Michelko vylúčil to, čo Gašpar označil za podmienku vyjednávania s huliakovcami (čo zaznelo v politických diskusiách)

Saková verí, že sviatky rebelov obmäkčia.

BRATISLAVA. Podpredseda parlamentu Tibor Gašpar (Smer) si myslí, že so 76 poslancami sa vládnuť dá. Uviedol to v relácii O 5 minút 12 v Slovenskej televízii a rozhlase.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Situáciu, keď počas uplynulých dní parlament nebol uznášaniaschopný, v žiadnom prípade nechcel označiť ako vládnu krízu. „Budeme sa naďalej uchádzať o 79,“ zdôraznil Gašpar.

Narážal tým na troch poslancov zo strany Národná koalícia na čele s Rudolfom Huliakom (do NR SR boli zvolení na kandidátke Slovenskej národnej strany). Konanie Samuela Migaľa z Hlasu vníma ako porušenie koaličnej zmluvy.

Súvisiaci článok Danko vyčíta Migaľovi konflikt záujmov, sám má podobný. O čo ide poslancovi Hlasu? (otázky a odpovede) Čítajte 

Gašpar očakáva, že huliakovci dajú na stôl svoje požiadavky, riešenie vidí v pripravovanom memorande.

Vyjadrenia premiéra Roberta Fica (Smer) na sociálnej sieti o potrebe nájsť riešenie, aby sa huliakovci mohli podieľať na moci bez zmeny štruktúry vládnej koalície, vníma Gašpar tak, že ak by sa huliakovci vrátili do klubu SNS, nazvanom napríklad SNS a nezávislí kandidáti, na tejto platforme by bola možná diskusia o ministerskom poste pre huliakovcov.

Súvisiaci článok So 76 poslancami sa dlhodobo vládnuť nedá, pripustil Fico Čítajte 

Gašpar očakáva schválenie štátneho rozpočtu. Koalícia podľa neho hlasovanie nespojí s vyslovením dôvery vláde. Nie je isté, či za zákon zahlasujú huliakovci, ktorí okrem iného žiadajú aj ministerstvo životného prostredia.

Gašpar povedal, že to sa stane témou len v prípade, že sa vrátia do klubu SNS, odvoláva sa pritom na vyjadrenie svojho straníckeho šéfa Roberta Fica.

KDH nechce robiť barličku koalícii

Podpredseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Viliam Karas si nie je istý tým, že súčasná situácia nie je vládna kríza. „Nevidím ani dôvod na to, aby sme robili barličku vládnej koalícii,“ dodal na margo prípadnej podpory opozície. Karas tiež zdôraznil, že situácia je podľa neho zrelá na hlasovanie o dôvere vláde.

„Ak nebudeme mať odvahu robiť systémové zmeny, budeme svedkami ďalších štrajkov v zdravotníctve,“ povedal Karas. Vláda podľa neho neberie zdravotníctvo ako prioritu, ktorému chýba zlepšenie aj modernizácia.

Súvisiaci článok Fico stratil 40 percent voličov z volieb. Kde sú teraz podporovatelia Smeru a ďalších strán? Čítajte 

Karas nazval novelu Trestného zákona generálnymi amnestiami. Gašpar zákon nepovažuje za problémový. Tvrdí, že vďaka nemu klesla kriminalita. Zákon však preklasifikoval niektoré trestné činy na priestupky.

Štátny rozpočet je nastavený nekompetentne, myslí si Karas. Šetrenie sa podľa neho prenáša viac na ľudí než na štát. Slovensko je pritom premiantom, čo sa týka výdavkov, aj v rámci európskych krajín.

Gašpar to považuje za zveličovanie. Dôvodom konsolidovania je podľa neho hospodárenie predošlej vlády. Poukázal aj na rozpory medzi KDH a Progresívnym Slovenskom, čo sa týka niektorých eticko-morálnych otázok. Karas reagoval, že nezhody sú aj medzi stranami súčasnej vládnej koalície.

Polícia nebola nikdy ideálna

Polícia nie je v rozklade a na odvolávanie ministra vnútra Šutaja Eštoka nie je dôvod, povedal Gašpar.

Koalícia presunula hlasovanie o dôvere ministrovi na február. Karas to odôvodňuje tým, že koalícia si nebola istá, či by bola schopná prehlasovať koalíciu, pretože má viacero rebelujúcich poslancov.

Polícia podľa Gašpara nefungovala nikdy v ideálnom stave aj kvôli nedostatku peňazí. (Gašpar bol policajným prezidentom od roku 2012 do roku 2018 pozn. red.) Odmietol aj tvrdenia KDH, že by zbor frustrovala novela Trestného zákona.

Karasovi vadí, že Šutaj Eštok prepisuje dejiny, keď uznal Andrejovi Babišovi, že nebol agentom Štátnej bezpečnosti. Ústav pamäti národa bývalého českého premiéra eviduje ako agenta Bureša.

Súvisiaci článok Analýzu o Babišovom spore za tisíce Šutaj Eštok tají. Robili ju advokáti blízki Zoroslavovi Kollárovi Čítajte 

Šutaj Eštok reagoval správne, keď upozornil na „politikárčenie“ gymnazistov, ktorí sa na karnevale prezliekli za dôchodcov, a dobre zvládal aj povodne, komentuje ministrov výkon Gašpar.

Študenti a riaditeľ školy si za video ministra vnútra ku kauze s maskou vyslúžili vyhrážky, ktorými sa už zaoberá aj policajný zbor.

Z bezpečnostnej rady sa nevynáša

Karas vystríhal pred tým, aby sa vytĺkal politický kapitál z utajovaných informácií. Uviedol to na margo vyjadrení ministra Šutaja Eštoka, ktorý v relácii Sobotné dialógy uviedol, že na východe Slovenska boli zaznamenané aktivity, ktoré naznačovali možnosť ohrozenia kritickej infraštruktúry.

Súvisiaci článok Na východe podľa Šutaja Eštoka zachytili aktivity, ktoré by mohli ohroziť kritickú infraštruktúru Čítajte 

Minister spomenul existenciu organizovanej skupiny. Karas sa vyjadril, že každá vláda prijíma informácie od spravodajských služieb.

Dodal, že aj on ako minister spravodlivosti ich prijímal, podľa neho vtedy v tichosti zasadla bezpečnostná rada a nik z nej nevynášal.

„Vystríhal by som pred tým, aby sme na tom vytĺkali politický kapitál,“ vyjadril sa. To sa podľa neho nemá diať a je potrebné verejnosť skôr upokojovať.

Dvoch mužov, ktorí mali plánovať ohroziť kritickú infraštruktúru na Slovensku podľa medializovaných informácií prepustili.

Súvisiaci článok Muž, ktorého v Michalovciach zadržali pre podozrenie z terorizmu, je na slobode Čítajte 

Zhoda v kritike progresivizmu

Do Ruska chce ísť s Ficom a Dankom aj Gašpar. Myslí si, že takýmto spôsobom môžu prispieť k upokojeniu konfliktov vo svete. Karas to nazval „strkaním sa agresorovi niekam“.

V europarlamente stále dominuje „progresívna ideológia“, povedal Gašpar na otázku moderátora, prečo europoslanci Smeru nezahlasovali za nové zloženie Európskej komisie ako celok, a teda ani za svojho vlastného nominanta Maroša Šefčoviča.

Šefčoviča pritom v roku 2014 strana Smer podporila aj ako prezidentského kandidáta. Europoslanec Ľuboš Blaha sa hlasovania ani nezúčastnil, pretože bol v Číne.

Karas zhodne s Gašparom tvrdí, že Úniu, ktorú považuje za „excelentný projekt“, kazia progresívne myšlienky.

Saková verí, že duch Vianoc obmäkčí rebelov

Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas) neočakáva, že sa bude meniť rozdelenie ministerstiev, no predpokladá, že Rudolf Huliak a jeho poslanci dostanú podiel na výkonnej moci. Uviedla to v relácii televízie Ta3 V politike.

Saková nechcela presnejšie špecifikovať, aké pozície by huliakovci mohli dostať.

„Pevne dúfame, že počas nadchádzajúcich sviatkov viacerí poslanci prehodnotia svoje postoje a hodnoty,“ vyjadrila sa k situácii v parlamente. Pripustila tiež, že si v koalícii uvedomujú krehkosť vládnutia so 76 poslancami. Dúfa tiež, že predsedovi národniarov Andrejovi Dankovi sa podarí nájsť konsenzus s huliakovcami.

Poslanec a podpredseda strany Sloboda a Solidarita Marián Viskupič to považuje za začiatok konca. Pripomenul aj troch „odbojných“ poslancov zo strany Hlas. Riešenie vidí v predčasných voľbách.

Plošná, alebo adresná energopomoc

Celková výška energopomoci na ceny plynu by bola v prípade plošnej pomoci na úrovni približne 280 miliónov eur. Ide o predbežné odhady, ktoré budú spresnené po očakávanom pondelkovom zverejnení cien komodity Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), uviedla Saková (Hlas).

„Konkrétne presné čísla, ako bude vyzerať pomoc, či adresná alebo plošná, budeme mať vtedy, keď budeme mať finálne schválený cenník ÚRSO,“ povedala Saková.

Súvisiaci článok Prečo máme také drahé vajcia a maslo? Naše ceny sú európsky paradox, nedávajú zmysel Čítajte 

O schéme energopomoci domácnostiam rozhodne koaličná rada. Pri aktuálnych odhadoch výšky plošnej pomoci by malo pritom ministerstvo hospodárstva vychádzať z údajov o spotrebe plynu a tepla za minulý rok.

Prípadnú plošnú formu dotácií na energie kritizoval poslanec SaS Marián Viskupič. Saková oponovala, že má pripravené schémy plošnej aj adresnej energopomoci, no príspevky konkrétnym ohrozeným domácnostiam narážajú na viaceré bariéry.

Ministerka taktiež pripomenula, že v prípade ceny silovej elektriny sa vláde podarilo dosiahnuť dohodu so Slovenskými elektrárňami, vďaka ktorej ceny tejto komodity v budúcom roku nebudú stúpať.

Súvisiaci článok Nezdaníme vás, ale s cenou nepohnete. Drahšiu elektrinu zaplatia elektrárne Čítajte 

Zároveň sa zníži sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) na 19 % a majú sa stabilizovať poplatky, čo by malo tiež pozitívne vplývať na cenu elektriny pre domácnosti. Viskupič upozornil na fakt, že v prípade ostatných energetických komodít sa sadzba DPH bude naopak zvyšovať na novú úroveň 23 %.

Sám Migaľ v poli

Samuel Migaľ je sám poslanec v poli, povedal na Markíze v relácii Na telo poslanec Roman Michelko zo strany SNS. Migaľ zablokoval parlament pri hlasovaní o novele zákona o športe z dielne SNS.

Ústupky huliakovcom v rozpočte podľa Michelka zatiaľ nehrozia. Odmieta, že by sa huliakovci vrátili do klubu SNS. Odôvodnil to komplikovanými vzťahmi.

Rozpočet je podvod a falošná konsolidácia, povedal v relácii predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Vláda podľa neho neznižuje dlh ani deficit oproti tomu, keď nastupovala k moci.

Súvisiaci článok Danko podkopáva športovcov, myslí si rebel z Hlasu. Kritizuje aj Ficovu návštevu Moskvy Čítajte 

Peňazí pre školstvo a zdravotníctvo bude podľa Šimečku menej, pretože navýšenie nezohľadnilo infláciu. „Zvýšená DPH postihne všetkých a najviac tých najzraniteľnejších,“ odvoláva sa Šimečka na názory viacerých ekonómov.

Šimečka aj Michelko si myslia, že aj napriek rebelujúcim poslancom však rozpočet prejde. Michelko si stojí za tým, že najviac zaplatia najbohatší a chudobnejších ľudí konsolidovanie príliš nepostihne.

Ušetrené vraj pôjde na živú kultúru

Šimečka považuje plánovanú návštevu Ruska, kam majú letieť Fico, Danko aj Saková, za zradu národných záujmov. Michelko návštevu nevníma ako problematickú.

Ministerka kultúry podľa Šimečku rozhadzuje peniazmi, ktoré ušetrila na škrtoch v prevádzke múzeí či obnove pamiatok. Michelko oponuje, že ušetrené peniaze neskôr použijú na „živú kultúru“.

Súvisiaci článok Július Barczi: V Betliari kríza nie je, ale ministerstvo ju tam vytvorí Čítajte 

Niekoľkonásobná výmena na postoch riaditeľa Slovenskej národnej galérie je podľa Michelka na mieste.

Reakciu spoločnosti nazval „psychózou“, ľudia podľa neho zabúdajú, že posty riaditeľov kultúrnych erbových inštitúcií nie sú celoživotné. Hrozbu hromadnej výpovede 177 zamestnancov národnej galérie nazval „mediálnou hystériou“.

Šimečka Michelkove argumenty nazval „fňukaním“ a podľa neho je aj jemu zrejmé, že ministerka kultúry pri riadení rezortu zlyhala.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO