Milióny na dobročinnosť, dôležité objavy, aj občiansky vzdor. Rok 2024 priniesol aj dobré správy
Aj keď sa to na konci roka pri pozeraní na Roberta Fica, ako si podáva ruku s Vladimirom Putinom v Moskve, alebo ako vulgárne plánuje ovplyvňovanie vyšetrovaní na chate v Čifároch nemusí zdať, rok 2024 priniesol aj pozitívne správy.
Či už to bola slovenská občianska verejnosť, odvážne úradníčky a úradníci, nové objavy v oblasti zdravia či vedy, kľúčové rozhodnutia súdov, alebo obyčajná dobročinnosť veľkého množstva ľudí.
Aj toto sú dobré správy uplynulého roka – z domova, ekonomiky, zahraničia, vedy, medicíny aj kultúry.
Občianska spoločnosť vzdoruje a aktívne sa organizuje
Slovenská občianska spoločnosť je živá a vzdoruje a to je dôležitá správa.
V kultúrnej aj environmentálnej občianskej spoločnosti vznikli aktívne platformy – napríklad Otvorená kultúra, ktorých cieľom rozvíjať vzájomné organizovanie, koordináciu aj podporovať finančnú aj obyčajnú ľudskú podporu.
Platforma pre demokraciu poskytuje podporu aj ďalším občianskym združeniam a organizáciám. Na protesty pravidelne chodia tisíce ľudí a skupiny aktivistov v regiónoch neúnavne organizujú zhromaždenia, podujatia aj diskusie v menších mestách.
Študenti ukázali ako sa tvorí zmier vo verejnosti
Študenti a mladí ľudia ukazujú politikom, ako má v skutočnosti vyzerať zmier v spoločnosti.
Keď predseda Jednoty dôchodcov Slovenska Michal Kotian a následne aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok šikanovali študentov za ich karnevalovú masku, študenti pozvali politikov na spoločné stretnutie, kde sa im ospravedlnili za prípadnú urážku.
Áno, niektorí ich krok hodnotili ako podľahnutie tlaku politikov a bývalých komunistov, ako je Kotian, avšak študenti ukázali inú podstatnú vec. A to, že sú schopní hľadať toľko skloňovaný zmier.
Ľudia podporujú dobro, projekty aj umenie
Obyvatelia a obyvateľky Slovenska vo veľkom podporujú dobročinné projekty, ale prispievajú aj na riešenie a sanovanie systémových nedostatkov. Príkladom je nie len zbierka na košickú neonatológiu, na ktorú si vyzbieralo 330-tisíc eur, ale tiež najväčšia zbierka na Slovensku.
Kampaň Munícia pre Ukrajinu vyzbierala viac ako 4,6 milióna eur, v zbierke sa odrazil aj nesúhlas časti verejnosti s proruskými postojmi slovenskej vlády a odmietnutím vojenskej podpory brániacej sa Ukrajiny.
Milióny sa vyzbierali aj na najväčších donorských platformách.
Donio hlási viac ako 1400 kampaní a 8,5 milióna eur, Ľudia ľudom má 900 výziev a 2,2 milióna eur, cez Darujme.sk podporilo 74-tisíc ľudí, takmer 950 mimovládnych organizácií sumou 6,2 milióna ľudí a cez Startlab zameraný na rôznorodé začínajúce projekty spustil 165 kampaní, ktoré spolu vyzbierali 735-tisíc eur od viac ako 19-tisíc darcov.
Jednotlivci aj celé skupiny bránili inštitúcie
Či už ide o kultúrne organizácie, diplomatický zbor, špeciálnu prokuratúru, národné parky, organizácie ochrany prírody, súdnu radu.
V každej z týchto inštitúcií sa našli ľudia, ktorí boli aj za cenu osobnej obety alebo postihov, ochotní brániť jej fungovanie.
Niektoré z týchto zápasov ešte prebiehajú, mnohé skončili pre brániacich sa neúspešne. Dôležité je, že v inštitúciách sú ľudia, ktorí sú ochotní ich brániť, pretože to znamená, že im záleží na tom, ako naša krajina funguje.
Mnohí novinári sa nenechali zastrašiť
Aj keď Robert Fico aj ďalší predstavitelia jeho kabinetu aktívne útočili na novinárov, koalícia ovládla RTVS a premenovala ju na STVR a pre ekonomické tlaky sa podvolili aj najväčšie súkromné televízie, novinári a nezávislé médiá sa nenechali zastrašiť.
Odídenci z televízie Markíza založili nový projekt 360tka a viacerí kritickí novinári z STVR našli uplatnenie v nezávislých médiách.
Médiá aj napriek tlaku prinášajú odhalenia, upozorňujú na strety záujmov, na sporné obchody, aj na rozhodnutia politikov.
Desaťtisíce ľudí sú zároveň ochotní finančne podporiť nezávislé médiá a platiť si za kvalitnú žurnalistku.
Otto Šimko sa dožil sto rokov a stále je aktívny
Účastník odboja a partizán Otto Šimko sa dožil sto rokov. Aj napriek svojmu veku je stále aktívny a otvorene kritizuje nielen fašistov, ale aj autoritárske tendencie vlády Roberta Fica.
Aktívne podporil zbierku na muníciu pre Ukrajinu a na jeseň odmietol poskytnúť svoje údaje ruskej ambasáde pre udelenia vyznamenania.
„Toto už nie je to isté Rusko, ktoré zachránilo mňa aj ďalších počas vojny,“ napísal v reakcii na blogu Denníka N.
Na Slovensku je dostupná nová vakcína proti RSV
Respiračný synciálny vírus (RSV) sa väčšinou prejavuje len miernymi príznakmi, ktoré sú podobné ako pri prechladnutí. U ľudí, ktorí majú viac ako 65 rokov, oslabený imunitný systém alebo u dojčiat mladších ako šesť mesiacov však môže spôsobiť nielen závažné ochorenie, ale aj smrť.
V Európskej únii, Nórsku a Spojenom kráľovstve je RSV každý rok zodpovedný za hospitalizáciu približne 158-tisíc dospelých a 213-tisíc detí mladších ako päť rokov, pričom niektoré z nich si vyžadujú intenzívnu starostlivosť.
Kým v roku 2023 sme oslavovali, že EMA schválila prvú RSV vakcínu pre dojčatá, v roku 2024 je látka dostupná aj na Slovensku a lekári hlásia, že ňou už očkujú starších ľudí aj tehotné ženy.
Práve vďaka očkovaniu proti RSV v tehotnosti môže totiž novorodenec získať účinné protilátky, ktoré ho chránia proti tomuto vírusu prvých šesť mesiacov.
Očkovanie v tehotenstve môže novorodencov ochrániť pred RSV. Poisťovne ho nehradia Čítajte
Hypotéky zlacňujú
Po dvoch rokoch zdražovania hypoték došlo v roku 2024 k obratu a banky na Slovensku začali postupne znižovať úroky. Ide o reakciu na znižovanie sadzieb od Európskej centrálnej banky.
Kým v lete sa nové hypotéky predávali so sadzbami okolo 4,5 percenta, koncom roka sa všetky banky dostali pod magickú hranicu štyroch percent. V roku 2025 bude trend pokračovať a nie je vylúčené, že v priebehu roka sa hypotéky dostanú na úroveň troch percent.
Slovenské auto stále lieta
Aj keď projekt slovenského lietajúceho auta AeroMobil skončil vo veľkých dlhoch, nápad stále žije. Konštruktér a ideový otec lietajúceho auta Štefan Klein rozbehol nový projekt s názvom AirCar a žne prvé úspechy.
Kleinova spoločnosť Klein Vision na jar tohto roka oznámila, že predala licenciu na výrobu AirCaru čínskej firme Hebei Jianxin Flying Car Technology. Spolupráca predpokladá spustenie sériovej výroby auta.
Zimný prístav sprístupnia ľuďom
Bratislava sa dočká projektu, ktorý môže výrazným spôsobom zmeniť jej podobu. Ministerstvo dopravy spolu s mestom Bratislava pripravuje premenu využitia Zimného prístavu.
Základom zmeny má byť presťahovanie nákladného lodného prístavu do lokality Pálenisko.
Uvoľnený priestor sa má pretransformovať na novú mestskú štvrť. Príklady zo zahraničia ukazujú, že takáto zmena môže oživiť lokalitu a spraviť z nej jednu z nových dominánt.
Slovenské firmy sú inšpiratívne aj za hranicami
Aj rok 2024 potvrdil, že na Slovensku máme podnikateľov, ktorým sa podarilo vybudovať nielen úspešné, ale aj inšpiratívne a inovatívne firmy. A často sa presadia aj ďaleko za hranicami.
Je to prípad aj bratislavskej spoločnosti SanaClis. Tá sa prepracovala na medzinárodného hráča v oblasti klinických štúdií a v októbri získala ocenenie FéliX Business Award, ktoré vyhlasuje mesačník INDEX.
Rok 2024 bol rokom volieb a demokracie
Aj keď demokracia a právny štát čelia v mnohých krajinách sveta veľkému tlaku, rok 2024 je súčasne rokom demokracie – a volieb.
K volebným urnám tento rok mohla prísť viac ako polovica svetovej populácie vo vyše osemdesiatich krajinách. Volilo sa v Indii, Spojených štátoch, v Indonézii, vo voľbách do Európskeho parlamentu aj na Slovensku, Rakúsku a v Británii.
Aj keď samotné konanie prevažne demokratických volieb sa dá vnímať ako pozitívum, v mnohých štátoch vo voľbách víťazili politici, ktorí by naopak demokratické princípy radšej okliešťovali.
Menej emisií aj klčovania
Najteplejší rok v histórii so sebou priniesol aj pár pozitívnych správ – Európskej únii sa podarilo znižovať emisie, už v roku 2023 ich štáty vypustili o osem percent menej ako predchádzajúci rok.
Emisie skleníkových plynov v Únii je teraz o 37 percent nižšie ako v roku 1990, cieľom do konca tejto dekády je znížiť ich produkciu o 55 percent.
V roku 2024 sa výrazne znížila aj deforestácia Amazonského pralesu, a to až o polovicu oproti prechádzajúcemu roku. Pri výrube 4300 štvorcových kilometrov pralesa v prvej polovici roka ide o najnižší údaj za posledných osem rokov, uvádza The Times.
Na čelo Mexika sa prvýkrát postavila žena
Mexiko je desiata najľudnatejšia krajina a často sa skloňuje aj v súvislosti s mačizmom. Prezidentské voľby v tejto krajine sa však v júni rozhodovali medzi dvoma ženami – Claudiou Sheinbaumovou a Xóchitl Gálvezovou.
„V slove Mexiko už M neznamená ‚mačizmus‘… píše sa s M ako s ‚madre‘ (matka) a M ako ‚mujer‘ (žena),“ povedal pred voľbami ich víťazka Sheinbaumová.
Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie ju tiež označilo za pravdepodobne najmocnejšiu ženu sveta.
Boj proti dezinformáciám funguje
Dezinformácie a hoaxy sa tento rok dostali do pozornosti politikov a viaceré štáty proti nim začali intenzívnejšie bojovať. Španielska vláda v decembri predložila zákon, podľa ktorého médiá aj influenceri s viac ako 100-tisíc sledovateľmi musia na pravú mieru uviesť akékoľvek klamlivé informácie.
Veľká Británia zase zaviedla do školských osnov hodiny mediálnej výchovy, počas ktorých sa deti budú učiť, ako rozpoznávať falošné informácie na internete.
Britská London School of Economics v decembri zverejnila výskum, podľa ktorého sa mediálna gramotnosť po zavedení mediálnej výchovy zvýšila vo Francúzsku aj v Nemecku.
Boj proti dezinformáciám pokračuje aj na Slovensku napriek tomu, že vláda rozpustila viaceré oddelenia, ktoré sa mu venovali a prepustila ja množstvo odborníkov. Práve tí zakladajú nezávislé projekty na boj proti dezinformáciám.
Denník SME začal vydávať aj špeciálny newsletter Dezinfomaják, ktorý mapuje dianie na dezinfoscéne.
Odolávanie ruskému vplyvu
Rusku sa síce vo vojne na Ukrajine relatívne darilo, no nielen odolávajúci ukrajinskí vojaci, ale aj politici a občianska spoločnosť vo viacerých štátoch ukázali svoju nevôľu voči rastúcemu ruskému vplyvu.
Rumunský ústavný súd anuloval výsledky prvého kola prezidentských volieb, v ktorých zvíťazil proruský a krajne pravicový kandidát Calin Georgescu.
Dôvodom boli zistenia, že mu k víťazstvu pomohla „zahraničná vplyvová operácia“ a boti na sociálnych sieťach, platení z Ruska. Proeurópska prezidentka Maia Sandu obhájila napriek silnej antikampani svoj post v Moldavsku a snahy odvrátiť sa od európskej integrácie vyhnali do ulíc v Gruzínsku desaťtisíce ľudí.
Navyše Rusko prišlo aj o časť geopolitického vplyvu, najmä na Blízkom východe po tom, čo sa zrútil režim sýrskeho diktátora Bašára Asada.
Do Európy prichádza nový liek na Alzheimerovu chorobu
Európska agentúra pre lieky (EMA) čiastočne schválila veľmi očakávaný liek na Alzheimerovu chorobu, vyvolala rozruch. Volá sa Leqembi a vyvinuli ho americká nadnárodná spoločnosť Biogen a japonská spoločnosť Eisai.
„Je to výborná správa a krok správnym smerom. Prvý liek modifikujúci Alzheimerovu demenciu prináša nádej pre pacientov, ale zároveň mení diagnostický prístup k ochoreniu. Leqembi prinesie veľkú revolúciu do medicínskeho systému a pripraví prostredie na príchod ďalších liekov,“ komentoval udalosť pre SME Norbert Žilka, riaditeľ Neuroimunologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV).
Leqembi by mal byť určený pre pacientov, u ktorých sa ochorenie ešte príliš nerozvinulo, trpia len ľahkou demenciou s miernymi poruchami pamäti a myslenia.
Liek zatiaľ schválil len poradný orgán Európskej liekovej agentúry. Teraz je na agentúre EMA, aby liek definitívne schválila. „Očakáva sa, že sa tak stane koncom roka 2024 alebo začiatkom roka 2025, povedal riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV.
Ako ľudia dali Pohode silu vrátiť sa
Pozitívnou správou tohto roka bola aj podpora verejnosti po predčasne zrušenom ročníku festivalu Pohoda. Najväčším letným festivalom sa prehnala extrémne silná smršť. Zostali po nej dva spadnuté festivalové stany a niekoľko zranených.
Hneď na druhý deň po ukončení sa konal prvý benefičný koncert, ktorý vznikol ako spontánny nápad priaznivcov festivalu. Festival prišli podporiť stovky ľudí, ďalší prichádzali počas celého večera.
V zbierke pre festival, ktorú organizovali kultúrne centrá, organizátori viacerých spriatelených festivalov aj predstavitelia kultúrnej obce, sa vyzbieralo viac ako 150-tisíc eur.
A tak je jedno už teraz isté: organizátori Pohody oznámili ďalší ročník a tešia sa na budúcoročné stretnutie. Ich návštevníci a návštevníčky dokázali, prečo ide o jeden z najlepších festivalov v strednej Európe. Sami mu pomohli postaviť sa opäť na nohy.
Slovensko na olympiáde sveta umenia
Benátske Bienále je jedným z najprestížnejších umeleckých festivalov na svete. Preto bolo veľkým úspechom, že na 60. ročníku, kde prichádzajú umelci, kritici a milovníci umenia vystavoval slovenský umelec Oto Hudec.
Audiovizuálna inštalácia Floating Arboretum tematizuje ohrozenie stromov a ich ochranu. Projekt je venovaný ľuďom, ktorí sa postavili proti moci, aby chránili stromy a lesy pred ich zničením.
Účasť na Bienále je prestížnou udalosťou označovanou ako „olympiáda sveta umenia“. Naposledy za Slovensko vystavovala Jana Želibská v roku 2017 s multimediálnou inštaláciou s názvom Swan Song Now/Labutia pieseň teraz.
Rekonštrukcia bábkového divadla a Divadla Aréna
Tento rok nebol len o dekonštrukcii a destabilizácii kultúry. Po troch rokoch rekonštrukcie sa na domácu scénu vrátilo bratislavské Divadlo Aréna. Budova divadla prešla komplexnou obnovou, avšak stále zachováva svoju historickú architektúru.
Zároveň sa približuje zahraničným, moderným štandardom a svojimi priestormi dáva možnosť režisérom viac experimentovať. Sezónu odštartovalo premiérou inscenácie hry Henrika Ibsena Nepriateľ ľudu.
Po 11 rokoch sa na domácu adresu vrátilo aj Bratislavské bábkové divadlo, ktoré tiež prechádzalo náročnou rekonštrukciou. Budove pribudli nové funkcie, workshopy pre deti, malých bábkohercov, väčšie sklady a takisto väčšie divadelné dielne pre bábky.
Filmy Vlny a Prezidentka
Sme s vami, buďte s nami. Film Vlny od Jiřího Mádla ukazuje, že Česi a Slováci majú stále čo povedať o dianí v roku 1968. Film inšpirovaný skutočným príbehom skupiny novinárov medzinárodnej redakcie Československého rozhlasu a ich odhodlaním prinášať nezávislé správy za každú cenu je aj v dnešnej dobe veľmi aktuálny.
Vlny sa zároveň dostali medzi 15 kandidátov americkej filmovej akadémie na Oscara v kategórii Najlepší zahraničný film.
Ďalším skvelým počinom bol dokumentárny film Mareka Šulíka Prezidentka. Okrem toho, že ide o prvý dokument, ktorý mapuje najvyšší úrad v našej krajine prostredníctvom Zuzany Čaputovej, naskytuje sa divákom obraz o slovenskej spoločnosti.
Prelom v prevencii HIV
Azda najväčším vedeckým a medicínskym prelomom roka sú výsledky klinického skúšania lieku určeného na prevenciu proti nákaze HIV – vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti, ktorý spôsobuje AIDS.
Štúdia v afrických krajinách ukázala, že injekcia lieku lenakapavir podaná dvakrát ročne poskytuje mladým ženám úplnú ochranu pred infekciou HIV. Neskoršia štúdia na štyroch kontinentoch tiež ukázala, že rovnakú ochranu dáva širokej skupine ľudí, ktorí majú pohlavný styk s mužmi.
Lenakapavir patrí medzi liečivá určené na preexopozičnú profylaxiu, teda preventívnu ochranu pred nákazou – v súčasnosti existujú iba tabletky, ktoré však musia ľudia brať denne. Injekčné liečivo má výhodu v tom, že ho stačí podať iba každých šesť mesiacov.
Iba v minulom roku sa HIV nakazilo 1,3 milióna ľudí. Lekári a výskumníci dúfajú, že liečivo lenakapavir povedie ku svetovému poklesu infekcií u rizikových skupín, ak sa ho podarí ponúkať dostupnú ochranu pred pohlavne prenosnou nákazou.
Webb odhaľuje svetelné mystérium
James Webb nazrel do počiatkov vesmíru a to čo videl (neprekvapivo) mnohých prekvapilo. Najvýkonnejší teleskop totiž videl príliš veľa svetla z galaxií v období, v ktorom podľa teórií o vzniku vesmíru nemalo byť. V prvej miliarde rokov po Veľkom tresku objavil tisíckrát viac galaxií, ako vedci čakali a mnohé boli veľké ako tá naša – naskytla sa otázka: kedy mali čas vzniknúť?
V roku 2024 Webb pokračoval v skúmaní tejto záhady a zdá sa, že sa začal posúvať k odpovedi. Zatiaľ vedci na základe pozorovaní pracujú s dvomi hypotézami.
Prvou je, že galaxie možno nie sú veľké, iba obsahujú veľmi jasné hviezdy. Tie možno mali v ranom vesmíre lepšie podmienky na vznik a preto galaxie môžu vyzerať nezvyčajne jasné, hoci sú len malé. Druhou hypotézou je, že svetlo v skutočnosti pochádza z výronov energie z čiernych dier, ktoré požierali zásobníky medzihviezdneho materiálu.
SpaceX posúva hranice vesmírnych letov
Starship – najvýkonnejšia raketa súčasnosti, ktorá má ľudí vrátiť na Mesiac a doviesť ich po prvýkrát na Mars – tento rok podstúpila štyri testy. No 13. október sa pre SpaceX zapísal do histórie. V tento deň totiž prvýkrát úspešne pristál prvý stupeň Starship nazývaný Super Heavy. Ešte pôsobivejšie je, že raketu zachytili ramená plošiny, z ktorej len niekoľko minút predtým vzlietla.
Je to náznak toho, čo sa očakáva vo vesmírnom prieskume v najbližších rokoch – letov znovupoužiteľných lodí ešte ďalej do vesmíru.
Škoda len, že tento úspech firmy SpaceX je poznačený excentrickosťou a krajne pravicovými názormi jeho zakladateľa Elona Muska.
Bez ohľadu na jeho persónu je však pôsobivé sledovať, kam sa SpaceX posúva a kam zároveň posúva ľudstvo. Budúci rok čakajú Starship ďalšie štyri testy a pri dvoch by mala ukázať aj tankovanie paliva za letu.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO