Měl jsem bitcoin v hlavě, říká guvernér ČNB. Týden v kryptu

Guvernér České národní banky Aleš Michl, v pořadu Partie na CNN Prima News mluvil o tom, jak centrální banka k nynějším padesáti tunám zlata v trezorech hodlá přidat dalších padesát a pak mimo jiné prohlásil, že zvažoval i nákup bitcoinu (čas 21:45).

„Měl jsem bitcoin v hlavě, ale naše strategie teď je nízká inflace, finanční stabilita, to je náš mandát, toho se chci držet,“ řekl guvernér a dodal, že zlato jako rezerva teď bude stačit. Připustil ale možnost další debaty o bitcoinu v bankovní radě.

Tam ale neskončil a svoji úvahu o bitcoinu dál trochu rozvíjel. „Bitcoin je velmi zajímavá věc, ale nikdo přesně neví, jestli to, co čteme, je pravda, protože nikdo z nás neviděl kód bitcoinu,“ řekl Michl. Dodal, že určitě neměl na mysli masivní investice do nejznámější digitální měny, ale koupi „jenom pár bitcoinů“.

Za tuhle část rozhovoru si guvernér vysloužil u bitcoinerů pěknou kritiku. Každý, kdo se trochu o bitcoin zajímá, ví, že jeho kód je otevřený a prozkoumat ho může kdokoliv. Pokud to bylo myšlené, že kód bitcoinu neviděl nikdo z bankovní rady, to by bylo pochopitelné. Ovšem pro instituci, jako je národní banka, jistě není problém zaplatit nezávislého odborníka, který by se na kód podíval za radní, všechno důležité jim o něm vysvětlil.

Bitcoiny zabavené na Silk Road asi půjdou do dražby

Ministerstvo spravedlnosti Spojených států dostalo povolení prodat desítky tisíc bitcoinů získaných při největší konfiskaci kryptoaktiv v dějinách.

Federální soudce zamítl návrh společnosti Battle Born Investments, který měl vládě zabránit v prodeji bitcoinů v hodnotě 6,5 miliardy dolarů (161 miliard korun). Firma tvrdila, že na tato aktiva má sama nárok.

Znamená to konec několikaleté právní bitvy o 69 370 bitcoinů, které byly v roce 2020 zabaveny neznámému hackerovi, označovanému v soudních dokumentech jako „Individual X“. Jeho totožnost sice zůstává neznámá, federálním agentům se ale podařilo vystopovat bitcoiny v jeho peněžence až k Silk Road, darknetu zavřenému v roce 2013.

Rozhodnutí soudu vládě nenařizuje vládě, aby bitcoiny prodala, obvaklé ale je, že úřady zabavené kryptoměny – stejně jako jakýkoli jiný majetek konfiskovaný FBI, třeba nemovitosti, auta a letadla – vydraží.

Koupí USA neexistující grónské bitcoinové doly?

Ani pouhých čtrnáct dní před uvedením do úřadu nepřestává budoucí americký prezident vyvolávat nové a nové kontroverze. Jednou z těch největších je avizovaný zájem o koupi Grónska.

Grónsko je zajímavé samozřejmě vojensky, kvůli strategické poloze, kromě toho ale i kvůli obrovskému množství přírodních zdrojů. Podle spekulativního komentáře Nikolause Hoffmana je Grónsko díky zmíněným zdrojům zajímavé i s ohledem na možnou těžbu bitcoinu. Na největším ostrově světa je severské chladné klima, takže by se ušetřilo za chlazení těžebních zařízení, jsou tu obnovitelné zdroje energie: vodní, větrné a geotermální. A navíc se tu zatím bitcoiny prakticky netěží, takže pole je volné. Jen ho mít.

Většina americké bitcoinové těžby dnes probíhá ve státech Texas, Georgia, New York a Severní Dakota. Koupí Grónska by USA získaly příležitost těžit v příznivějších podmínkách a decentralizovat tak i hashrate bitcoinu, popouští uzdu kolonialistickým fantaziím Hoffman.

Budeme tím platit, bude to legální, ale zákonné platidlo to nebude

Republikánský senátor státu Oklahoma Dusty Deevers předložil návrh zákona, který by z bitcoinu udělal v Oklahomě legální prostředek směny – ne ovšem zákonné platidlo. Kdokoli by se ve státě mohl s kýmkoli dohodnout, že platba za zboží, služby či cokoli, proběhne v bitcoinu.

Co víc, státní zaměstnanci by měli právo říct si o výplatu v bitcoinu. S tím, že by se se zaměstnavatelem, tedy státem, musili dohodnout na pravidlech pro určování jeho hodnoty.

„V době, kdy inflace snižuje kupní sílu tvrdě pracujících Oklahomanů, poskytuje bitcoin jedinečnou příležitost k ochraně výdělků a investic,“ uvedl Deevers poté, co 8. ledna svůj Bitcoin Freedom Act představil. Zákonodárci se návrhem budou zabírat během jarního běhu legislativních prací, který začíná 3. února a končí v květnu. Pokud by zákon prošel, účinný by podle Deeversova návrhu měl být už od příštího roku.

Podobný zákon Deevers podle svého vyjádření na X vypracoval a podal také pro zlato a stříbro.

„Vzhledem k tomu, že bitcoin stále roste a ve Washingtonu se neustále tisknou dolary, musí Oklahoma jednat, aby ochránila svoje lidi,“ dodal Deevers, který viní dosluhující americkou vládu z vysoké inflace. „Když může Washington D.C. něco zničit, pravděpodobně to zničí. Americký dolar tedy ničí rozhodně,“ řekl například 8. ledna na X.  

V Thajsku zabaveno na tisíc důlních zařízení

Těžba bitcoinu spotřebuje spousty elektřiny. Ta se někdy i krade. A někdy ve velkém.

Úřady v Thajsku při razii ve společnosti JIT Co zabavily 996 bitcoinových těžebních zařízení. Jejich spotřeba energie byla podezřelá, tvrdil pak novinám generálmajor thajské polici Montree Theskhan.

Firma měla licenci k obchodování s digitálními aktivy, zároveň je ale také těžila a s pomocí cinknutých elektroměrů odebírala načerno elektřinu pro pohon těžebních výpočetních zařízení. V areálu sice byly instalované solární panely, ale k zařízením nebyly ani připojené.

Elektrické společnosti prý odhadují, že přišly o elektřinu v hodnotě stovek milionů bahtů (milion bahtů je asi 700 tisíc korun). To není málo. Při ceně 4 bahty za kWh museli černí odběratelé nakrást aspoň 20 terrawatthodin, to průměrná česká domácnost spálí za 6,5 tisíce let. Ale výpočetní technika žere jako ocelárna.


Rychlovka pod čarou: Taky jste si mysleli, že NFT jsou definitivně mrtvá? Donald Trump to zřejmě vidí jinak. Spustil totiž další kolekci NFT nazvanou Trump Bitcoin Digital Trading Cards a tentokrát v bitcoinové síti s pomocí kontroverzního protokolu ordinals. A prý se narozdíl od jiných jeho kolekcí tato prodává celkem dobře.

Tomáš Krause

V roce 2017 jsem koupil své první satoshi a od té doby mě bitcoin a jiné kryptoměny nepřestaly fascinovat. Proto o nich dělám web bitcoinvkapse.cz zaměřený hlavně na začátečníky. Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO