Lacným reťazcom sa na Slovensku mimoriadne darí. Konkurencia sa ešte viac zostrí

Diskontné predajné reťazce zažívajú na Slovensku obdobie dynamického rastu. Sieťam ako Pepco, Kik, Tedi a nováčikovi Action sa podarilo v minulom roku spoločne dosiahnuť veľmi vysoký zisk, pričom ich celkové výnosy dosiahli bezmála 320 miliónov eur.

Z každého eura tržieb dokázali premeniť desať eurocentov na čistý zisk, čo svedčí o ich efektívnom podnikateľskom modeli. Tieto reťazce si udržujú dlhodobý rast a v tejto oblasti sa očakáva narastajúca konkurencia na trhu, keďže na Slovensko chcú vstúpiť ďalšie podobné obchody.

Rekordné zisky a stabilný rast

Výkonnosť diskontných reťazcov je na Slovensku pozoruhodná. Za sledované obdobie – posledných päť rokov – dosiahli všetky štyri siete obdobie rastu. Podpísalo sa to aj pri minuloročnom zisku, ktorý bol za všetky štyri firmy na úrovni skoro 32 miliónov eur.

Pozrite si výsledky hospodárenia Pepca. Ten u nás prevádzkuje 144 predajní:

Veľmi dobré výsledky dosiahla aj sieť Tedi, ktorá tiež postupne expanduje do nových lokalít. Zisk presiahol 10 miliónov eur:

O stovky percent narástol čistý zisk aj Kiku. Tomu výraznejšie narástli aj výnosy:

Kým traja uvedení predajcovia sú slovenským domácnostiam dobre známi už roky, prekvapil nováčik v podobe Action. Ten sa do ziskovej fázy dostal po prvom roku od svojho príchodu. Tento výsledok naznačuje, že diskontný model má na Slovensku stále priestor na expanziu. Action vytvoril za minulý rok zisk v státisícoch eur:

Zvýšenie DPH im môže pomôcť

Zisky a výnosy týchto reťazcov odrážajú rastúcu preferenciu slovenských spotrebiteľov cenovo dostupných produktov. Reťazce získavajú zákazníkov kombináciou nízkych cien, pestrého sortimentu a častých akcií. Ponúkajú oblečenie, produkty do domácnosti, hračky, drogériu, sladkosti či dekorácie. Pravidelne tiež inovujú sortiment a prinášajú nové produkty, aby nakupujúci navštevovali predajne pravidelne.

Zajímavost :  BRICS bol pre Putina symbolickým víťazstvom. Summit si viditeľne vychutnával

Ekonomická situácia a rastúce životné náklady nútia slovenské domácnosti k dôkladnejšiemu prehodnoteniu svojich výdavkov. Od nového roka sa na Slovensku zvýši aj DPH o tri percentuálne body, čo môže týmto predajcom pomôcť.

Dvaja ďalší hráči

Dopyt po cenovo dostupných produktoch na Slovensku neklesá, ale, naopak, má potenciál ďalej narastať. Na trh tiež prídu noví predajcovia Dealz a Woolworth.

Dealz je medzinárodná diskontná sieť predajní, ktorá ponúka široký sortiment produktov za nízke ceny. Sortiment zahŕňa potraviny, nápoje, kozmetiku, výrobky do domácnosti, hračky, sezónny tovar, CD a knihy, dekorácie a iné. Súčasťou sú aj produkty známych značiek za nižšie ceny než v drogériách či potravinách. Rovnako je možné nájsť v nich produkty známe z Veľkej Británie. Už dlhé mesiace sú produkty v Poľsku aj so slovenskými popismi a cenami. Kedy presne príde, nie je ešte známe.

Zajímavost :  Přístroje vyrobené ve vimperské pobočce německé společnosti Rohde & Schwarz...

Woolworth sa zameriava na ponuku oblečenia, domácich potrieb a ďalšieho tovaru za nízke ceny. Predajne by mal otvoriť budúci rok. Očakáva sa, že rozšírenie ponuky ešte viac podporí konkurenciu a prispeje k ďalšiemu znižovaniu cien v sektore.

Dealz2fotky v galérii Dealz Zdroj: Filip Maxa

Odborník: V SR môžu ďalej rásť

Jozef Orgonáš z Obchodnej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave si myslí, že úspech týchto obchodov spočíta v tom, že ponúkajú zaujímavú štruktúru produktových kategórií za atraktívnu cenu a majú tovar, ktorý sa inde bežne nedá kúpiť, prípadne je za cenu, ktorú si môže dovoliť každý. Očakáva, že priestor na ich rast stále existuje.

„Pokiaľ bude dopyt, a ten vzhľadom na ekonomickú situáciu slovenského spotrebiteľa tu bude ešte dlho, tak bude aj priestor na expanziu tohto typu prevádzkových jednotiek,“ tvrdí Orgonáš.

Odhaduje, že Dealz či Woolworth môžu na trhu tiež uspieť, avšak budú to mať podľa neho ťažšie než hráči, ktorí prišli skôr. Obdobný tovar už totiž ponúkajú konkurenti. „Saturácia trhu je zrejmá, avšak odvážnym praje šťastie – pozrime sa na očakávaný rozvoj siete Biedronka,“ hovorí ďalej.

Zajímavost :  Spoločná európska mena ako prekliatie, ktoré nás ťahá do priepasti? (ekonomický výber)

Ani jeden z týchto predajcov neponúka predaj tovaru cez internet, ktorý dlhodobo rastie. Orgonáš to nevníma ako problém – podľa neho sa tieto firmy dokážu prispôsobiť dopytu spotrebiteľa. „Mám názor, že nárast online nakupovania nebude blokovať dynamiku v tomto segmente,“ dodal.

Okay elektro

Prečítajte si tiež:

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO