Lietadlom z Bratislavy do Pekingu? Fico nasľuboval, no Číňania o Slovensko ani nezakopnú

10. dec 2024 o 19:04  I 

V Budapešti majú vybudované zázemie.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Jedným z výsledkov nedávnej pracovnej cesty premiéra Roberta Fica (Smer) do Číny je sľub slovenskej vlády zaviesť priamu leteckú linku medzi Bratislavou a Pekingom.

Zatiaľ je okolo nej ticho. Bratislavské letisko a ministerstvo dopravy sa k plneniu tohto záväzku vyjadrujú len stroho. „Na túto tému sme už komunikovali s niekoľkými dopravcami. Verejnosť budeme informovať,“ reagovala pre INDEX hovorkyňa rezortu dopravy Petra Poláčiková.

Nie je teda jasné, či by bola prípadná nová letecká linka pravidelná, ako často by sa mohlo z Bratislavy do Pekingu lietať a kto by spojenie prevádzkoval. Vyjadrenia odborníkov na leteckú dopravu a vzťahy s Čínou však naznačujú, že takáto linka nemá šancu uspieť na vysoko konkurenčnom trhu bez štátnych dotácií.

V tieni Budapešti

Viceprezident letenkovej firmy Pelikán Peter Vas si myslí, že linka Bratislava – Peking nateraz je nereálna, pretože čínske aerolínie sa sústreďujú na lety do Budapešti, kde už majú silnú pozíciu.

„Zatiaľ čo Praha sa od Číny dištancuje a Viedeň otvára trh len opatrne, Budapešť privítala čínske aerolínie s otvorenou náručou. V súčasnosti je odtiaľ dostupných sedem čínskych destinácií, ktoré slúžia ako prestupné uzly na juhovýchodnú Áziu či Austráliu,“ podotýka Vas.

Kam sa lieta z Budapešti do Číny:

  • Peking
  • Šanghaj
  • Kanton (južná Čína)
  • Čchung-čching (stredná Čína)
  • Šen-čen (južná Čína)
  • Ning-po (východná Čína)
  • Si-an (stredná Čína)

Bratislavské letisko podľa neho obmedzuje aj to, že na rozdiel od letísk v okolitých krajinách nemá žiadneho veľkého dopravcu s globálnym leteckým hubom, ako napríklad Austrian Airlines vo Viedni. „Bez neho sa na globálnu destinačnú mapu nedostaneme,“ mieni.

V roku 2019 z Číny na budapeštianske letisko priletelo 220-tisíc pasažierov. Cez covid toto číslo kleslo a aktuálny plán maďarskej vlády je opäť ho zvýšiť na 400-tisíc ročne otváraním nových liniek.

Novú linku do Hongkongu plánuje napríklad Hungary Airlines, za ktorou stoja čínski majitelia a doteraz sa zameriavala na nákladnú prepravu. Jej zámerom je využívať Budapešť ako prestupný hub pre čínskych turistov do celej Európy.

Súvisiaci článok Do Kyjeva s prestupom, do Zürichu priamo. Kam a za koľko sa dá ísť vlakom z Bratislavy Čítajte 

Slovensko obchádzajú

Čínske letecké spoločnosti si podľa Vasa vyberajú destinácie, ktoré čínski turisti poznajú a vyžadujú ich. Bratislava však v poznateľnosti v porovnaní s Budapešťou či Viedňou jednoznačne prehráva: „Väčšina čínskych turistických skupín sa v Bratislave ani nezastaví alebo príde len na krátky jednodňový výlet.“

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO