„Kryptoprezident“ Trump dostál svým slibům. Zmírnil pravidla pro kryptoměny a plánuje národní zásoby
Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek nařídil vytvoření pracovní skupiny pro kryptoměny, která má za úkol navrhnout nové regulace digitálních aktiv, a zároveň se pokusit vytvořit národní zásoby kryptoměn. Trump před inaugurací avizoval, že podobný krok uskuteční.
Při podpisu se k Trumpovi v Oválné pracovně připojil i David Sacks, kterého Trump jmenoval svým carem pro krypto a umělou inteligenci.
Mimo jiné nařídil, aby bankovní služby pro kryptoměnové společnosti byly chráněny. Podle kryptoměnové komunity americké regulační orgány dříve nařídily bankám, aby společnosti, které zacházejí s kryptoměnami, od bankovních služeb odřízly. To však regulační orgány popřely. Příkaz rovněž zakázal centrálním bankám v USA vytváření digitálních měn, které by mohly konkurovat stávajícím kryptoměnám.
V dalším klíčovém opatření, o které usilovala kryptoměnová komunita, zrušila Komise pro cenné papíry a burzy USA účetní pokyny, které některým kótovaným společnostem prodražovaly ochranu kryptoaktiv jménem třetích stran. Zástupci kryptoměnového průmyslu tvrdili, že tato pravidla bránila přijetí digitálních aktiv.
VIDEO: Přísaha Donalda Trumpa: Opomněl dát ruku na bibli, kterou držela Melania.
Přísaha Donalda Trumpa: Opomněl dát ruku na bibli, kterou držela Melania • Facebook – Donald Trump; Foto ČTK/AP Chip Somodevilla
„Kryptoprezident“ Trump
Trump se v kampani dvořil příznivcům krypta slibem, že bude „kryptoprezidentem“ a bude podporovat přijetí digitálních aktiv. Tato rétorika se rozcházela s regulačními orgány bývalého prezidenta Joea Bidena. Úřady za jeho působení ve snaze ochránit Američany před podvody a praním špinavých peněz zasáhly proti tomuto odvětví a zažalovaly burzy Coinbase, Binance a desítky dalších s tím, že porušují americké zákony. Společnosti tato obvinění odmítají.
Trump byl ve svém prvním funkčním období odpůrcem kryptoměn. Při kampani v roce 2024 však svou rétoriku změnil. Kryptoinvestoři tvořili téměř polovinu firemních darů v jeho kampani, přičemž někteří přispěli desítkami milionů dolarů, aby Trumpovi pomohli získat druhé funkční období.