Mnohým bábätkám strihajú pod jazykom zbytočne. Laktačné poradkyne z Mamily zákrok vo veľkom odporúčajú
BRATISLAVA. „Prečo je tam tak veľa bábätiek, keď ešte nemajú zuby?“ pýta sa asi päťročný chlapec, keď ho jeho mama z čakárne zubnej ambulancie v bratislavskej Karlovej Vsi berie von do chladného počasia.
V neveľkej miestnosti je so svojimi rodičmi asi desať bábätiek. Niektoré už v kočíkoch a vajíčkach odnášajú preč, iné práve prichádzajú.
Spolu s plačom, ktorý počuť až pred budovu ambulancie, pôsobí celá situácia znepokojivo. Je utorok popoludní a zubná ambulancia Dentarius má objednané viaceré bábätká, ktorým majú prestrihnúť uzdičku pod jazykom.
„Prišli sme sem z Južnej Moravy, od Hodonína, lebo tu to robia dobre a na prvýkrát, u nás v Česku to vraj lekári strihajú aj na trikrát,“ vraví jeden z oslovených párov o niekoľkosekundovom zákroku, pri ktorom sa nožnicami či laserom preruší podjazyková, ale niekedy aj nadzubná uzdička.
Od zákroku, ktorého cena sa na priamu platbu pohybuje okolo 30 eur, rodičia zvyčajne očakávajú, že ich novorodencom pomôže zlepšiť problematické dojčenie, konkrétne prisávanie sa na prsník.
V Dentariuse strihanie vykonáva zubárka Alexandra Štefunková. Tá je zároveň laktačnou poradkyňou občianskeho združenia Mamila. Toto združenie pomáha ženám na Slovensku a v Česku s dojčením a zoskupuje vyše 600 laktačných poradkýň. Väčšina z nich nemá zdravotnícke vzdelanie.
Užívajú takmer 20 tabliet denne, aby dojčili. Laktačné poradkyne u žien podceňujú riziká Čítajte
Zo svedectiev, ktoré denník SME získal od viacerých žien, sa pritom ukazuje, že laktačné poradkyne z Mamily odporúčajú strihať podjazykové uzdičky priam rutinne. To aj napriek tomu, že o jeho efektivite pri dojčení neexistujú jednoznačné vedecké dôkazy.
Predsedníčka Mamily, lekárka Lucia Kantorová, vraví, že ide iba o jednu malú časť ich komplexnej pomoci, a že laktačné poradkyne nesmú robiť diagnostiku, iba odporučiť konzultáciu s odborníkmi. Prax je však iná. Prinajmenšom časť laktačných poradkýň Mamily potrebu nástrihu uzdičiek podáva ženám ako nevyhnutnú vec.
Z vyjadrení matiek, s ktorými sa redakcia rozprávala, vyplýva, že ide často v prípade poradenstva o jedno z prvých odporúčaní, ako zlepšiť dojčenie. Poradkyne zároveň rovno dávajú tipy na konkrétne ambulancie, kam matky s deťmi posielajú.
Mamila má podľa vyjadrení žien svoju sieť niekoľkých spriatelených ambulancií na Slovensku aj v Česku. Okrem spomínaného Dentariusu sú to aj ďalšie zubné či ORL ambulancie v Bratislave, Trnave, Košiciach, Banskej Bystrici či v Žiline. Viaceré sa opakovane objavujú aj na rôznych mamičkovských fórach, kde si ich ženy neraz odporúčajú potom, ako na ne dostali odporúčanie v rámci laktačného poradenstva Mamily.
Mamila je medzi matkami populárna najmä preto, že dlhé roky nahrádza chýbajúcu pomoc s dojčením v pôrodniciach. Jej poradkyne si za služby v domácom prostredí pýtajú sumy najčastejšie medzi 20 a 40 eurami za konzultáciu.
Denník SME už v minulosti upozornil na to, že mnohé laktačné poradkyne tejto organizácie sa podobne rutinným, respektíve neodborným spôsobom ako k uzdičkám, stavajú aj k odporúčaniu užívania byliniek na podporu dojčenia, a to často bez upozornenia na možné nežiaduce účinky.
V článku sa dočítate:
- Čo sú podjazykové uzdičky, kedy by sa mali a nemali strihať?
- Akú sú skúsenosti matiek a ich detí, aký názor majú laktačné poradkyne mimo Mamily, čo hovorí veda a medicínska etika?
- Prečo Mamila odporúča uzdičky strihať a ako to vyzerá počas poradenstva jej laktačných poradkýň?
- Ako lekári zákrok vykonávajú, koľko stojí a prečo deťom netlmia bolesť?
Dentarius? Išlo to tam ako na bežiacom páse
Dcéra Dariny Svetlíkovej mala asi dva mesiace, keď začala mať problém pri dojčení. Na pomoc si Svetlíková zavolala laktačnú poradkyňu z Mamily. Tá počas návštevy skontrolovala dcérke v ústach aj uzdičky.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO