Kurz ceny bitcoinu signalizuje možnou korekci k 90 000 USD

Začal nám nový rok a sním opět přichází množství otázek. Zopakuje bitcoin výkony z posledních dvou let? Splní nový americký prezident svoje sliby? Kdy dosáhne kurz ceny bitcoinu nové historické maximum? Mám kupovat nebo prodávat? Projdeme si dnes opět společně grafy z několika časových hledisek a pokusíme se najít odpověď nad některými z těchto otázek.

Začneme tradičně rozborem uplynulého týdne. Tím, že byl konec roku, tak nebylo mnoho naplánovaných makroekonomických událostí. I na trhu byl relativně klid. Po pondělí půlnoci nezačal bitcoin ani prudce klesat a ani růst, jak jsme většinou zvyklý. Naopak jel relativně stabilně a teprve až počátek otevření newyorské burzy přinesl volatilitu a objemy.

Nejprve přišel propad, který na chvíli zvedla zpráva o dalších nákupech společnosti MicroStrategy. Do svého portfolia přidala dalších 2 138 BTC a drží teď již 446 400 mincí. Nicméně vliv to mělo jen krátkodobý, ale pomohlo to zaplnit víkendový CME gap. Spotové burzovně obchodovatelné fondy (ETF) v pondělí spadly o 415,1 milionu USD.

V úterý to vypadalo, že se obchodníci na poslední den v roce snaží vrátit kurz ceny bitcoinu nad 100 000 USD. Od našeho rána začal kurz růst a dařilo se až do otevření newyorské burzy. Pak ale přišly negativní zprávy a index S&P 500 začal padat. S ním přišel i propad bitcoinu. Spotové ETF sice rostly, ale největší z fondů (IBIT, BlackRock) hlásil propad. Středeční svátek byl spojen s opatrným růstem za doprovodu jen slabých objemů.

První obchodní den roku přišla volatilita

Zato první obchodní den nového roku si to obchodníci vynahradili. A bylo vidět, že neví jestli dřív prodávat nebo nakupovat. Kurz několik hodin doslova kmital kolem 97 000 USD. Většina spotových ETF rostla, ale byl to opět IBIT, který určil celkový denní výsledek. Jejich rekordně nejvyšší propad v historii stáhl s sebou všechny a fondy nakonec poklesly o 242,3 milionu USD.

Naštěstí v pátek byly fondy již v souladu. Rostly všechny a s nimi i kurz ceny bitcoinu. Spotové ETF narostly o 908,1 milionu USD a jejich celková týdenní změna nakonec skončila kladně. To pomohlo i pátečnímu růstu a chicagská burza CME uzavřela derivátový trh s bitcoinem na ceně 98 139 USD.

Co mě ale trošku znepokojuje je celkový vzhled týdne. Do grafu jsem vyznačil dvě trendové linie a vzor by se dal číst jako rostoucí klín (Rising Wedge). Ten se v této formě čte jako medvědí signál a nutí mne k zamyšlení, zda znovu nedojde k otestování 100 000 USD a následnému propadu zpět na úroveň kolem 92 000 USD. Jedná se ale o hodinový graf, důležité budou i signály z vyšších časových intervalů.

Čtyřhodinový graf definuje důležité úrovně

Na čtyřhodinový graf jsem vyznačil Fibonacciho retracement. Jako hranice jsem použil nejvyšší a nejnižší uzavírku čtyřhodinové svíčky. Ostatní úrovně velice pěkně zapadají do grafu a ukazují, že kurz ceny bitcoinu tyto důležité úrovně respektuje. Aktuálně se tedy pohybujeme kolem 38,20 %. Podle Dowovy teorie k obratu často dochází na úrovni 50 %. Pro nás tedy 99 450 USD. Místo, kde by mohlo dojít k obratu a dalšímu poklesu. Pak by 38,20 % (97 670 USD) a 23,60 % (95 480 USD) mohly posloužit jako support. Obecně bych opětovný průlom nad 100 000 USD bral jako potvrzení rostoucího trendu a čekal pak další růst.

Denní graf vrací optimismus do žil

Hodinový a čtyřhodinový graf jsou plné otázek a výzev. Jsem proto rád, že denní graf vypadá mnohem optimističtěji. Na graf jsem nanesl indikátor Ichimoku Kinko Hyo. Tento indikátor je starý skoro sto let (vytvořil ho Goichi Hosoda roku 1926) a slouží k jednoduchému pohledu na komplexní tržní situaci. Tenkan-sen (červená čára) představuje krátkodobý cenový pohyb. Vidíme, že poslední dobou klesal, ale graf se již dokázal dostat nad něj. Brzy tedy přijde jeho obrat. Kijun-sen (modrá čára) představuje střednědobý cenový pohyb. Ten vidíme relativně stabilní a pro kurz ceny bitcoinu se aktuálně jedná o výzvu (rezsitenci) na úrovni 99 755 USD.

Při pohledu na Chikou span (aktuální cena vyznačená do grafu se zpožděním 26 dnů) vidíme, že se vrátil nad graf. To by mohlo značit býčí náladu na trhu. Aby se tam udržel, tak musí bitcoin zítřejší denní svíčku uzavřít nad 101 000 USD. Optimismus k tomu nám dává i indikátor MACD. Tam dochází k býčímu překřížení a vypadá to tedy, že denní graf má chuť k dalšímu růstu.

Týdenní graf varuje před možným propadem zpět na 80 000 USD

Dlouhodobější pohled ale zase tak optimisticky nevypadá. Respektive varuje před možným návratem kurzu ceny bitcoinu do středu Bollingerova pásma (kolem 80 000 USD). Vývoj ceny v porovnání s vývojem Relative Strength Index (RSI) tvoří medvědí divergenci. Podobná situace jako v roce 2022. Tehdy přišel propad ke středovému pásmu a nakonec i otestování toho spodního. Varování, které se samozřejmě nemusí naplnit. Přesto je dobré si ho uvědomit.

Co si myslí populární analytici?

Prošli jsme si teď grafy a než si z nich začneme dělat nějaké možné závěry, tak se podíváme na sociální sítě. Množství populárních analytiků tam prezentuje svoje názory na budoucí vývoj bitcoinu a dalších kryptoměn. Co si tedy myslí?

Matthew Hyland vidí na denním grafu bitcoinu potenciální vzor dvojitého dna. Cena se aktuálně drží kolem 43denního klouzavého průměru. Důležitá úroveň se podle něj nachází na 99 800 USD.

Cointelegraph zase upozorňuje na názor Jima Cramera. Tento populární analytik, který již 20 let provozuje pořad Mad Money na CNBC, očekává návrat kurzu ceny bitcoinu k 90 000 USD. A dovoluji si upozornit, že bylo prakticky prokázáno, že ne vždy se Cramer mýlí.

Analytik CRYPTO₿IRB na denním grafu vidí tvořící se vzor Head and Shoulders. Při jeho potvrzení by se kurz ceny bitcoinu propadl až někam k 75 000 USD. To je jistě výrazný propad, ale vzor ještě není kompletní. Dokud nebudeme mít uzavřenou denní svíčku pod 91 000 USD, tak bych vzor nebral zase tak vážně.

YouTuber a analytik Crypto Rover srovnává současnou situaci s předchozím rokem. Podle jeho názoru se bude situace opakovat a první čtvrtletí 2025 bude spojené s výrazným růstem. K tomu bych jen doplnil, že první čtvrtletí 2024 bylo spojeno se schválení spotových ETF na bitcoin. Jestliže letos dostaneme podobný býčí impulz, tak lze s jeho grafem určitě souhlasit.

Jak to tedy celkově vypadá?

Pojďme si shrnout důležitá fakta z mého pohledu. Hodinový graf mne varuje před potenciálním propadem po otestování úrovní blízkých 100 000 USD. Čtyřhodinový graf mne v tom utvrzuje a dává mi informace, kde si nastavit možné nákupy a prodeje. Z hlediska následujících dnů a možná dvou týdnů to ale vypadá dobře. Vidím tam chuť růst a potenciál i pro vyšší úrovně. Pak by ale mohla přijít silnější korekce klidně i pod 90 000 USD.

To mi říkají fakta na základě technické analýzy grafů. Co ale říkají další ukazatele? Začnu likviditou z pohledu týdne. Mnoho toho nad námi neleží a kdy už, tak maximálně do 100 000 USD. Zato pod námi je množství likvidity a historicky víme, že má bitcoin tendenci si pro ní dojít.

Trochu optimizmu mi vrací poměr tržní kapitalizace bitcoinu a stablecoinů. Jeho pokles značí, že stablecoiny mají vyšší kupní sílu a tím pádem vyšší potenciál nakoupit více bitcoinů. To by mohlo posunout cenu bitcoinu vzhůru.

Podobný signál vidím i na množství bitcoinů na burzách. Za poslední rok z nich zmizelo skoro půl milionu mincí. Tímto tempem nám za čtyři až pět let dojdou. Osobně si ale myslím, že možná i dřív. Spotové ETF zatím primárně nakupují OTC (Over-the-Counter). Až tam mince dojdou, tak se teprve vrhnou na burzy. Počítám tedy s rostoucím pocitem nedostatku a s tím spojeným růstem ceny. I když 2,2 milionu mincí beru zatím jako slušný zůstatek k obchodování.

Co nás čeká z makroekonomického pohledu?

Stále si musím opakovat, že nám tady vládne makro. Co nás tedy čeká. V příštím týdnu budou burzy v USA zavřené ve čtvrtek. Spojené státy uctí památku nedávno zesnulého bývalého prezidenta Jimmyho Cartera. Je tedy klidně možné, že ostatní dny budou zvýšené objemy.

Další zajímavá událost je inaugurace nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Ta proběhne 20. ledna a podle analytiků se jedná o klíčovou makroekonomickou událost. Osobně si jí spíše spojuji s možnou volatilitou, protože někteří v ten den možná očekávají zázrak. Z pohledu analytika si dovolím říci, že ten nepřijde.

Dále tu máme býčí událost kolem odškodnění klientů zkrachovalé burzy FTX. Reorganizační plán vstoupil 3. ledna v platnost a do 60 dnů by měli první klienti začít dostávat svoje finance. V první vlně budou vypláceny požadavky do 50 000 USD. Připomínám, že všichni dostanou zpět fiat měnu ve výši hodnoty jejich kryptoměn k datu vyhlášení bankrotu výše zmíněné burzy. Obchodníci a investoři tedy dostanou slušné částky pro potenciální další nákupy. Celková výše odškodnění činí 16 miliard USD. Bude tedy za co nakupovat.

Jak budu v následujícím týdnu obchodovat?

Osobně nečekám, že se nám podaří nad 100 000 USD snadno prorazit bez nějaké silnějšího impulzu zvenčí. I když jsem na bitcoin dlouhodobě býčí, tak v následujících dnech budu spíše otevírat krátké pozice. Úrovně kolem 99 500 USD (50 % Fibonacciho retracementu) a 99 750 USD (Kijun-sen) vidím jako silné rezistence. Samozřejmě si tam těch pozic umístím více v nějakém rozptylu. První silnější support pak čekám kolem 95 000 USD. Tam možná část uzavřu. A pásmu 90 000 až 92 000 USD zatím stále věřím asi nejvíc. Tam bych si případně připravil již dlouhé pozice s výhledem na potenciální býčí vývoj před inaugurací.

Ale stále nám tu vládne makro. Stačí i nějaké zdánlivě bezvýznamná zpráva a trh může dostat impulz k růstu nebo naopak propadu. Proto si uvědomte, že celý tento článek pro vás není ani investiční radou nebo nějakou formou doporučení. Před vlastní investicí si vždy udělejte svojí analýzu, definujte si strategii a tou se řiďte. DYOR.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO