Mléko nedokážeme zpracovat, vyvážíme ho do Německa a zpět vozíme sýry, říká šéf zemědělského svazu

Ještě před pětadvaceti lety chovali zemědělci v Česku téměř půl milionu dojných krav, loni už to bylo jen 350 tisíc. Česká produkce mléka přitom dlouhodobě roste, což je dáno především zvyšující se dojivostí díky robotizaci v zemědělství. „Česko patří mezi světovou špičku v tomto ukazateli, což je důkazem kvalitní práce našich chovatelů,“ uvedl šéf zemědělského svazu Martin Pýcha na letošní největší evropské konferenci o automatizaci chovu skotu Mléko 2025. Kritizoval také subdodavatelskou povahu českého exportu mléka.

Jedním z odvětví, které má v České republice významný potenciál, je produkce mléka. Mléko je po obilí druhou nejdůležitější komoditou z hlediska tržeb a v některých letech, kdy ceny obilí klesají, se dokonce stává komoditou nejvýznamnější. Podle Evropské komise má střední a východní Evropa, včetně Česka, velký potenciál pro růst produkce mléka.

Zatímco ve starých členských zemích se očekává pokles stavů dojnic o 11 procent a stagnace produkce, střední a východní Evropa by měla do roku 2035 zvýšit svůj podíl na evropské produkci mléka na 33 procent. Tento trend je podpořen rostoucí světovou poptávkou po mléčných produktech, zejména v asijských zemích, jako jsou Indie, Čína a Pákistán, ale také v některých afrických státech.

„Evropa jako celek čelí výzvě, zda si udrží svou pozici hlavního světového vývozce mléčných produktů, nebo uvolní místo zemím s rostoucími kapacitami produkce. To vyžaduje nejen inovace v zemědělských technologiích, ale také efektivní strategie pro podporu zemědělců a zlepšení jejich postavení na trhu,“ tvrdí Pýcha.

Ceny másla letí nahoru nejen v Česku. Se zdražováním bojují sousedé i vzdálené země

Česko aktuálně vyváží dvacet procent surového mléka, ale dováží až padesát procent zpracovaných mléčných produktů, jako je třeba máslo nebo sýry. Čeští chovatelé totiž dostanou v německé mlékárně vyšší výkupní cenu. Ta v posledním roce v Česku neroste tolik, jako činí průměr EU. „Umíme mléko vyrobit, ale už ho neumíme dobře zpracovat a prodat z něj mléčné výrobky. Jedním z hlavních problémů je nedostatečná podpora ze strany státu a nejasná strategie rozvoje. Například ministerstvo zemědělství konstatuje, že české potravinářství není dostatečně konkurenceschopné, ale nenabízí konkrétní opatření, jak tuto situaci zlepšit,“ říká Pýcha. 

Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha|Profimedia

Inspirací podle něj může být Polsko, které díky jasné strategii dokázalo během několika let zvýšit produkci jablek a stát se jejich největším producentem v Evropské unii. „Česko má podobný potenciál, ale musí se zaměřit na podporu investic, zlepšení podmínek pro zemědělce a efektivní využití evropských dotací,“ vysvětluje šéf zemědělského svazu.

Stát dotuje i ty zemědělce, kteří nic neprodukují. Česko je na chvostu Evropy

Jednou z cest, jak zvýšit konkurenceschopnost českého zemědělství, je zavádění moderních technologií. Digitalizace umožňuje přesnější sledování produkčních procesů, efektivnější využívání zdrojů a snížení ztrát. Robotizace pak zvyšuje produktivitu a snižuje závislost na lidské práci, což je v kontextu nedostatku pracovní síly v zemědělství klíčové.

Například automatizované dojení, senzory pro sledování zdraví zvířat nebo systémy pro řízení krmných dávek jsou technologie, které již dnes zvyšují efektivitu a kvalitu produkce. Tyto technologie však vyžadují vysoké počáteční investice, což může být pro menší zemědělce problém.

Zdroj Zde