Ktoré rodinné firmy zarábajú najviac? Najväčšiu vedie Ivan Kmotrík

30. dec 2024 o 11:45  I 

Bratislava kraľuje, východ zaostáva.

The Slovak Spectator v spolupráci so spoločnosťou FinStat a Inštitútom rodinného podnikania zozbieral údaje od viac ako 500 rodinných firiem, ktorých celkové tržby na Slovensku v roku 2023 presiahli 10 miliárd eur. Okrem najväčších hráčov sú medzi nimi aj menšie spoločnosti.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Z údajov vyplýva, že najviac rodinných firiem na Slovensku pôsobí v oblasti veľkoobchodu a maloobchodu (28,3 percenta podľa celkového počtu a 50,8 percenta podľa tržieb). Ďalšími obľúbenými odvetviami podľa tržieb sú priemysel (13,6 percenta) a potravinárstvo (12,3 percenta).

Posledné menované odvetvie sa môže pochváliť aj výrobcami, ktorým sa podarilo udržať tradíciu rodinných firiem počas komunizmu, keď bolo súkromné podnikanie zakázané.

Množstvo menších rodinných firiem pôsobí aj v oblasti nehnuteľností, cestovného ruchu a gastronómie.

Na čele niektorých z nich stále stoja ich zakladatelia, zatiaľ čo v iných už manažérske kormidlo prevzali členovia tretej alebo dokonca štvrtej generácie.

Bratislavský región vysoko prevyšuje všetky ostatné, čo sa týka počtu podnikov, ktoré spadajú do kategórie rodinný podnik (31,6 percenta), a z hľadiska ich celkových tržieb, ktoré dosahujú 3,6 miliardy eur (36 percenta). Najväčšie podniky pod vedením slovenských rodín prevládajú na západnom Slovensku, pričom Košický a Prešovský kraj majú spolu podiel na celkových tržbách len okolo 12 percent.

A víťazom je…

10 najväčších rodinných firiem na Slovensku

1. GGT
2. MED – ART
3. LABAŠ
4. T a M trans spedition
5. Raven
6. N I K É
7. Energie2
8. Arimex Bratislava
9. I.D.C. Holding
10 Domäsko

Najväčšiu rodinnú firmu na Slovensku, GGT, vedie Ivan Kmotrík, ktorý sa pravidelne objavuje v rebríčkoch najbohatších Slovákov. GGT je jedna zo spoločností jeho Grafobal Group.

GGT, do ktorej patrí maloobchodný reťazec Tabak Press, je Kmotríkova najväčšia spoločnosť. Väčšina jej príjmov vo výške 800 miliónov eur pochádza z veľkoobchodného predaja cigariet a tabakových výrobkov. Kmotrík vlastní aj futbalový klub Slovan Bratislava.

Mimo Slovenska pôsobí skupina Grafobal v Českej republike a ďalších krajinách. Tieto aktivity predstavujú približne polovicu jej celkových tržieb vo výške 2,2 miliardy eur, ale v analýze boli použité len údaje za subjekty pôsobiace na Slovensku.

Šesťdesiatštyriročný podnikateľ už vymenoval svoje deti Ivana, Lindu a Tomáša, ako aj manželku Timeu do riadiacich alebo dozorných rád viacerých spoločností z portfólia Grafobal Group. Spolupôsobí v spoločnostiach, ktoré Kmotrík vlastní, 11 členov rodiny.

Rebríček Top 10 predstavuje zaujímavý mix spoločností, a to tak z hľadiska ich miesta pôsobenia, ako aj odvetvia, v ktorom pôsobia.

Druhé miesto v rebríčku obsadila spoločnosť MED-ART, nitriansky veľkoobchodný distribútor liekov a zdravotníckych pomôcok, s tržbami vo výške 522 miliónov eur. Spoločnosť bola založená v roku 1991 a poskytuje služby zo štyroch distribučných centier – Bratislava, Nitra, Banská Bystrica a Prešov. Majiteľmi spoločnosti sú Ján Holec a Hilda Némethová. V štatutárnom orgáne spoločnosti pôsobí niekoľko členov rodiny.

Na treťom mieste sa umiestnila košická spoločnosť Labaš s tržbami 406 miliónov eur.

Ide o najväčšieho lokálneho veľkoobchodníka s potravinami na Slovensku. Spoločnosť, ktorá nesie meno svojho zakladateľa Miroslava Labaša, okrem veľkoobchodu prevádzkuje aj maloobchodnú sieť pod značkou Fresh na východnom Slovensku. Začiatky firmy siahajú do roku 1992, keď Labaš začal obchodovať s rôznymi potravinami doslova z garáže svojich rodičov. V rodinnom podniku pôsobí šesť členov rozvetvenej rodiny Labašovcov vrátane jeho dvoch synov Richarda a Miroslava.

V rebríčku Top 10 sa umiestnila aj bratislavská Niké – najväčšia súkromná stávková spoločnosť na Slovensku – s výnosmi 221 miliónov eur. Otto Berger a jeho syn Roman vlastnia 51-percentný podiel v spoločnosti, ktorá bola pri svojom založení v roku 1991 prvou svojho druhu na Slovensku. Firma ponúka širokú škálu stávok vrátane stávok na rôzne športové podujatia, online kasínové hry a lotérie.

Do prvej desiatky sa dostala aj spoločnosť I.D.C. Holding, výrobca ikonických oblátok Horalka a Mila, s tržbami vo výške 163 miliónov eur. Jej výlučný vlastník Pavol Jakubec, vzdelaním architekt, patrí medzi najbohatších Slovákov. Okrem potravinárskeho sektora podniká aj v oblasti nehnuteľností, gastronómie a gumárenského priemyslu. V auguste Jakubec podpísal zmluvu o predaji spoločnosti I.D.C. Holding írskej skupine Valeo Foods Group. Očakáva sa, že transakcia bude dokončená do konca roka 2024.

V 90. rokoch minulého storočia kúpil Jakubec spolu so svojím bývalým šéfom Štefanom Kassayom výrobcov sladkostí Pečivárne Sereď a Figaro Trnava. V sektore potravinárskej výroby zostali Jakubec a Kassay ako domáci investori prakticky sami, keďže ostatných väčších výrobcov cukroviniek a sladkostí skúpili zahraniční konkurenti. Jakubec odkúpil od Kassay podiel spoločnosti v roku 2021. V posledných rokoch sa v rodinnom podniku čoraz aktívnejšie angažuje jedna z jeho dcér – Paulína.

Bratislavskému regiónu dominuje veľkoobchod

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO