elektroauta, včetně pravidelného servisu, kterého je potřeba minimálně, je ve srovnání s vozy na spalovací motor nepoměrně nižší. Čerstvě se objevila srovnání nákladů na pravidelné nabíjení a tankování vozů. Nabíječky vyšly výrazně levněji. Ovšem, i to má háček, musíte nabíjet doma, vaše elektroauto je pak ve srovnání s benzinovými či naftovými vozy opravdu podstatně lacinější.

Nabíjení doma je pohodlné (pokud nebydlíte třeba v paneláku), navíc, jak se ukazuje, velmi úsporné. Podle zjištění různých testů (například srovnávací Verivox) byly průměrné náklady u takto nabíjených aut v roce 2024 o 47 procent nižší než náklady na tankování benzinových vozidel. Ve srovnání s naftovými motory, jejichž provoz je vzhledem k ceně paliva a nižší spotřebě obecně méně nákladný, se cenové zvýhodnění elektromobilů snížilo na 38 procent.

Podívejte se na nejprodávanější auta v Německu v roce 2024. Prodeje některým značkám vzrostly o desítky procent

Zveřejněná čísla vypadají velmi dobře, musí se ale počítat se standardním zatížením automobilu, tedy že v něm najedete ročně alespoň 12 tisíc kilometrů. Verivox počítal také s průměrnou cenou elektřiny pro domácnosti, ta se pohybovala kolem třiceti pěti a půl centu za kilowatthodinu. Roční výdaje na provoz elektromobilu se tak dostaly na 856 eur, tedy 7,13 eura na 100 kilometrů (v aktuálním kurzu je to 178 Kč/100 km; běžná spotřeba naftového spalovacího auta na sto kilometrů je přitom kolem šesti litrů, při ceně 36 korun za litr paliva je to 216 Kč/100 km).

U veřejných dobíjecích stanic, včetně těch rychlonabíjecích, bylo dobíjení podstatně dražší. Platilo se 10,85 eura (272 Kč/100 km), u rychlonabíjecích stanic dokonce v průměru 12,89 eura na 100 kilometrů (323 Kč/100 km). Výhoda vůči spalovacím motorům se tak výrazně snížila, výpočet ukázal, že benzinová auta jezdila za 13,39 eura/100 km, naftová za 11,54 eura/100 km.

Recenze hovoří jasně

Možná ještě zajímavější než srovnání provozních nákladů je hodnocení celkové kvality vozů, které každoročně provádějí odborníci z celostátní německé, opravdu masové motoristické organizace ADAC, která sdružuje 20 milionů členů. Hodnotí se 300 různých vlastností – karosérie, vnitřní komfort, jízdní vlastnosti, výkon motoru – přičemž loňskému žebříčku zcela dominují vozy na elektrický pohon. Možná se už nekupují tak jako dříve, ale jsou prý zkrátka motoristicky nejlepší.

Zdražující nová auta tlačí Čechy k nákupům ojetin. Vozový park může ještě víc zestárnout

Do první desítky nejlepších aut v roce 2024 se dostalo jen jedno se spalovacím motorem, Čechy může těšit, že jde o naftový Škoda Superb Combi 2.0 TDI SCR.

Žebříčku ADAC, v němž se objevuje 84 typů aut, vévodí dva elektrovozy Volkswagen, ID.7 Pro a ID.7 Tourer GTX, které dostaly hodnocení 1,5, což je na škále od jedné do deseti vůbec nejlepší výsledek v historii tohoto hodnocení. Kromě německých značek VW, BMW, Mercedes-Benz, Audi nebo Porsche se do první desítky dostal ještě elektromobil Kia EV9 a Genesis G80 Electrified. Šestým nejlepším autem je další elektrický výrobek Škody Auto – Enyaq 85x. Jeho hodnocení je jen o desetinu horší než u těch nejlepších aut.

GALERIE: Škoda Auto představila nový Enyaq. Podívejte se na fotky

Zdroj Zde