Manžel ju kopal aj pred Ústavným súdom. Ten ho po pár mesiacoch prepustil a vyplatil mu odškodné
9. dec 2024 o 15:45 I
Väčšina násilníkov dostáva iba podmienečné tresty.
Text obsahuje viaceré opisy hrubého fyzického násilia. Pre niektorých čitateľov a čitateľky môžu byť nepríjemné a znepokojivé.
„Jednoducho vám zavolajú zo súdu a úradníčka z informačnej kancelárie vám oznámi: Od dnešného dňa je váš bývalý manžel prepustený z výkonu trestu odňatia slobody, lebo Ústavný súd rozhodol, že boli porušené jeho práva a slobody. Na to im môžete povedať iba to, že im ďakujem a že aspoň viem, že ma môže prísť zabiť,“ opisuje Liliana Doričová situáciu, počas ktorej sa v októbri dozvedela, že pre procesnú chybu nariadil Ústavný súd prepustiť jej bývalého manžela.
Rozhodnutie, že Ľuboslav Pľuta po rokoch týrania svojej manželky, ktorú bil, škrtil a kopal do bezvedomia, nastúpi do výkonu trestu, padlo len v júni tohto roku.
Ľuboslav Pľuta bol za násilnosti odsúdený trikrát. Vždy išlo o napadnutie jeho bývalej manželky a vždy vyviazol iba s podmienečným trestom. Pri poslednom podmienečnom trestne však už nosil monitorovací náramok, ktorý mal zamedziť, aby sa k Doričovej priblížil. Počas skúšobného obdobia zákaz priblíženia sa k nej porušil takmer tridsaťkrát.
Koncom minulého roka Mestský súd v Košiciach uznal, že sa v skúšobnej lehote neosvedčil a odsúdil ho na trojročný nepodmienečný trest odňatia slobody s minimálnym stupňom stráženia. Jej bývalý manžel však podal sťažnosť na Ústavný súd, ten mu vyhovel a okrem prepustenia na slobodu ešte nariadil Krajskému súdu v Košiciach zaplatiť trovy vo výške vyše sedemsto eur.
Pľuta v sťažnosti tvrdil, že boli porušené jeho práva na súdnu ochranu a ako človek s neurodegeneratívnou poruchou mal mať právo na prideleného obhajcu. Sám má pritom právnické vzdelanie a senát v zložení Libor Duľa, Ladislav Duditša a Rastislav Kaššák mal k dispozícii aj znalecký posudok, ktorý ho označuje za právne spôsobilého.
Dokopal ju do bezvedomia, odsúdili ho za výtržníctvo
Denník SME má k dispozícii súdne uznesenia, nález Ústavného súdu a viaceré dokumenty prípadu vrátane spomínaného znaleckého posudku z oblasti psychiatrie, ktoré ukazujú, že Pľuta svoju ženu a aj ďalšie blízke osoby roky týral a procesná chyba, pre ktorú podal námietku, pravdepodobne nemohla ovplyvniť jeho schopnosť obhajovať sa pred súdom.
Procesné chyby, ku ktorým stále dochádza v rôznych častiach vyšetrovania alebo súdneho procesu, sú častým dôvodom, prečo sa násilníci dostávajú na slobodu.
Pomoc pre ženy zažívajúce násilie. Aké majú možnosti a na koho sa obrátiť? Čítajte
Doričová a Pľuta sa zosobášili v roku 2004, keď bola na ceste ich prvá dcéra. Mladšia dcéra sa narodila o šesť rokov neskôr. Násilím bolo manželstvo poznačené takmer od začiatku. „Narodenie dcéry aj prvé roky jej života sprevádzali veľké ťažkosti. Bola náročné bábätko, veľa plakala, mala zdravotné problémy a všetko to smerovalo k tomu, že jej bol diagnostikovaný autizmus.“
Už krátko po narodení dcéry začal jej manžel nadmerne piť alkohol, robil jej žiarlivostné scény a ponižoval ju na verejnosti.
Pľuta je rovnako ako Doričová vyštudovaný právnik a v začiatkoch ich manželstva pracoval na Katastrálnom úrade v Košiciach. Podľa Doričovej je verejným tajomstvom, že v práci pil.
V znaleckom posudku, ktorý obsahuje aj správy z psychiatrickej ambulancie, sa opakovane objavuje diagnóza F10.1, teda porucha psychiky a správania zapríčinená užívaním alkoholu. Pitie u neho vyvolávalo agresivitu, ktorú obracal najmä proti manželke a iným blízky osobám.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO