Kurikulárna reforma v praxi: Rodičia tápu, školy zlyhávajú v komunikácii
Kurikulárna reforma neobchádza ani rodičov. Mnohí však nevedia ako sa majú pripraviť na nové formy vzdelávania a ani netušia čo vlastne táto reforma znamená. Rodičia zostávajú v tme a školy zaostávajú v komunikácii. Na stovkách základných škôl pritom zmeny už mesiace fungujú.
Ministerstvo školstva už odštartovalo implementáciu kurikulárnej reformy, no informovanosť verejnosti zostáva nízka. Mnohí rodičia priznávajú, že o reforme doteraz nepočuli, alebo sa s týmto pojmom stretli až teraz.
Len malá časť opýtaných uviedla, že vie, o čo ide, čo poukazuje na nedostatočnú komunikáciu zo strany škôl a ministerstva.
Dôraz na kritické myslenie
Interaktívne učenie, dôraz na kritické myslenie, zameranie na praktické zručnosti a práca s modernými technológiami. Takéto zmeny prináša kurikulárna reforma, ktorá sa pomaly dostáva na základné školy. Rodičia však nemajú potuchy, ako sa majú pripraviť na nový spôsob vzdelávania detí.
„Práve preto som za to, aby aj rodičia boli súčasťou vzdelávacieho procesu a hovorím, že aj rodičia patria do škôl a aj rodičia potrebujú vedieť, čo tá kurikulárna reforma je, aj čo sa deje v škole, aby mohli nadviazať na to, čo robí škola,“ uviedla právnička a zakladateľka projektu Rodič ľavou zadnou Ivett Pavlis.
Reforma funguje už na viac ako štyristo základných školách. Zmeny majú pritom od septembra platiť na všetkých školách.
Čítajte viac
Záškoláctvo je čoraz viac populárne. Narušené vzťahy a nezáujem detí spôsobili prudký nárast absencií
„My sme teraz vo fáze skôr my ako učitelia a pedagogický zbor sa oboznamujeme, trávime ten ten vzdelávací program a keď to my zvládneme, školíme sa a keď to my zvládneme, potom určite. Určite to dostaneme aj aj rodičovskej verejnosti,“ povedal riaditeľ Základnej školy Mudroňova Bratislava Richard Savčinský.
Obavy rodičov rastú
Dieťa príde domov zo školy, rodičia z práce. Sadnú si spolu nad domáce úlohy a spolu sa snažia nájsť odpovede na školské rébusy. Scenár, na ktorý bola väčšina rodičov doteraz zvyknutá sa zrejme zmení. Obavy rodičov, že nebudú vedieť deťom poradiť však rastú a školy v komunikácii zaostávajú.
„Tým, že od nich neviem alebo som sa ich nedozvedel, tak mi chýba tá komunikácia. Ja si myslím, že komunikáciu so školou mám dobrú. Sú na to rôzne aplikácie, takže viem sledovať v prospech dieťaťa dochádzku a tak ďalej. Myslím si, že komunikácia je v pohode a toto mi nevadí,“ povedal rodič.
„Či už online nejaké vzdelávanie alebo naživo, alebo formou článku na edupage informovať postupne o tom, čo tá kurikulárna reforma znamená. Tak tiež by mali informovať rodičov, či už na rodičovskom združení alebo na nejakom špeciálnom stretnutí, alebo si dať nejaký workshop alebo diskusiu. A podľa mňa škola by mala byť otvorená tým rodičom,“ povedala právnička a zakladateľka projektu Rodič ľavou zadnou Ivett Pavlis.
„Ako prvé sme si urobili tím ľudí, ktorí budú zastrešovať prípravu kurikulárnej reformy a sledujeme a už sa zapájame do jednotlivých webinárov, či už online alebo na osobné stretnutia a určite budeme, zintenzívňujú to v jarných mesiacoch, kedy chceme teda od septembra byť pripravení,“ dodal riaditeľ Základnej školy Mudroňova Bratislava Richard Savčinský.
Pre školy už funguje 40 regionálnych centier na podporu učiteľov. Podpora rodičov však ostáva na školách.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO