Kto by mal kontrolovať financovanie politických strán? Aj Česko má nezávislý orgán, my nie
Kto by mal kontrolovať financovanie politických strán? V súčasnosti to robí komisia, ktorá spadá pod ministerstvo vnútra. V zahraničí je to však nezávislý orgán. Podľa Najvyššieho kontrolného úradu si vďaka tomu politické strany môžu udržať dôveru verejnosti a predísť podozreniam z manipulácie či korupcie.
V súčasnosti na peniaze politických strán dohliada Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania. Je súčasťou ministerstvo vnútra. Podľa odborníkov by mal existovať samostatný úrad.
Aktuálny model nie je úplne nezávislý
„Nemyslím si, že ten aktuálny model je zlý, len má určité nevýhody, hlavne čo sa týka politizácie. Absolútne samostatný môže byť len vtedy, ak má vlastný rozpočet a vlastné rozhodovanie,“ povedal profesor ústavného práva na UPJŠ Ladislav Orosz.
„Dáte väčšiu moc odborníkom kontrolovať, ako politické strany tie financie využívajú a či dodržiavajú pravidlá,“ dodáva predseda NKÚ Ľubomír Andrassy.
Čítajte viac
Mimovládky obišla daň, v ústrety sa vyšlo aj celiatikom. Toto je nová tvár ozdravného balíčka
Inšpirujeme sa od susedov?
Podobný úrad funguje napríklad v Česku. „Je to posilnenie transparentnosti a nezávislosti fungovania štátneho úradu, teda štátnej inštitúcie,“ povedal Andrassy.
„Má veľmi podobnú funkciu ako štátna komisia, ale nie je tam závislosť na výkonnej moci,“ povedal Orosz.
Kontrola míňania peňazí tiež prejde zmenami
Sprísniť by sa mala aj kontrola míňania peňazí. Od roku 2002 štát prispel politickým stranám takmer 350 miliónov eur. No v zákone nie je dané, na čo presne sa majú použiť.
„Aby tie strany mali jasne dané, že tie peniaze môžete minúť len na takéto aktivity, ktoré prispievajú na budovanie demokracie,“ dodal Andrassy.
Oddelenie štátnej volebnej komisie od ministerstva vnútra by podľa NKÚ čiastočne pomohla aj s problémom fiktívnych darcov a falošných účtov. Tie výrazne zvyšujú rozpočty politických strán.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO