Měl nebožtík životní pojistku? Nová služba to zjistí za vás

Formulář, na který Česká asociace pojišťoven (ČAP) odkazuje na svých webových stránkách, má pozůstalým pomoci zjistit, zda jejich blízký neměl sjednáno pojištění pro případ smrti.

Oznámit jim to totiž automaticky nikdo nemusí. Plnění z životního pojištění nepodléhá dědictví a je určeno pouze obmyšlené osobě (tedy té, která je oprávněná obdržet plnění z pojistné smlouvy v případě pojistné události), pokud ji majitel pojistky uvedl. Nejčastěji bývají obmyšlenými osobami manželé, partneři nebo děti.  

„Před spuštěním formuláře jsme v případě, že se na nás klient obrátil s dotazem na životní pojištění zemřelé osoby, požádali pojišťovny o její dohledání. Nedělo se tak ale často a klienti se obraceli jednotlivě na každou pojišťovnu zvlášť. Toho bychom je rádi ušetřili a čas strávený hledáním pojištění jim tak významně zkrátili,“ vysvětluje Petr Koblížek z ČAP, proč formulář vznikl.

Redakce webu Peníze.cz novinku vyzkoušela. Do formuláře stačí vyplnit jméno a příjmení blízkého (v našem případě zesnulého otce) a adresa jeho trvalého pobytu. Formulář po nás chce vyplnit jeho rodné číslo, nakonec ale stačí zadat jen datum narození a následně také datum úmrtí.

Ve druhé části pak vyplňujeme údaje o tom, kdo o informaci žádá – tedy celé jméno, telefon, e-mail a vztah k zemřelému (v našem případě dcera). Formulář stačí odeslat jedním klikem.

Potvrzující e-mail od ČAP doráží vzápětí: „Evidujeme Váš požadavek na prověření existence smlouvy životního pojištění sjednaného v některé z členských pojišťoven ČAP. Váš požadavek jsme postoupili k prověření kompetentním pracovníkům v členských pojišťovnách. V případě potvrzení existence smlouvy životního pojištění budete kontaktování přímo danou pojišťovnou. Přijmete soustrast s úmrtím Vašeho blízkého.“

Na formuláři spolupracují všechny členské pojišťovny, které nabízí životní pojištění. Celkem má asociace 25 členů, kteří pokrývají 98 procent trhu. 

„Pokud pojišťovna zjistí, že zemřelá osoba u ní byla k datu úmrtí pojištěna pro případ smrti, kontaktuje oprávněnou osobu nebo zahájí kroky k jejímu dohledání,“ popisuje systém dohledávání Koblížek.

Přestože mají pojišťovny na dohledání požadavku sedm pracovních dní, první reakce nám přistane do e-mailu obratem – už druhý den od odeslání formuláře. Je od Generali České pojišťovny, která nám sděluje, že žádnou pojistnou smlouvu na nebožítka podle zadaných údajů neeviduje.

A hned na to přicházejí další dvě zamítavé zprávy, tentokrát od Hasičské vzájemné pojišťovny a České podnikatelské pojišťovny. „K Vašemu požadavku sdělujeme, že pojistnou smlouvu pro uvedená data neevidujeme,“ stojí v e-mailech.

Další pojišťovny se už neozývají. Ani nemusí, tedy pokud zapomenutou pojistku neobjeví. 

O existující pojistce se navíc tazatel dozví jen v případě, že je obmyšlenou osobou. Důvodem je povinnost pojišťovny zachovávat mlčenlivost. O případné existenci pojištění by se tedy neměli dozvědět lidé, kteří na ni nemají nárok a stačí jim jen znát základně osobní údaje zemřelého. 

Tomu ostatně odpovídá i zpráva, kterou ČAP zasílá hromadně pojišťovnám spolu dotazem pozůstalého na existenci pojištění: „Pokud zjistíte, že zemřelý u vás byl k datu úmrtí pojištěn na riziko smrti, ale tazatel není obmyšlenou či jinak oprávněnou osobou k dané pojistné smlouvě, prosím, kontaktujte oprávněnou osobu nebo zahajte kroky k jejímu dohledání. O existenci pojištění neinformujte ani ČAP, ani tazatele, pokud není oprávněnou osobou.“

Podle loňského průzkumu ČAP má životní pojištění sjednáno 47 % Čechů, dalších 15 % ho sjednat plánuje. Lidé se nejčastěji pojišťují proti úrazu. A to i přes to, že nejvíce se bojí právě smrti. Naopak nejméně je naopak trápí delší pobyt v nemocnici.

Kateřina Hovorková

Autor článku Kateřina Hovorková

Na Peníze.cz se věnuje hlavně osobním financím a trhu práce. V médiích pracuje od 90. let. Začínala v České tiskové agentuře, později prošla redakcemi MF Dnes, iDnes, pracovala v Hospodářských novinách a na webu Aktuálně.cz…. Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO