Mapa rušených poboček Úřadu práce. Kterých krajů se redukce dotkne nejvíce?

Úřad práce postupně uzavře 83 ze svých 369 poboček. Změny se dotknou především malých pracovišť, propouštění se ale nechystá. Pracovníci najdou uplatnění ve větších pobočkách.

Rušení se týká hlavně malých poboček, které fungují třeba jen pár hodin v týdnu a pracuje zde jeden až dva zaměstnanci. U větších poboček, kterých se racionalizace dotkne, je zabezpečena dostupnost ostatních pracovišť Úřadu práce.

„Dostupnost našich služeb se v jednotlivých regionech značně liší, nerovnoměrné je také vytížení pracovišť v jednotlivých krajích. I nadále platí, že pro 98 procent klientů bude dojezdová vzdálenost hromadnou dopravou do 45 minut včetně času na přestup a pěšího přesunu od zastávky k pobočce a autem do 25 minut,“ říká generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof.

Podle zprávy Úřadu práce je cílem změn efektivnější fungování sítě a také zajištění bezpečnosti svých zaměstnanců. „Klíčová je i bezpečnost našich kolegů na pobočkách. Kritické jsou především menší pracoviště, kde je obtížné zajistit takovou bezpečnost a takové pracovní prostředí, které bychom si představovali. Počet bezpečnostních incidentů, včetně přímých výhrůžek a fyzických napadení našich lidí, každým rokem stoupá. Na základě důkladné analýzy jsme vyhodnotili veškeré aspekty racionalizace pobočkové sítě tak, aby byla zachována dostupnost našich služeb,“ vysvětluje generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof.

Zajímavost :  Úvěry jako motor produktivity? Jak které úvěry…

Počet poboček úřadu, jejich zaměstnanců a obyvatel vyloučených lokalit v jednotlivých krajích, jichž by se rušení dotklo

Kraj Počet poboček Počet zaměstnanců Počet obyvatel ve vyloučených lokalitách
Praha 0 0 0
Středočeský 8 42 0
Jihočeský 12 37 0
Plzeňský 8 22 0
Karlovarský 2 12 91
Ústecký 7 55 7958
Liberecký 6 14 0
Královéhradecký 4 27 267
Pardubický 7 50 858
Vysočina 12 30 20
Jihomoravský 3 2 0
Olomoucký 4 42 666
Moravskoslezský 4 17 305
Zlínský 6 53 41
Celkem 83 403 10 206

Zdroj: ČTK a závěrečná zpráva ÚP z analýzy Racionalizace poboček

Výpovědní lhůta podle novely zákoníku práce: Zrychlení i nárok na zvláštní náhradu

Aktualizováno

Starostům se rušení nezamlouvá

U první 15 poboček Úřad práce jejich zrušení se starosty dotčených obcí již projednal. Nakloněni tomu však příliš nejsou. Někteří redukci pobočkové sítě považují za komplikaci pro klienty a rušení veřejné služby obyvatelům. Starostové se podle ankety ČTK obávají i toho, že rušení poboček poškodí sociálně slabé.

Velké komplikace by zrušení pobočky úřadu práce představovalo pro Vrbno pod Pradědem na Bruntálsku, uvedl jeho starosta Petr Kopínec. „Samozřejmě problém to bude, protože my jsme spádová oblast, která není jednoduchá, zvlášť teď po povodních,” řekl ČTK. Město se podle starosty nemá na změnu jak připravit, už proto, že ho o ní zatím nikdo neinformoval.

Zajímavost :  Válka na Ukrajině ONLINE: Musk slíbil Zelenskému, že bude Ukrajině dál poskytovat Starlink

Výraznější komplikace kvůli uzavření pobočky úřadu práce třeba nečeká starosta desetitisícové Litovle na Olomoucku Viktor Kohout. „Naše město má dobrou dopravní dostupnost do Olomouce,“ uvedl Kohout. Podle něj se sice na sociálních sítích kvůli avizovanému zrušení pobočky úřadu práce vzedmula vlna kritiky, avšak realita nebude tak dramatická.

Úřad práce navíc uvádí, že kromě poboček jsou jeho služby dostupné i jinými kanály. Čím dál tím více klientů využívá online Klientské zóny Jenda, případně komunikaci prostřednictvím datových schránek nebo elektronického podpisu. Klientům jsou k dispozici také vybrané pobočky České pošty. Ve spolupráci s ní probíhá zkušební projekt ve 3 krajích (Liberecký, Ústecký a Vysočina), kde si na celkem 56 poštách mohou lidé podat žádost o rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení a přídavek na dítě. Po vyhodnocení pilotního projektu budou tyto služby poskytovat pobočky České pošty ve všech regionech České republiky.

Takzvanou racionalizací pobočkové sítě se vedení úřadu zabývá od loňského roku, kdy ji loni v létě oznámil ministr práce Marian Jurečka. Tehdy uvedl, že je plánované rušení pracovišť možné právě díky digitalizaci a přeměna pobočkové sítě by se měla uskutečnit do dvou let.

Zajímavost :  Ekonomové varují: Nemožné! Vláda plánuje v roce 2028 snížit schodek na polovinu

VIDEONěmecko naši ekonomiku táhne dolů. Věřím, že katastrofa nás nečeká a zvládne to, říká viceguvernérka ČNB Zamrazilová v pořadu FLOW

Video placeholder

FLOW: Německo naši ekonomiku táhne dolů. Věřím, že katastrofa nás nečeká a zvládne to, říká viceguvernérka ČNB Zamrazilová • e15

Zdroj Zde