Lekári nestiahnu výpovede, ani keby dostali platy, aké žiadajú. Niektoré nemocnice bez nich nemôžu fungovať
6. nov 2024 o 18:17 I
Výpovede podalo už takmer 3300 lekárov.
BRATISLAVA. Hoci parlament v stredu schválil novelu zákona, ktorá zvýši platy zdravotníkov, problém s lekárskymi výpoveďami to nerieši.
Zvýšenie miezd lekárov je nižšie, ako žiadajú. Ak by však štát lekárom aj dal, koľko si dohodli ešte s vládou Eduarda Hegera, podľa odborového predáka Petra Visolajského by výpovede automaticky nestiahli.
Žiadajú tiež, aby sa upravilo financovanie nemocníc a aby sa štvrtá vláda Roberta Fica zo Smeru zaviazala, že ich nezmení na akciové spoločnosti.
Vo výpovednej lehote je už takmer 3300 lekárov, čo je viac ako polovica všetkých lekárov v nemocniciach. Ak by od 1. januára 2025 skutočne odišli z nemocníc, niektoré z nich by nedokázali poskytovať starostlivosť alebo by bola výrazne obmedzená.
V miniankete denníka SME to potvrdili napríklad nemocnica v Bojniciach, univerzitná nemocnica v Bratislave či fakultná v Žiline. Ide o kľúčové zdravotnícke zariadenia na Slovensku.
Zopakovala by sa tak situácia z roku 2011 za vlády Ivety Radičovej (SDKÚ). Vtedy po vypršaní výpovednej lehoty odišlo z nemocníc vyše dvetisíc lekárov. Vrátili sa po dvoch dňoch, keď vláda podpísala s lekármi memorandum. Zaskakovať za nich museli vojenskí doktori a lekári z Česka.
V článku sa dočítate
- prečo lekárom na stiahnutie výpovedí nestačí len splnenie ich mzdových požiadaviek,
- koľko lekárov a v akých nemocniciach podalo výpovede
- v ktorých nemocniciach je ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
Aj právna forma a Rázsochy
Novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti medziročne zvyšuje platy lekárov o 6,4 percenta. Zvýšenie lekárom nestačí, žiadajú 9,6 percenta, ako je spomenuté v memorande, ktoré podpísali lekárski odborári na konci roka 2022 s Hegerovou vládou.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO