Místo čtyř dávek bude jediná. Superdávka změní sociální pomoc

Ministerstvo práce a sociálních věcí přichází se zásadní revizí sociálních dávek. Cílem je lépe zacílit pomoc státu a zároveň snížit administrativu. Návrh dnes schválila vláda a zamíří ke schvalování do Parlamentu.

Podle ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) jde o největší změnu v sociálních dávkách za posledních 30 let.

Pokud návrh projde, v příštím roce se spojí čtyři dosavadní dávky – přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení do jediné dávky státní sociální pomoci (DSSP). Té se neoficiálně říká superdávka. Žádat o ni budou moct lidé, kteří se nevyhýbají práci a jejich finanční možnosti projdou takzvaným majetkovým testem.

Ministerstvo připomíná, že dosavadní systém se skládá z několika samostatných – a přitom stejně nebo obdobně zaměřených – dávek státní sociální podpory a pomoci v hmotné nouzi, které se navzájem započítávají. A může být nespravedlivý. Někdy stačí jen pár korun příjmu navíc a žadatel je z podpory vyřazen. A naopak: na některou dávku dosáhne i bohatý člověk.  

„Klienti musí nyní dokládat spoustu formulářů. Na čtyři dávky musí být čtyři žádosti a čtyři správní řízení. Na příjmy se nahlíží třemi různými způsoby, posuzují se různé skutečnosti za různá období. Nově to bude výrazně jednodušší jak pro žadatele, tak pro úřad práce,“ slibuje Jurečka.  

V současném systému podle něj chybí prvek motivace k aktivnímu řešení vlastní životní situace. „Chceme, aby lidé nebyli pasivní a jen čekali na dávky. Naopak budeme podporovat aktivitu a snahu být zaměstnaný a vydělávat a postarat se sám o sebe,“ vysvětluje ministr. 

Nová dávka pokryje náklady na bydlení do určité výše, náklady spojené s výchovou dětí a pomůže nízkopříjmovým osobám. Tedy zacílí na podobné žadatele jako teď čtyři dávky. Ke státní pomoci se ale už nedostanou lidé, kteří systém zneužívají.  

Bez práce a bez testu neprojdete

Na dávku dosáhnou ti, kteří pracují nebo jsou vedeni na úřadu práce jako žadatelé o práci. A samozřejmě lidé, kteří pracovat z nějakého důvodu nemohou: důchodci, rodiče malých dětí, samoživitelé a lidé se zdravotním postižením.  

Kdo má majetek a vyšší příjmy, nebude moci dávku čerpat. Neprojde totiž takzvaným majetkovým testem. Ten bude u žadatelů zkoumat počet nemovitostí, motorových vozidel a výši úspor.  

„Cílem majetkových testů je vyloučení nároku u domácností, které mají sice nízké příjmy, ale vlastní hodnotný majetek nebo mají úspory v takové výši, že k naplnění svých potřeb mohou využít vlastní zdroje. Posuzování majetku vyvolává obavy, ale je logickým požadavkem v systému, kde se uplatňují principy solidarity a spravedlnosti,“ píše ministerstvo ve svém návrhu.

Co bude majetkový test zkoumat? Žadatelé o dávku mohou mít jednu vlastní nemovitost určenou k trvalému bydlení a jednu další nemovitost k přiměřenému bydlení nebo rekreaci. Dále se jako majetek hodnotí dvoustopé motorové vozidlo v počtu jedno na dospělou osobu v domácnosti.

Zajímavost :  ČEZ naváže strategickou spolupráci s firmou Rolls-Royce při vývoji malých modulárních...

Za majetek se rovněž budou považovat finanční prostředky, které má osoba či domácnost k dispozici na bankovních účtech. Hraniční výše těchto finančních prostředků bude záviset na počtu členů domácnosti:

  • Pro jednu osobu je maximální limit 200 000 Kč,
  • pro dvoučlennou domácnost 250 000 Kč,
  • pro tříčlennou domácnosti 300 000 Kč,
  • pro čtyřčlennou domácnost 350 000 Kč,
  • pro pěti a vícečlennou domácnost 400 000 Kč.

Do majetkového testu se ale nebudou počítat finanční produkty podporované státem – stavební spoření, důchodové spoření, dlouhodobý investiční produkt (DIP), pojištění dlouhodobé péče nebo životní pojištění.

Jak má vypadat nová superdávka?

Jednotná dávka se bude skládat ze čtyř částí, takzvaných komponent, které určí její konečnou výši. Půjde o komponenty: bydlení, dítě, živobytí a pracovní bonus. 

Po sečtení všech komponent, které u žadatele bude možné uplatit, se spočítá konečná výše „superdávky“. Podle několika modelů, které zjišťovaly dopad nového způsobu výpočtu, se výše dávky nemá příliš lišit od té současné. V některých případech je dokonce i vyšší, ale zase se s dobou čerpání snižuje. Ministr říká, že revize dávek bude zřejmě rozpočtově neutrální.

Pro představu: Například rodina (dva dospělí a dvě děti), která bydlí v pronajatém bytě, má náklady na energie a služby celkem 18 000 Kč. Celkové čisté příjmy domácnosti jsou kolem 38 000 Kč měsíčně. Dnes pobírá od státu zhruba 10 800 Kč. S novou dávkou dostane více než 16 000 Kč.  

Samoživitelka s jedním dítětem (pět let), žijící v Ostravě a s náklady na bydlení ve výši 13 000 Kč, příjmem 20 000 Kč, dnes dosáhne na dávky ve výši necelých 8000 Kč. Nově si polepší o 1500 Kč. 

Dva důchodci z Prachaticka, kteří žijí ve vlastním domě, mají náklady na bydlení 7000 Kč a pobírají dohromady důchody ve výši 25 000 Kč. Dnes dostávají od státu příspěvek na bydlení ve výši zhruba 1400 Kč, s novou dávkou dostou asi 1100 Kč.

Z čeho konkrétně se má jednotná dávka skládat?

  • Komponenta dítě

Tako komponenta se má započítat v dávce rodinám s příjmem do čtyřnásobku životního minima. Její výše se bude odvíjet od výše příjmu domácnosti a počtu nezaopatřených dětí. Pro rodiny s příjmy do 1,43násobku životního minima bude činit 500 Kč na každé dítě. Částka pro rodiny s příjmy ve výši 1,43 až 3násobku životního minima má být 1000 Kč na každé dítě. Částka pro rodiny s příjmy ve výši tří- až čtyřnásobku životního minima bude individuální. 

Zajímavost :  Nové centrum v srdci Prahy. Savarin chystá obchody, kanceláře i kulturu

Komponenta se nezapočítá, pokud některá z osob v rodině, po které je vyžadována pracovní aktivita (včetně evidence uchazečů), nepracuje. A po dobu tří měsíců ji nedostanou ani zákonní zástupci nezaopatřeného dítěte, kterým byl uložen přestupek spojený s neplněním povinné školní docházky.  

  • Komponenta bydlení

Předpokladem pro nárok na tuto komponentu je platný právní titul k bytu nebo k nebytovému prostoru, který splňuje základní standardy a domácnost tento prostor užívá k trvalému bydlení.

Započítá se v případě, že náklady na bydlení překročí část rozhodného příjmu a tato část nebude vyšší než uznatelné náklady na bydlení. Tedy podobně jako v současnosti příspěvek na bydlení.  

U nájemného pokryje výše komponenty maximálně výši nájemního normativu. Ten se stanoví podle počtu osob a podle velikostí obcí. Návrh počítá se stávajícím tříděním: Praha a Brno, obce nad 70 tisíc obyvatel a obce do 70 tisíc obyvatel.

Nájemní normativ se má podle návrhu stanovit ve výši pátého decilu hodnot nájemného příjemců dávek za období leden až srpen předcházejícího roku s připočtením průměrné částky nákladů za služby poskytované s užíváním bytu podle dat Českého statistického úřadu.

Vlastníkům domů, družstevníkům a lidem bydlícím na základě věcného břemena bude vyměřen vlastnický paušál ve výši 30 procent mediánového nájmu.  

Domácností s příjmem 1,43násobku životního minima a nad tuto hranici dostanou navíc energetický paušál. Tato novinka pokryje náklady na energie. U jednočlenné domácnosti bude 2500 korun a s počtem osob se bude zvyšovat o pětistovku až na maximálních 4500 korun pro pěti a vícečlennou domácnost. 

Domácnosti s příjmem do 1,43násobku životního minima dávka zaplatí skutečně uhrazené náklady na energie, maximálně ale do 1,2násobku výše energetického paušálu. 

„Energetický paušál umožňuje u převážné části příjemců nedokládat uhrazené náklady a automatizovat proces administrace,“ uvádí materiál.  

  • Komponenta pracovní bonus

Komponenta má podpořit „pracovně aktivní“ žadatele nebo ty, kteří jsou vedeni na úřadu jako uchazeči o zaměstnání.

Její výše bude závislá na výši příjmů z práce. Pro domácnosti s příjmem do 1,5násobku životního minima bude činit 40 % z celkových příjmů z pracovní aktivity, od této výše příjmu je částka postupně redukována (40% tempem). 

„V případě, že domácnost z objektivních důvodů nemůže pracovat, takže na tuto komponentu nedosáhne, poskytne se ji vyšší ochrana, a to například zvýšenou částkou komponenty dítě či komponenty bydlení, kdy bude normativní nájem stanoven na úrovni 75. percentilu a vyšší sazbou energetického paušálu,“ píše se v návrhu.

  • Komponenta živobytí
Zajímavost :  Modernizace liberecké nemocnice jede podle plánu. Parkovací dům otevře už na jaře

Komponenta bude náležet rodinám s příjem do 1,43násobku životního minima. Jedná se o domácnosti s natolik nízkými příjmy, že nestačí ani k pokrytí jejich základních životních potřeb. Její výše se bude rovnat částce, o kterou převyšuje částka na životní potřeby rodiny její příjem, od kterého se odečte 30 % na bydlení.

Částka na životní potřeby činí součet částek na životní potřeby jednotlivých osob v rodině. Osobní částka na životní potřeby bude ve výši existenčního minima s výjimkou nezaopatřeného dítěte, příjemce invalidního důchodu ve stupni III. a osoby starší 68 let, kde činí výši životního minima.  

Přechod potrvá několik měsíců

Změna se podle ministerstva dotkne téměř milionu lidí. Přechod ze současného systému sociálních dávek na novou dávku bude postupný, slibuje úřad. Potrvá několik měsíců.  

Novou dávku upraví samostatný zákon. Pokud ho poslanci a senátoři schválí, má začít platit od roku 2025.  

Reforma se netýká dalších dávek jako jsou rodičovský příspěvekporodné nebo pohřebné – ty dál zůstanou v systému státní sociální podpory. V systému pomoci v hmotné nouzi zůstane jako jediná mimořádná okamžitá pomoc

O novou dávku budou lidé žádat na úřadu práce nebo online přes klientskou zónu Jenda (Jednoduše na dávky).

Kateřina Hovorková

Autor článku Kateřina Hovorková

Na Peníze.cz se věnuje hlavně osobním financím a trhu práce. V médiích pracuje od 90. let. Začínala v České tiskové agentuře, později prošla redakcemi MF Dnes, iDnes, pracovala v Hospodářských novinách a na webu Aktuálně.cz…. Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO