Kto ukáže vztýčený prostredník Robertovi Ficovi (komentár Martina Behula)
„Viete, kedy bude na Slovensku dobre? Napríklad vtedy, keď o rozpočte nebudú písať politickí, ale len makroekonomickí komentátori,“ napísali sme s dávkou zveličenia v máji 2021. Debatu o zákone roka vtedy Richard Sulík a Igor Matovič premenili na hádku.
Minister hospodárstva Sulík vláde vyčítal, že rozpočet vzniká „v štýle Hurvínek válku“ a SaS nepodporí rozhadzovanie „miliarda sem, miliarda tam“. Minister financií Matovič oponoval, že šéf SaS robí všetko pre to, aby rozbil vládu Eduarda Hegera, pretože to má v DNA, rozpočet je len zámienka a Sulíkove reči o šetrení sú „populistické drísty“.
To sme ešte netušili, že v decembri 2022 SaS podporí rozpočet až po odstúpení ministra Matoviča, ktorý si pár dní predtým svoju demisiu rozmysel, a kvôli tomu Hegerova vláda padla. Dnes situácia nie je taká dramatická, no pri tomto kľúčovom zákone je stále témou všetko iné, než samotný rozpočet. Na Slovensku stále nie je dobre.
Premiér porušil svoju zásadu
Rozpočet nakoniec podporili všetci pôvodní sedemdesiati deviati koaliční poslanci, teda aj trojica okolo Rudolfa Huliaka. Robert Fico sa s nimi včera stretol, čím zjavne porušil zásadu, že kým sa nevrátia do klubu SNS, koalícia s nimi spolupracovať nebude. Ešte nedávno pritom tvrdil, že takýto postup by zakladal podozrenia z trestnoprávnej zodpovednosti.
Okrem úspechu v podobe získania huliakovcov obsah rozpočtu celkom prekryli aj vulgárne slová premiéra, ktoré na tlačovej konferencii adresoval novinárom, a obvinenia Igora Matoviča, že Fico bol včera v pléne Národnej rady opitý a predsedovi bývalého OĽaNO nadával a ukazoval vztýčený prostredník. Hnutie dokonca zverejnilo video, ktoré malo dokazovať, že premiér bol pod vplyvom alkoholu.
Tu by si mali do svedomia vstúpiť aj médiá, no nie preto, lebo premiéra málo chvália. Samozrejme, keď sa na verejnosti správa ako grobian a používa slovník, za ktorý by sa pomaly hanbil aj Ján Slota v čase, keď sa v Kysuckom Novom Meste vymočil z terasy, treba o tom informovať.
No nesmieme dovoliť, aby Ficov pletúci sa jazyk ovládol verejnú debatu. Politici môžu rezignovať na obsah politiky, novinári nie. Nesmieme zabúdať, že politika nie je len politics, teda spôsob, akým sa koalícia k schváleniu rozpočtu dopracovala, a všetko, čo sa okolo neho dialo, ale aj policy, teda konkrétne verejné politiky a opatrenia, ktoré vláda tvorí.
Fico má pravdu
Obsah rozpočtu je vždy dôležitejší ako to, koľkokrát povedal Fico „do riti“, či to, ktorý prst v skutočnosti vztýčil na Igora Matoviča. Možno mu premiér ukázal prostredník, no zo zverejnených záberov to vôbec nevyplýva. Naopak, vyzerá to skôr na ukazovák. Video nedokazuje ani to, že by bol premiér opitý. Ak Matovič na neho nemá nič lepšie, Fico sa môže naozaj iba usmievať.
Toto nie je opozičná politika, iba Matovičov zúfalý pokus strhnúť pozornosť na seba. O tom, že premiér stráca zábrany, vieme už dávno aj bez Matoviča. Dokonca aj ukazovať prostredník v pléne sme ho videli už pred štyrmi rokmi, keď poslanec OĽaNO Jozef Pročko Fica obvinil, že je pod vplyvom alkoholu, a v procedurálnom návrhu žiadal, aby boli v pohotovosti zdravotné zložky.
Premiér má pravdu. Treba písať viac o rozpočte. No ak sa dožaduje uznania za to, že nás za konsolidáciu pochválila Európska komisia, isto znesie aj iné hodnotenia. Národná banka Slovenska napríklad upozornila, že hoci je Slovensko jedinou z ôsmich krajín eurozóny, ktorá medziročne znižuje schodok, a to pomerne výrazne, ako jediné pri tom zvyšuje výdavky. Stále tak budeme mať druhý najhorší deficit v eurozóne. Okrem nás len tri štáty nesplnia maastrichtské kritérium trojpercentného schodku verejných financií.
„Časť z výnosu konsolidačných opatrení je však rozpočtovaných na nové výdavkové politiky, vrátane rezervy na riešenie negatívnych vplyvov vývoja rozpočtového hospodárenia vo výške 0,3 percenta HDP. Tie efekt konsolidácie výrazne znižujú,“ píše NBS vo svojej analýze. Návrh rozpočtu navyše prekračuje najvyššie sankčné pásmo dlhovej brzdy, a tak na budúci rok bude vláda musieť predložiť vyrovnaný rozpočet spojený s požiadavkou o vyslovenie dôvery.
Väčšia výzva než verejné financie
NBS chváli vládu za nižšiu rezervu, pretože znižovanie podielu nejasne alokovaných výdavkov prispieva k rozpočtovej transparentnosti. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť však varuje, že rezerva je vďaka energodotáciám a schváleným pozmeňujúcim návrhom v skutočnosti už prakticky vyčerpaná, a schválený rozpočet tak môže byť prekročený už v prípade malých odchýlok od aktuálnych predpokladov.
„Pre stabilizáciu dlhu do konca volebného obdobia by bolo potrebné znížiť deficit na 2,5 percenta HDP,“ tvrdí rozpočtová rada a vládu varuje, že konsolidáciu by nemala odkladať do roku 2027. Nuž, vzhľadom na situáciu v koalícii môže byť volebným rokom každý nasledujúci rok. Teraz stačilo splniť požiadavky troch huliakovcov. Na budúci rok môže byť poslancov, ktorí budú mať vlastné fiškálne predstavy, ktoré bude treba uspokojiť, ešte viac.
V takom prípade sa môžeme s konsolidáciou i s plnením maastrichtských kritérií rozlúčiť. Okrem stabilizácie rozpočtu čaká Fica ešte väčšia výzva – stabilizácia koalície. Keď sa musí vláda radovať, že sa parlamentu podarilo schváliť rozpočet, nikdy to nie je dobrý signál. Fico túto bitku síce vyhral, no ako sa vraví, jeden rozpočet úspešnú konsolidáciu nerobí. Na budúci rok mu môže vztýčený prostredník ukázať realita – ekonomická i politická.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO