Menia prijímačky na medicínu. Budúci lekári už nemusia vedieť, čo parazituje na pokožke rýb

Uchádzačov stále nečaká test z fyziky.

Načítavam… Menia prijímačky na medicínu. Budúci lekári už nemusia vedieť, čo parazituje na pokožke rýb

Článok je nahovorený syntetickým hlasom.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Každý lekár by mal mať v hlave veľa faktov a pri stanovení diagnózy či liečby ich správne pospájať.

“Mal by mať akademické schopnosti, aby vedel spracovávať odbornú literatúru. Vedieť a chcieť sa stále učiť, lebo v medicínskom povolaní treba neustále sledovať novinky v odbore,” vysvetľovala vlani v rozhovore pre SME Alexandra Bražinová, prodekanka pre 1. – 3. ročník študijného odboru všeobecné lekárstvo a pre rozvoj teoretických ústavov.

Dodáva, že lekár musí vedieť aj zorganizovať veľké množstvo práce a keďže nepracuje sám, ale v skupine, mal by byť aj dobrým manažérom a lídrom.

Od toho sa odvíjajú aj nové podmienky prijatia na Lekársku fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Prvé zmeny od roku 2007 ohlásil akademický senát už minulý rok.

K štandardným testom z biológie a chémie vtedy pribudli testy všeobecných predpokladov a body za úspešné absolvovanie predmetových olympiád a vybraných súťaží.

Lekárska fakulta UK v zmenách pokračuje aj tento rok.

Ponúkajú programy v slovenskom aj v anglickom jazyku

V akademickom roku 2025/2026 plánuje fakulta prijať spolu 415 študentov. Z toho 375 študentov na študijný program všeobecné lekárstvo a 40 študentov na zubné lekárstvo. Okrem toho prijme ešte ďalších 280 študentov na študijné programy v anglickom jazyku.

“Treba si uvedomiť, že prijímanie študentov zo zahraničia je pre našu fakultu dôležité z niekoľkých dôvodov. Zahraniční študenti sú dôkazom kvality vzdelávania na fakulte a prispievajú k pozitívnemu hodnoteniu našej fakulty v rámci medzinárodných ratingov vysokých škôl,” hovorí pre SME Bražinová.

Zajímavost :  Zlevňování paliv po třech měsících ustalo, v uplynulém týdnu ceny vzrostly

Upozorňuje, že snaha o vyšší rating nie je samoúčelná, pretože ide o ukazovateľ, na základe ktorého sa mnohí študenti rozhodujú pri výbere vysokej školy. A ak chce škola získať tých najlepších študentov, je to pre ňu dôležité.

“Zároveň to prináša aj viac príležitostí pre slovenských študentov na zahraničné výmeny, stáže, zapájanie sa do grantových či medzinárodných vedeckých projektov. Zahraniční študenti rovnako výrazným spôsobom prispievajú k finančnej stabilite fakulty, čo má pozitívny vplyv aj na výučbu slovenských študentov,” dodáva.

Vysvetľuje, že aktuálne máme najviac študentov v anglickom jazyku z okolitých krajín, teda Rakúska, Nemecka, Poľska, no aj časť Slovákov. Ide o absolventov bilingválnych gymnázií alebo študentov, ktorí doteraz študovali v anglickom jazyku.

Testy z prírodných vied budú vo viacerých mestách

V prípade študijných programov v slovenskom jazyku bude prijímacia skúška pozostávať podobne ako v minulom roku z testu prírodných vied a všeobecných študijných predpokladov.

Aj tento rok platí, že výsledok testu prírodných vied bude mať v celkovom hodnotení uchádzača váhu 84 percent, a test všeobecných študijných predpokladov šestnásť percent.

Po novom budú síce testy z prírodných vied prebiehať iba prezenčne, ale v rôznych mestách na Slovensku.

Ak sa študent uchádza o štúdium všeobecného lekárstva, testy z prírodných vied môže absolvovať 3. mája 2025 v Bratislave, Nitre, Žiline, Košiciach alebo v Prešove.

Tí, ktorí majú záujem o štúdium zubného lekárstva, budú môcť absolvovať test prírodných vied 4. mája 2025 v Bratislave, Košiciach a Žiline.

Súvisiaci článok Zakladateľ Mladých lekárov: Téma peňazí sa veľmi vulgarizuje. Nemyslím si, že sú kľúčové Čítajte 

Počet otázok sa zredukoval o tretinu

Testy z prírodných vied trvajú tri hodiny. Uchádzači počas nich odpovedajú na sto otázok z biológie a sto otázok z chémie. Ku každej otázke sú priradené štyri odpovede, ktoré môžu byť správne, ale aj nesprávne.

Na test sa študenti pripravujú z podkladov na prijímacie skúšky z biológie a chémie, kde sú všetky otázky zverejnené. Novinkou tento rok je aj to, že sa zredukovali o tretinu.

Zajímavost :  Pobaltské státy dokončí synchronizaci s evropskou kontinentální sítí

Kým ešte v minulom roku kniha z jedného predmetu obsahovala 1500 otázok, v aktualizovanom vydaní je pre každý predmet len tisíc. Bražinová hovorí, že fakulta sa snažila vypustiť všetky otázky, ktoré pre štúdium medicíny nie sú relevantné.

Z podkladov tak zmizli napríklad otázky, do ktorého oddelenia zaraďujeme triedu pečeňovky, ako sa volá bičíkovec, ktorý parazituje na pokožke a v žiabrach rýb, čo je mykoríza, alebo ktorý výrok platí pre koreňonožce.

Budúci lekári však musia vedieť odpovedať na otázky typu, čo by sa stalo, keby sa redukčným delením neznížil počet chromozómov na polovicu, alebo aké sú všeobecné vlastnosti živých organizmov.

Napriek tomu, že od minulého roka sa hovorí aj o pridaní testov z fyziky, uchádzači o štúdium medicíny sa ich budúci rok ešte nemusia obávať.

“Zvažujeme stále aj zavedenie otázok z fyziky, pretože práve tá sa stáva neoddeliteľnou súčasťou medicíny, a to pri používaní prístrojov a postupov pri diagnostike a terapii. Zatiaľ je to však len v štádiu úvah,” objasňuje Bražinová.

Viac bodov za olympiády a angličtinu

Lekárska fakulta sa tiež rozhodla zvýšiť počet bodov za úspešné absolvovanie predmetových olympiád a angličtiny na úrovni C1 a C2.

Body získajú uchádzači o štúdium všeobecného alebo zubného lekárstva v slovenskom jazyku, ktorí sa počas posledných štyroch rokov štúdia veľmi dobre umiestnili na predmetových olympiádach z biológie, chémie, fyziky, matematiky, informatiky, ako aj na predmetových súťažiach, ako sú Turnaj mladých fyzikov či Medzinárodná olympiáda mladých vedcov.

Ak sa uchádzač umiestni do 3. miesta v krajskom kole, dostane navyše dvanásť bodov, v celoštátnom kole do 10. miesta získa šestnásť bodov a za účasť v medzinárodnom kole sa mu k dosiahnutým výsledkom pripočíta dvadsať bodov.

Body navyše získajú aj študenti, ktorí ešte pred prijímacou skúškou získajú medzinárodne uznávaný certifikát z anglického jazyka na úrovni C1 alebo C2 alebo úspešne absolvujú skúšku z anglického jazyka. K celkovému výsledku sa im vďaka tomu pripočíta dvanásť bodov.

Zajímavost :  Fiala mluvil s Trumpem, tématem byla Ukrajina i Blízký východ

Cena za prihlášku je stále vyššia ako v Česku

V porovnaní s českými vysokými školami je prihláška na Lekársku fakultu UK stále výrazne drahšia, aktuálne stojí 95 eur.

Oproti tomu cena prihlášky na všeobecné lekárstvo na Masarykovej univerzite v Brne je 900 českých korún (približne 36 eur, pozn. red.) alebo na Prvej lekárskej fakulte Karlovej univerzity je 910 českých korún.

Cena podľa Bražinovej reflektuje náklady spojené s administratívnou záťažou a organizáciou prijímacieho konania. Nad jej znížením fakulta neuvažuje.

Prihlášku na Lekársku fakultu UK môžu uchádzači podať od 1. decembra do 28. februára cez elektronický formulár.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO