Kryptomenová mánia dosahuje nové extrémy. Vznikajú absolútne nezmyselné podvodné projekty
Potom ako bitcoin a ďalšie kryptomeny v minulom roku naštartovali svoj raketový rast k novým historickým rekordom, začali sa množiť aj podvody. O tom, že celé kryptomenové odvetvie je momentálne prehriate, svedčia aj najnovšie klamlivé projekty, ktoré nadobúdajú doslova absurdné rozmery.
Ako vysvetľuje investičný a úverový analytik zo spoločnosti Swiss Life Select Slovensko Pavel Škriniar, najnovší nárast „krypto scamov“ súvisí s prirodzenou ľudskou povahou, keď sa väčšina ľudí rozhoduje na základe minulosti.
„Ľudia chcú vidieť, ako sa investícii darilo, a na základe toho sa rozhodujú, či ju chcú alebo nie. Nepozerajú sa na volatilitu, ale na celkové zhodnotenie. Síce vedia, že pri investovaní sa zisk dosahuje tak, že sa predá drahšie ako sa nakúpilo, no pri poklese cien konkrétneho aktíva oň strácajú záujem,“ vysvetľuje Škriniar.
Minulé výnosy nie sú zárukou
Príkladom sú investície do dlhopisových fondov – v čase, keď boli ceny na minime, pretože sa úrokové sadzby zvyšovali, ľudia tieto riešenia odmietali. A keďže po zvýšených sadzbách začali po roku ukazovať pekné zhodnotenie, opäť o ne prejavovali záujem.
Pri investovaní platí, že minulé výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov. Je to ako v športe – nie je isté, že klub, ktorému sa darilo doteraz, vyhrá aj najbližšie zápasy.
„Podvody prichádzajú so zvýšeným záujmom zo strany ľudí. Ak hľadajú konkrétne aktívum, hľadajú aj čo najľahšiu cestu k jeho získaniu. Podvodníci neraz využívajú práve pohodlnosť klientov, ktorým inak stačí iba pár klikov na internete, aby zistili, že s ponukou nie je niečo v poriadku. Rýchla cesta k zbohatnutiu je lákavá, no určite nie je garantovaná. Skôr zbohatne ten, kto takúto cestu ponúka, než ten, kto sa ňou vyberie,“ dodáva odborník.
Nová „prdiaca“ mena
V kryptosvete sa občas objavia projekty, ktoré prekvapia aj tých najskúsenejších investorov. Fartcoin je presne takýmto prípadom – kryptomena, ktorá začala ako vtip inšpirovaný Elonom Muskom a jeho údajnou zábavou so zvukmi prdenia, sa v priebehu niekoľkých mesiacov premenila na investičný nástroj s trhovou kapitalizáciou presahujúcou miliardu dolárov.
Keď bol fartcoin 24. októbra 2024 uvedený na trh, málokto predpokladal, že prekoná etablované meme coiny ako dogecoin či shiba inu. Jeho tajnou zbraňou sa však stal unikátny prístup ku komunite a nekonvenčný humor. Táto kryptominca sa môže pochváliť špeciálnou funkciou „gas fees“, ktorá pri každej transakcii vydáva digitálny zvuk prdu – detail, ktorý sa stal virálnym hitom sociálnych sietí.
Fartcoin je postavený na blockchaine Solana, čo mu umožňuje ponúkať bleskurýchle transakcie s minimálnymi poplatkami. Táto kombinácia technickej efektivity a humorného prvku vytvorila hodnotu, ktorá priťahuje ako technických nadšencov, tak aj bežných investorov hľadajúcich niečo netradičné. Celková trhová kapitalizácia tejto kryptomeny presahuje viac ako miliardu dolárov.
Celebritné mince
Ešte bizarnejšie vyznieva ďalší kryptoprojekt americkej dievčiny menom Haliey Welch, ktorá sa stala hviezdou sociálnych sietí doslova z večera do rána. Príbeh 22-ročnej rodáčky z Belfastu v Tennessee sa začal nevinne – virálnym videom, v ktorom napodobnila zvuk pľutia slovami „hawk tuah“. Táto zdanlivo banálna chvíľa ju katapultovala do sveta internetovej slávy, priniesla jej státisíce sledovateľov a dokonca aj vlastný podcast – Talk Tuah. Časopis Rolling Stone ju výstižne označil za „Dolly Parton generácie Z“.
Welchovej najnovší projekt, kryptomena nazvaná hawk, však priniesol nečakaný zvrat. Po uvedení na blockchain Solana začiatkom decembra minulého roka dosiahla minca ohromujúcu trhovú hodnotu 490 miliónov dolárov. Radosť investorov však trvala len krátko – v priebehu 20 minút sa hodnota prepadla o 95 percent, čo vyvolalo vlnu pobúrenia a obvinení.
Obvinenia z podvodu
Ako uviedol portál bbc.com, známy kryptovyšetrovateľ Coffeezilla (Stephen Findeisen) obvinil Welchovú a jej tím z klasického podvodu typu „pump and dump“. Základom tohto podvodu je pritiahnutie čo najväčšieho množstva ľudí, ktorým nasľubujete obrovské výnosy. Tým predáte za premrštené ceny doslova bezcenné aktívum.
Vyšetrovateľ vo svojom videu, ktoré videlo už 1,4 milióna ľudí, poukázal na to, že najviac boli poškodení práve verní fanúšikovia bez skúseností s kryptomenami.
Welchová všetky obvinenia kategoricky odmieta. „Môj tím nepredal ani jeden token,“ vyhlásila na sociálnej sieti X. Vysvetlila, že zavedením vyšších poplatkov sa snažili zabrániť takzvaným sniperom – špekulantom, ktorí využívajú automatizované nástroje na rýchle obchodovanie.
Celebrity a škandály
Prípad Welchovej nie je ojedinelý. Podobným škandálom čelili aj ďalšie celebrity – Kim Kardashian dostala pokutu 1,26 milióna dolárov za neohlásené propagovanie kryptomeny ethereum max a youtuber Logan Paul bol obvinený zo zavádzania fanúšikov pri propagácii kryptomien.
Profesorka financií Carol Alexander zo Sussexskej univerzity pre bbc.com upozornila na rastúci trend investovania mladých ľudí do takzvaných meme coinov. Napriek ich zdanlivej nenáročnosti nesú rovnaké riziká ako etablované kryptomeny, často však bez akejkoľvek ochrany investorov.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO