Máme 2 až 5 let na to, abychom prolomili Bitcoin, tvrdí miliardář
Chamath Palihapitiya, zakladatel a CEO venture kapitálové firmy Social Capital, představil možný časový horizont, kdy by šifrování Bitcoinu mohlo být prolomeno, s ohledem na probíhající pokrok v oblasti kvantových počítačů.
Tato projekce přichází po oznámení společnosti Alphabet, mateřské firmy Googlu, která představila kvantový výpočetní čip Willow s 105 qubity.
Palihapitiya věří, že šifrovací systém, na kterém Bitcoin stojí, SHA-256, by mohl být prolomen během příštích dvou až pěti let díky pokroku v kvantových technologiích. Tuto predikci uvedl během podcastu All-In, který byl zveřejněn 13. prosince.
Musel jsem zjistit, jak dlouho nám bude trvat prolomit šifrovací standardy, které používáme pro Bitcoin. K prolomení SHA-256 potřebujeme přibližně 8000 čipů. Máme časový rámec 2 až 5 let, aby blockchainy přešly na nové algoritmy hashování
Willow, o němž Palihapitiya tvrdí, že by mohl urychlit časový harmonogram pro prolomení kryptografických standardů, které zabezpečují Bitcoin a další digitální měny, představuje klíčový pokrok v této oblasti.
I když je technologie potřebná k dosažení této úrovně kvantového výpočtu stále v rané fázi, Palihapitiya naznačil, že tento čip je významným krokem směrem k dosažení této schopnosti. Přesto Palihapitiya uznal, že před vývojem stále stojí značné výzvy, zejména v oblasti škálování technologie.
Investor zdůraznil, že Bitcoin a další blockchainové sítě se musí rychle přizpůsobit. Možná dokonce přepracováním základních kryptografických rámců na fundamentální úrovni.
Zároveň Palihapitiya vyjádřil optimismus ohledně budoucnosti kryptoměnového prostoru. Poznamenal, že pokroky v kvantovém výpočtu by mohly vést k vývoji nových šifrovacích metod odolných vůči kvantovým útokům.
Debata o prolomení Bitcoinu
Zajímavé je, že ne všichni aktéři v kryptoměnovém sektoru věří, že kvantové počítače představují hrozbu pro Bitcoin. V příspěvku na platformě X dne 14. prosince uvedl Ki Young Ju, zakladatel on-chain analytické platformy CryptoQuant, že je nepravděpodobné, aby byl Bitcoin ohrožen v průběhu této dekády.
Pokud by bylo šifrování Bitcoinu prolomeno, řešení by mohl nabídnout plán jeho anonymního zakladatele, Satoshiho Nakamota.
Pozoruhodné je, že v příspěvku na BitcoinTalk z června 2010 Satoshi navrhl, že pokud by SHA-256 bylo někdy kompromitováno, komunita by se mohla shodnout na posledním platném snímku blockchainu a pokračovat s novou hashovací funkcí.
Pokud by bylo SHA-256 zcela prolomeno, myslím, že bychom se mohli dohodnout na tom, co byl poctivý blockchain před tím, než problémy začaly, uzamknout jej a pokračovat odtud s novou hashovací funkcí.
Na druhé straně někteří aktéři považují Bitcoiny vytěžené Satoshim v raných fázích za možnou slabinu. V tomto ohledu informatik a zakladatel Avalanche Emin Gün Sirer varoval, že tyto mince používají zastaralý formát Pay-To-Public-Key (P2PK). Ten odhaluje veřejný klíč a dává útočníkům čas jej zneužít.
„Jakmile se kvantové výpočty stanou hrozbou, bitcoinová komunita možná bude muset zvážit zmrazení Satoshiho mincí nebo stanovení konečného data pro zmrazení všech P2PK UTXO.“ varoval Sirer.
Reakce BTC na kvantový pokrok
Vývoj od Googlu na chvíli vyděsil trh a vyvolal strach, nejistotu a pochybnosti (FUD) v kryptoměnové komunitě. To vedlo k likvidaci přibližně 1,6 miliardy USD během 24 hodin. Mezitím se Bitcoin zotavil a znovu získal úroveň podpory na 100 000 USD. V době publikace se Bitcoin obchodoval za 102 203 USD. Aktuálně podporu na 100 000 USD opět ztratil a pohybuje se tešně pod.
Závěrem lze říci, že i když kvantové výpočty představují reálnou hrozbu pro bezpečnost Bitcoinu, komunita má stále čas se přizpůsobit a implementovat nezbytná opatření k odolnosti.
Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO