Lesy ČR snížily zisk o čtvrtinu, uškodila jim bouře na začátku roku

Státnímu podniku Lesy České republiky za letošní první pololetí klesl hrubý zisk meziročně o 27 procent na 2,83 miliardy korun z 3,85 miliardy korun. Hlavním důvodem snížení zisku bylo nižší zpeněžení dřeva těženého v mladších porostech a také v polomech. Tržby podniku za leden až červen meziročně klesly o osm procent na 7,56 miliardy korun. Proti plánu je však pololetní zisk více než dvojnásobný. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v Česku.

„V prvním pololetí jsme museli provést výchovné zásahy v porostech středního věku, abychom udrželi jejich stabilitu. A nadále v tom pokračujeme. Jde o slabší dříví, čemuž odpovídá jeho nižší zpeněžení. Zároveň jsme zpracovávali polomy po větrné smršti z počátku roku,“ uvedla mluvčí. Těžba dřeva v prvním pololetí vzrostla o pět procent na čtyři miliony metrů krychlových.

Zajímavost :  SVS: V Ústeckém a Plzeňském kraji jsou tři nová ohniska katarální horečky ovcí

Nárůst zisku proti plánu byl dán úsporami nákladů a také zhodnocením volných peněz, které podnik na základě výjimky od ministerstva financí zatím nemusel povinně převést na účet do České národní banky. Finance tak podnik dokázal lépe zhodnotit u komerčních bank. O výjimku LČR požádaly proto, že by se jim převedením peněz do ČNB snížila možnost operativního řízení financí u velkého množství organizačních jednotek rozmístěných po celé republice. Úspory přineslo i snížení nákladů na ochranu lesa před kůrovci.

V pondělí 16. září LČR vypsaly pětiletý tendr 2025+ na lesní práce a prodej dřeva. Odhadovaná hodnota soutěžených služeb a prací je 1,2 miliardy korun, objem dřeva k těžbě činí půl milionu metrů krychlových. Uzávěrka pro podání nabídek je 15. října. Vítězné firmy by měly pro LČR pracovat od ledna 2025 do konce roku 2029.

Zajímavost :  Fico dvíha DPH aj odvody, siahne na daňový bonus. Čo všetko zaplatia ľudia a čo firmy?

Každoroční zadávání lesnických prací soukromým firmám je základním nástrojem hospodaření podniku v lesích. Smluvní partneři LČR by měli v následujících letech ročně těžit zhruba 6,9 milionu metrů krychlových dřeva z předpokládaných celkových asi osmi milionů metrů krychlových.

Zdroj Zde